[çözüldü]sudo, gksudo ve home dizini hakkında

Başlatan stef_q, 16 Ekim 2010 - 11:20:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Birçok yerde sordum fakat kesin cevap alamadım... Sistemimdeki firefoxu "sudo firefox" ile başlattığım zaman (tehlikeli biliyorum ama deneme amaçlı yapıyorum) tüm ayarlar benim kullancımdan yani /home/mert ten alınıyor. Fakat "sudo nautilus" yaptığım zaman tüm ayarlar farklı bir yerden alınıyor ki bu ayarlar ubuntunun default ayarları. benim bildiğim kadarıyla /root ( burası root un home dizini oluyor yanlış bilmiyorsam). O zaman neden firefox ta aynı şekilde çalımıyor ?
Bunun dışında * bir şey daha sormak istiyorum: benim elimdeki bir programı kendi kullanıcı ayarlarımla tüm hakları olarak başlatmak istiyorum (ama programın özellikleri /roottan alınmayacak şekilde). Bunu nasıl yapabilirim ? Birde neden gksudo grafik tabanlı programlar için sudo yerine kullanılıyor yani sudo gerek tüm yetkileri vermiyor mu ? Birde tüm /home/mert dizinin içindeki dosyaları root a versem, sisteme root olarak giriş yaptığımda veya "sudo xxx" ile herhangi bir programı başlattığımda mert teki tüm ayaları kopyalamış olduğum için sorun yaşarmıyım ? rootu da kendi özelliklerimi atamak istiyorum kısacası. sürekli default ayraları görmek istemiyorum.

bytan

https://help.ubuntu.com/community/RootSudo

Alıntı Yap
Birçok yerde sordum fakat kesin cevap alamadım... Sistemimdeki firefoxu "sudo firefox" ile başlattığım zaman (tehlikeli biliyorum ama deneme amaçlı yapıyorum) tüm ayarlar benim kullancımdan yani /home/mert ten alınıyor. Fakat "sudo nautilus" yaptığım zaman tüm ayarlar farklı bir yerden alınıyor ki bu ayarlar ubuntunun default ayarları. benim bildiğim kadarıyla /root ( burası root un home dizini oluyor yanlış bilmiyorsam). O zaman neden firefox ta aynı şekilde çalımıyor ?

Bu biraz da kullanılan uygulamaya göre değişiyor.

Alıntı Yap
Bunun dışında * bir şey daha sormak istiyorum: benim elimdeki bir programı kendi kullanıcı ayarlarımla tüm hakları olarak başlatmak istiyorum (ama programın özellikleri /roottan alınmayacak şekilde). Bunu nasıl yapabilirim ?

Sudo ile yapabilirsin. Gksudo ile yapamayabilirsin.

Alıntı YapBirde neden gksudo grafik tabanlı programlar için sudo yerine kullanılıyor yani sudo gerek tüm yetkileri vermiyor mu ?

Gerekli tüm yetkileri verir. Genel olarak grafik tabanlı uygulamalarda gksudo kullanılır, ki aslında kendisi gksu uygulamasının kısa yoludur.

Alıntı YapBirde tüm /home/mert dizinin içindeki dosyaları root a versem, sisteme root olarak giriş yaptığımda veya "sudo xxx" ile herhangi bir programı başlattığımda mert teki tüm ayaları kopyalamış olduğum için sorun yaşarmıyım ? rootu da kendi özelliklerimi atamak istiyorum kısacası. sürekli default ayraları görmek istemiyorum.

Öncelikle sisteme root olarak giriş yapman beklenmez. Bir kullanıcının dosyalarını başka bir kullanıcıya kopyalarsan bazı uygulamalarda sorun yaşarsın bazılarında yaşamazsın. Çünkü kimi uygulama kullanıcı dosyaları içeriisnde /home/mert/falan_filan şeklinde not düşerken kimi uygulama ~/falan_filan şeklinde not düşer. Haliyle ilk durumda sorun olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

stef_q

bytan teşekkürler!
bu arada aynı bu sorduklarımı irc de ubuntu kanalında sordum. adamın biri bana root olarak giriş yapmışsın, sitemin deskteklenmiyor artık soru sorma dedi. ne desem cevap vermedi. adama soruyorum bana sisteme root olaak giriş yapmışken ubuntu hangi dizinin home olarak kullanıldığını söylermisin. adamın verdiği cevap : kanalda soru soramazsın, sisteme root olarak giriş yaptığın için sistemin desteklenmiyor deyip durdu. bu ubuntu kanalının yönetimi kimde? adamala inatlaşmadım, kanaldan çıkmak zorunda kladım. yoksa herlade engelleyeceklerdi beni... böle bir saçmalık olabilirmi ? ben adama tekrar tekrar izah ettim ben destek istemiyrum, sorunum da yok, sadece hangi dizin kullanılıyor root olarak giiş yapınca diye ama adam hep aynı şeyleri yazdı. ubuntu kanalında resmi destek verenlermi varki bu şekilde mesaj atabiliyorlar ? yoksa adamın biri benle dalga mı geçti ? :)

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: mert_d - 16 Ekim 2010 - 13:16:15
bytan: teşekkürler!
bu arada aynı bu sorduklarımı irc de ubuntu kanalında sordum. adamın biri bana root olarak giriş yapmışsın, sitemin deskteklenmiyor artık soru sorma dedi. ne desem cevap vermedi. adama soruyorum bana sisteme root olaak giriş yapmışken ubuntu hangi dizinin home olarak kullanıldığını söylermisin. adamın verdiği cevap : kanalda soru soramazsın, sisteme root olarak giriş yaptığın için sistemin desteklenmiyor deyip durdu. bu ubuntu kanalının yönetimi kimde? adamala inatlaşmadım, kanaldan çıkmak zorunda kladım. yoksa herlade engelleyeceklerdi beni... böle bir saçmalık olabilirmi ? ben adama tekrar tekrar izah ettim ben destek istemiyrum, sorunum da yok, sadece hangi dizin kullanılıyor root olarak giiş yapınca diye ama adam hep aynı şeyleri yazdı. ubuntu kanalında resmi destek verenlermi varki bu şekilde mesaj atabiliyorlar ? yoksa adamın biri benle dalga mı geçti ? :)
Adı neydi bu arkadaşın?

stef_q

sem

Alıntı Yap
cevap : kanalda soru soramazsın

O da iyiymiş, ne yapılacakmış başka kanalda...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bytan

@mert_d, o kişinin herhangi bir özelliği yok. Kanalın yönetimi de forumdaki arkadaşlar tarafından yürütülüyor, tabii vakitleri olduğu sürece.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

stef_q

sem0900 soru soramazsın dedi ama sebebi şuydu : sistemim root olarak giriş yapılması tavsiye edilmediğinden artık unspoortedmış :) ordan yola çıkarak sana cevap veremem gibisinden konuştu.

bytan özelliği yoksa diyecek bir şey yok. bu kadar resmi konuşan biri olunca bende burada sordum.

ytgn

Alıntı yapılan: bytan - 16 Ekim 2010 - 16:15:26
@mert_d, o kişinin herhangi bir özelliği yok. Kanalın yönetimi de forumdaki arkadaşlar tarafından yürütülüyor, tabii vakitleri olduğu sürece.

O kişi #ubuntu-tr kanalında bile değil :) mert_d belirtmeyi unutmuş ama soru sorduğu kanal #ubuntu
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

stef_q

evet #ubuntu kanalı ubuntu-tr değil. (belirtmeyi unuttum pardon)