Pc kapattığımda kendiliğinden açılıyor.

Başlatan bariscaa, 12 Ekim 2010 - 11:03:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bariscaa

Konuyu yanlış yere eçtıysam kusura bakmayın öncelikle.
Hp pavillion dv6172ea model bir laptop ım var. Pc yi kapatıyorum prize takılıyken kendiliğinden sanki restart yapmışım gibi açılıyor.
Bios update yaptım ama aynı sorun devam ediyor.
Neden olabilir arkadaşlar yardım edebilir misiniz?

such

Bios ayarlarının içinde tam olarak adı nedir hatırlamıyorum ama amacı elektrik kesintisinden sonra bilgisayarı açmaya yarayan bir özellik vardı (masaüstü). Belki dizüstü olduğu için benzer bir özellik ya da değişik bir türü olabilir. Ama bunun ubuntu ile alakası nedir anlamadım.

bariscaa

Ubuntu ile alakası var mı bilmiyorum işte o yüzden soruyorum.Bios ayarlarında bahsettiğin özelliği bulamadım.

such

Adı genelde "Ac Back Function" olarak anılıyormuş bios içerisinde bu ifadayi araman gerekiyor. Bir de el kitabı falan varsa bakabilirsin. Ama bu dediklerim masaüstü için geçerli, dizüstü için geçerli olup olmadığından emin değilim.

Sherlock Holmes

bariscaa

baris@baris-laptop:~$ sudo su
[sudo] password for baris:
root@baris-laptop:/home/baris# shutdown -h +2

baris@baris-laptop'ten yayım iletisi
(/dev/pts/0) at 11:23 ...

The system is going down for halt in 2 minutes!

bu çıktı bekliiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2010 - 11:26:05

Maalesef tekrar açıldı kendiliğinden.

such

Alıntı yapılan: bariscaa - 12 Ekim 2010 - 11:23:19
baris@baris-laptop:~$ sudo su
[sudo] password for baris:
root@baris-laptop:/home/baris# shutdown -h +2

baris@baris-laptop'ten yayım iletisi
(/dev/pts/0) at 11:23 ...

The system is going down for halt in 2 minutes!

bu çıktı bekliiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2010 - 11:26:05

Maalesef tekrar açıldı kendiliğinden.

Bios ayarlarını kontrol ettiniz mi? Bence büyük ihtimalle dediğim ayarla alakalı çünkü diğer masaüstü bilgisayarımda da bu sorun vardı. Benim emin olmadığım tek şey aynı ayarın dizüstü bilgisayarda olup olmaması.

stratovarius

Buna benzer bir başlık hatırlıyorum, forumda daha önce konuşulmuştu. Aradım ama bulamadım ,  o başlığı bulabilirseniz bir incelemenizi öneririm. Yanlış hatırlamıyorsam donanımsal bir soruna bağlanmıştı en sonunda.

bariscaa

Bİos ayarlarını kontrol ettim ama elektrik bağlantısıyla ilgili bir yazı biişey görmedim.Bende bios falan düşünüp önce update ettim sorun çözülmedi.Ayarlara baktım ondada sorun çözülmedi.Benimde aklıma donanımsal geliyor.Belki yaşıyan başka birileri daha vardır diye buraya sorıyım dedim.

Yiğit Ateş

Windows kurulu ise onda da aynı sorun var mı, yoksa yalnızca Ubuntu'da mı oluyor?

Sherlock Holmes

son istek olarak,
sudo su
poweroff -w
gedit /var/log/wtmp
buraya aktarmanız olacak.

krwlng

Yazınızdan anladığım kadarı ile fiş takılı değilken kapanma sorunu olmuyor. Bütün önerileri denediniz ve sonuç alamadıysanız, cihazın güç kaynağında bir sorun olabilir. Yiğit Ateş'in belirttiği gibi win ile deneyip aynı sorunu alırsanız ve bios ayarlarınız da düzgünse, güç kaynağı ile ilgili olabilir. Bir de cihaz fişe takılıyken bataryayı söküyor musunuz yoksa takılı mı duruyor? Eğer takılı ise bir de bataryayı söküp deneyin.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bariscaa

Alıntı yapılan: such - 12 Ekim 2010 - 11:46:12
Neresine baktınız bilmiyorum ama evet bu özellik varmış http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01781524&tmp_track_link=ot_recdoc/c01736646/tr_tr/c01781524/loc:1&lc=tr&dlc=tr&cc=tr&lang=tr&softwareitem=ob-44166-1&os=228&product=3280030#c00034791_menu

AC/Güç Kaybında Geri Yükleme
Bütün bios ayarlarına baktım maalesef bahsettiğin ayarlar benim cihazda yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2010 - 12:08:43

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 12 Ekim 2010 - 11:49:37
son istek olarak,
sudo su
poweroff -w
gedit /var/log/wtmp
buraya aktarmanız olacak.

/var/log/wtmp dosyası açılamadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ekim 2010 - 12:11:18

Alıntı yapılan: krwlng - 12 Ekim 2010 - 12:05:50
Yazınızdan anladığım kadarı ile fiş takılı değilken kapanma sorunu olmuyor. Bütün önerileri denediniz ve sonuç alamadıysanız, cihazın güç kaynağında bir sorun olabilir. Yiğit Ateş'in belirttiği gibi win ile deneyip aynı sorunu alırsanız ve bios ayarlarınız da düzgünse, güç kaynağı ile ilgili olabilir. Bir de cihaz fişe takılıyken bataryayı söküyor musunuz yoksa takılı mı duruyor? Eğer takılı ise bir de bataryayı söküp deneyin.

win7 kurulu ondada aynı sorunu yapmakta. Batarya yı çıkarıp denedim. Hatta hatta power tuşunu bile söktüm denedim genede aynı şey devam ediyor. Anlamadım gitti bir türlü.

krwlng

Emin olmamakla birlikte sorununuzun güç kaynağı ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Bu tip sorunların çoğunluğu güç kaynağı ile ilgildir, küçük bir bölümü ise işlemci ile alakalıdır.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!