[Arşiv][Çözüldü] Sources.list dosyasını yeniden oluşturmak

Başlatan nomercy, 07 Ekim 2010 - 14:32:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nomercy

acaba sources.list dosyasını yeniden nasıl oluşturabilirim?

stratovarius

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.175.html

Son msgda kendi 10.10 sources.listimi paylaşmıştım. İlk sayfada hangi dosya üzerinde oynama yapıcağınız yazıyor.

Kolay gelsin.

Alquimista

Forumda farklı başlıklar altında çok defa konuşulan bir konu, biraz araştırsanız iyi olur. Ama ben yinede şöyle ufacık bir şey geçeyim;

http://repogen.simplylinux.ch/
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

nomercy

anlatamadım ben söylemek istediğimi sources.list dosyamı sıfırlamak istiyorum içerisinde gereksiz depolar var bunları tek tek silmek istemiyorum, eklediğim tüm depolar ve gpg anahtarları da gidicek şekilde sıfırlamak istiyorum bu işlemi yapabilecek bir komut varmı acaba?

stratovarius

Bunlar ana depolardır. Bunlarda değişiklik için sources.list dosyanızı değiştirmeniz lazım.

Kendi eklediğiniz ppa lar anladığım kadarıyla sorun oluşturmuş , onlar içinde güncelleme yöneticinizi açınız sol altta bulunan ayarlar kısmına tıklayınız.

Diğer yazılımlar bölümünden istediğiniz depoları kaldırabilirsiniz.

Kimlik sınaması kısmındanda gpg anahtarlarını kaldırabilirsiniz.

nomercy

sources.list in altında bulunan depolar var birde diğer yazılım bölümünde bulunan depolar var ben bu karışıklıktan kurtulmak için bu işlemi yapmak istemiştim yoksa sources.list in ana depo olduğunu biliyorum bazı depolar ubuntu 10.10 a geçtikten sonra yeniden eklememe rağmen /etc/apt/sources.list.d klasörü altında hata veriyor bu karışıklıklığı gidermek için depoları tek tek temizlemek yerine herhangi bir komut varmı diye merak etmiştim yani bütün depolar ana depo dahil gpg anahtarlarıyla birlikte sıfırlanıcak

stratovarius

Hım anladım şimdi sorunu galiba eklediğiniz ppa lar savelist oluşturuyorlar ve onlarda güncellemede uyarı veriyor.

Bu sorunu aşmak için belirttiğiniz konumdaki sadece savelistlerini silmeniz yeterli oluyor.

Yada,

Yukarıda belirttiğim gibi güncelleme yöneticinizden o depoları kaldırırsanız aynı uyarıyı almazsınız.

Alquimista

sudo gedit /etc/apt/sources.list

dosyanın içinde ana depolar dahil hepsi vardır. Burayı temizleyebilirsiniz. @stratovarius'un söylediği gibi de anahtarları silersiniz. Bu mu söylemek istediğiniz?
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

ironic

Yazılım kaynaklarından hem depoları hem de gpg anahtarlarını silebilirsin.

stratovarius

10.10 da ilginçtir ppa veya başka bir depo eklediğinizde.

/etc/apt/sources.list.d konumuna eklenen deponun bir listini birde bu listenin bir save kopyasını atıyor.

Bu durumdada mesela konsoldan bir program yüklemek istediğinizde, bu save dosyaları görmezden gelindiğine dair en sonra uyarı veriyor.

Sonuçta bu uyarı işlemleri etkilemiyor ama anlaşılan nomercy'ide benim gibi rahatsız etmiş.

Ben belirtilen konumdaki sadece save dosyalarını silince sorunumu çözmüştüm(tabiki depoları kaldrımakta diğer bir çözüm). :P

nomercy

Neyse hallettim sources.list dosyasının içini tamamen temizledim ve yazılım kaynaklarından tekrar seçtim ve /etc/apt/sources.list.d altından .save ve diğer depoları kaldırdım ardından da yazılım kaynaklarından gpg anahtarlarını kaldırdım ve 0 bir depo listem oldu :)