[Çözüldü] Ubuntu grub işletim sistemi seçenekleri editör

Başlatan ahsen2, 16 Ekim 2010 - 00:16:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahsen2

ubuntu lucid kurduktan ve güncelleme yaptıktan sonra  grubta ortaya çıkan ekstra satırlar beni rahatsız ediyor ve bunlardan kurtulmak istiyorum.memtest ve generic diye çıkan satırları nasıl silebilirim. startup manager kurdum ama onla sadece işletim sistemini değiştirebiliyorum satırları silemiyorum.bu satırlardan istediğimi sileceğim bir yol bilen varmı acaba

Yiğit Ateş

Ubuntu Tweak kurup eski çekirdekleri temizleyebilirsiniz. Temizlenen çekirdeklerle beraber o satırlar da gider.

krwlng

Eski çekirdekleri silince memtest gidiyormuydu, ben gitmiyor diye biliyorum çünkü 2 ay önce eski iki çekirdeği tweak ile sistemden kaldırmıştım fakat listede kullanılan çekirdek, kurtarma modu ve memtest hala görünüyordu.
@ahsen2 öncelikle Yiğit Ateş'in önerisini uygulayın, eğer sonuç alamazsanız ve bozmayacak kadar sistemi tanıdıysanız,

uçbirimden;

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

komutlarını sırası ile girin ve Grub Customizer uygulamasını yükleyin, bu uygulama ile istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Fakat kullanımında dikkatli olmak gerekli çünkü mbr kurulumu özelliği olduğu için yanlış bir şey yaparsanız sisteminiz açılmayabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Recovery ve Memtest'i kaldırmaz tabii ki, zaten kaldırmasın da. Ben onu silsem sistemin çökeceği yoksa da çöker, Recovery de olmadığı için dımdızlak ortada kalırız :P Sonuç olarak; Recovery ve Memtest dursun bence, ileride lazım olabilir.

krwlng

Acaba grub customizer ile kurtarma modunu görünmez yapsak açılışta shift tuşuna basılı tutunca otomatik kurtarma modunda başlar mı sistem? Hepsi dursun aslında bana hiç zararı yok, yine de kaldırmak isteyenler için bir denemek lazım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

if

Memtestin grub2 ekranında görünmemesini istiyorsanız bir diğer yöntem de şu: sudo chmod -x /etc/grub.d/20_memtest86+

Kurtarma modunun görünmemesini istiyorsanız: sudo gedit /etc/default/grub ile dosyayı açıp GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY=true parametresini ekleyebilirsiniz.

ahsen2

Krwing in dediği gibi, Grub Customizeri kurarak memtest , eski generic ve kurtarma kiplerinden kurtuldum.Şu anda sistemimin açılışında sadece windows ve son ubuntu çekirdeği görülüyor. İstediğim gibi oldu. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

bytan

Grub Customizer ufak ama güzel bir uygulamaymış. Teşekkürler @krwlng.

İstenen olduğu için konuyu kapatıyorum. Eski çekirdekleri sistemden kaldırmak için ise, ubuntu-tweak ve synaptic kullanılabilir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST