Docky Ubuntu için Dock Bar

Başlatan özgürubuntu, 15 Ocak 2010 - 09:27:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Docky için Stacks
Yüklemek için : http://gnome-look.org/content/show.php/Docky+with+stacks+*.deb+package?content=136049
deb dosyasını kurduktan sonra herhangi bir yerde, mesela /home/kullanıcıadınız/içine, "Launcher" adlı bir klasör oluşturup içine de görmek istediğiniz klasörleri veya programları koyun. Daha sonra oluşturduğunuz Launcher isimli klasörü Docky'e sürükleyin.. Kolay gelsin.
Şekil a)-

Beğenmeyip/sıkılıp orijinal docky sürümüne geçmek isterseniz eğer ;
sudo apt-get remove stacks
sudo apt-get install docky

komutlarını vermeniz yeterli..

Önemli Not : Docky, türkçe karakterden ötürü başlama sorununa neden olabilir. O yüzden Panel > Uygulamalar > Sağ Tık > Menüleri Düzenle > Donatılar > Docky yolunu izleyip sağ menüden Özelliklere tıklayarak
Komut kısmına : env LC_ALL=C docky yazınız. Docky ingilizce olacak ama açılacak, ayrıca GMail eklentisini de çalıştırabileceksiniz.
Bu konu ile ilgili @heartsmagic hata kaydı girmesine karşın düzenleme yapılmadı..

MAX_1907_90

selamlar öncelikle doky kurmayı denedim normal komutla bulamadı şuan ubuntu 9.10 kullanıyorum sonra bu sayfada anlattıkalrını yapmaya çalılıyorum ancak yazılım kaynaklarında kaynak ekle seçeneğinde atp boşluğuna yazdığımda kaynak ekle onay simgesi aktifleşmiyo yardımcı olursan çok sevinirim.

heartsmagic

Tam olarak ne ekliyorsun kaynak bölümüne?
Ayrıca ilk iletideki anlatımı denedin mi? Elle ekleme olayını yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wonderedman

[Fatal 16:20:48.413] DBus could not be found and is required by Docky. Exiting.

uygulama listesinden çift tıklayınca çalışmıyor. uçbirimde #docky ile başlatınca farkettim hatayı. Durum şu şekilde gelişti:

önce docky 2.0 sürümü kuruldu çünkü yazılım deposu bunu indiriyor. Ama en yeni versiyonu 2.1 veya 2.2 ve show desktop işlevi yok eski sürümün. Ben de

#add-apt-repository ppa:docky-core/ppa kullandım. Çünkü #ppa:docky-core/stable ile yeni versiyonu gelmiyor, kendim derlemicem çünkü yüzüme gözüme bulaştırıyorum.

Gelelim bağımlılıklara: burada dbus için #apt-get build-dep dbus ve sonra #apt-get build-dep docky yaptım. Tüm bağımlılıklar zaten kurulu olmalı ki artık dbus ı kendi ellerimle #apt-get install dbus gibi yükleyince zaten paket var...  Ki build-dep işlemlerim kurulum sürecim gayet başarılıydı. Burada bir çözüm var mı? ubuntu 10.10 benimki maverick öyle değil mi?

Yiğit Ateş

Dbus zaten kuruludur. Docky'nin yeni sürümleri artık sistemi Türkçe kullanıyorsanız açılmıyor bile. Muhtemelen onunla ilgilidir.

env LC_ALL=C docky komutuyla deneyebilirsiniz.

wonderedman

sema

@Yiğit Ateş, dil problemini Türkçe olarak da çözebiliyoruz, forumda mevcut.

@wonderedman, Compiz kullanıyor musunuz, bir yerde hatta şurada Compiz'in sorun olabileceği yazılmış:

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9987327&postcount=6
susema

shahinakca

@chemengin arkadaşımızın sorunu ile aynı sorunu yaşayan ben  gibi bi sürü insan var sanırım gmail hesabımı aktifleştiremiyorum nasıl çözebiliriz ??

gravis

Sistemimde Compiz, Docky ve Gnome-Do yüklü, alt paneli de kaldırdım ancak docky efendi ortalarda yok :-\ terminaldeki çıktıyı aktarayım:

uur@uur-R580:~$ docky
[Info  23:25:18.226] Docky version: 2.2.0 bzr docky r1808 ppa
[Info  23:25:18.233] Kernel version: 2.6.38.8
[Info  23:25:18.234] CLR version: 2.0.50727.1433
[Error 23:25:18.426] [SystemService] Could not initialize power manager dbus: 'org.freedesktop.DBus.Error.MatchRuleInvalid: Unknown key "ınterface" in match rule'
[Info  23:25:18.427] [SystemService]   at org.freedesktop.DBus.IBusProxy.AddMatch (System.String rule) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at DBus.Bus.AddMatch (System.String rule) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at DBus.BusObject.ToggleSignal (System.String iface, System.String member, System.Delegate dlg, Boolean adding) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Services.SystemService+IUPowerProxy.add_Changed (System.Action value) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Services.SystemService.InitializeBattery () [0x00000] in <filename unknown>:0

Unhandled Exception: System.Exception: org.freedesktop.DBus.Error.MatchRuleInvalid: Unknown key "ınterface" in match rule
  at org.freedesktop.DBus.IBusProxy.AddMatch (System.String rule) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at DBus.Bus.AddMatch (System.String rule) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at DBus.BusObject.ToggleSignal (System.String iface, System.String member, System.Delegate dlg, Boolean adding) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at org.freedesktop.DBus.IBusProxy.add_NameOwnerChanged (org.freedesktop.DBus.NameOwnerChangedHandler value) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Services.SystemService.InitializeNetwork () [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Services.SystemService.Initialize () [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Services.DockServices.Init (Boolean disableHelpers) [0x00000] in <filename unknown>:0
  at Docky.Docky.Main (System.String[] args) [0x00000] in <filename unknown>:0

sema

Şöyle deneyebilir miyiz terminalde:

killall docky

Ardından Başlangıç klasöründe docky'e ait gizli dizini silelim (gizli dosyalar Ctrl + H ile gözükür,  muhtemelen de .local/share'in içinde, değilse .config'e bakın). Ardından docky çıktısı.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=9132412&postcount=6
susema

gravis

Malesef denedim ancak sonuç alamadım. Ayrıca killall docky dedikten sonra docky: hiçbir işlem bulunamadı çıktısını alıyorum. Docky yine ortada yok.

decent

Alıntı yapılan: gravis - 02 Haziran 2011 - 00:07:40
Malesef denedim ancak sonuç alamadım. Ayrıca killall docky dedikten sonra docky: hiçbir işlem bulunamadı çıktısını alıyorum. Docky yine ortada yok.

Ubuntu sürümü nedir ?
Çünkü ben Maverick sonrası sürümlerde çalıştıramadım, çalıştırsam da bir şey anlamadım..

gravis

decent

gravis

Çok teşekkür ederim sorun çözüldü rahatlıkla kullanıyorum Docky'i  :) tek sorunum başlangıçta çalıştır işaretli olmasına rağmen açılmaması  :-\

decent

Başlangıç komutunu da aynı şekilde değiştirdiniz mi ?

sema

Başlangıçtaki komut da yukarıdaki gibi mi, yoksa sadece docky şeklinde mi?
susema

decent

gravis

Arkadaşlar kusura bakmayın kafam biraz fazla yorgun malum final haftası, başlangıç programlarından da gereken düzenlemeyi yaptım ve sorunsuz çalışıyor hiç bi sıkıntı yok :)

gravis

İki farklı bilgisayarımda da docky kullanıyorum ama inatla Docky'e Opera'nın kısayolunu ve mesela "İndirilenler" klasörünün kısayolunu eklememe rağmen tıklayınca açılmıyorlar. Bu sorunla karşılaşan oldumu hiç? 11.04 x64 kullanmaktayım...

furkankalkan

Alıntı yapılan: gravis - 02 Temmuz 2011 - 13:42:40
İki farklı bilgisayarımda da docky kullanıyorum ama inatla Docky'e Opera'nın kısayolunu ve mesela "İndirilenler" klasörünün kısayolunu eklememe rağmen tıklayınca açılmıyorlar. Bu sorunla karşılaşan oldumu hiç? 11.04 x64 kullanmaktayım...

Bi ara çakma mac yapmak için docky yüklemiştim onda da aynı sorun vardı ama bazen bilgisayarı yeniden başlatınca düzeliyordu
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

iBerk

Ama her ayarlarını değiştirdikten sonra bug oluşuyor. :@
Macfag:Dock'uma bakın! Harika bir Mac dock'um var!
Ben:Benim Dock'umda harika şuna bakın!
Macfag:Ahh,biliyorum -.- yinemi aptal Stardock vs. windows'tanmı bahsediyorsun?
Ben:Windows'mu? Windows nedir? Ubuntu 11.04 kullanıcısıyım ;)
Macfag:???? Ubuntu'mu Linux'mu oda nedir????? :S
Ben:Sadece Linuxfag'lere özel :)
           MACS FAIL

by_erdem

kurdum docky ama uygulamalarda tıkladıgımda acılmıyr

if

@by_erdem, ctrl+alt+t ile açacağınız uçbirime docky komutunu verin ve uygulamanın açılıp açılmadığını uçbirimdeki çıktılarıla beraber buraya bildirin.

sabian

Bu sabah PEAR OS 4 dağıtımını kurdum, MAC OS hayranı arkadaşlarıma gösterip tavlamak adına ancak ekran kartı kurulumundan sonra DOCKY'nin çalışmadığını gördüm.

Jockey-gtk ile sürücü arattım ve önerilen seçeneği yükledim. Ancak yeniden başlatıp çözünürlük ayarlarını yapınca sistem bir süre açılmadı. Daha sonra güvenli moddan başlatıp FSCK yaptım o şekilde masaüstüne ulaştım. Çözünürlük ayarları biraz daha uğraştırdı ama sonunda hallettim. Bu sefer de DOCKY sıkıntısı başladı. Terminalden sudo docky ile çalıştırınca şu hata dikkatimi çekti. DBus could not be found and is required by Docky. Exiting. başında sayısal bir kod var ancak değişkenlik gösteriyormuş, yukarıdaki mesajdan anladım. Neyse, aşağıda verilen env LC_ALL=C docky koduyla şansımı deneyeyim dedim ve açıldı DOCKY ancak fareyi üzerinde gezdirince takılıyor bu sefer de. Donuk donuk hareket ediyor, ekran kartım Nvidia Ge Force 6600 GT.

Bu sistem Ubuntu tabanlı ve özelleştirilmiş bir Gnome Shell arayüzü kullanıyor, Mac Os X benzeri ve Deepin Yazılım Merkezini kullanıyor, bunun dışında bir farkı yok Ubuntu'dan. Daha önce birkez daha denemiş aynı sorunla karşılaşınca Ubuntu'ya dönmüştüm. O zaman Docky yerine AWN kurmuştum ama onu da çalıştıramamıştım. Sebebi sistemin Türkçe olması mı acaba?

Docky'yi nasıl kararlı bir halde çalıştırabilirim? (takılma olmadan, gerekirse sürücüyü kaldırayım mı?)

Pear OS 4 ekran görüntüsü
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com