[Çözüldü] Firefox ile İnternet Bankacılığı'na Giremiyorum

Başlatan warpalawas, 27 Temmuz 2010 - 09:06:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warpalawas

İyi günler arkadaşlar,
ben Ubuntu'da yeniyim. Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. Benim sorunum Ubuntu ile internet bankacılığı yapamamak. Benim bilgisayarımda Ubuntu 10.4 yüklü. Bankayı arayarak; Ubuntu kullanıyorum, internte giremiyorum dediğimde, onlarda internete girmem için en azından bilgisayarımda Netscape 8.1 ve üstü bir tarayıcı ile girebileceğimi söyledi. Yaklaşık bir haftadır bu Netscape yüklemeye çalışıyorum olmuyor.
Operayı buradan okuyarak kurdum ama ondan da giriş yapamadım. Konquaror'uda kuramadım.

NOT: Burada anlatılan Netscape'in kurulumunu denedim ama başaramadım. O sanırım çok eski ben de kurulmadı.

stratovarius

restricted extras paketi kurulumu ?

Değilse ;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,952.0.html

Bu başlıktan 2 inci bölümü yapıp browserını yeniden başlatıp dene.

umutubuntu

Banka örnek vermek açısından söylemiş, yoksa Netscape çok eski bir tarayıcıdır.
Ubuntu'da yüklü gelen Firefox ile veya daha sonra yükleyebileceğin Opera,Chromium tarayıcılarla internet bankacılığına girebilmen mümkün.
Opera için http://www.opera.com/ , Chromium için uygulamalar>donatılar>uçbirim açarak sudo apt-get install chromium-browser yüklenebilir.
Ayrıca bankanın internet sitesi flash destekli ise @stratovarius'un dediği ubuntu restricted extras paketlerinin de yüklenmesi gerekiyor.

sem

Aşağıdaki komut ile de Konqueror kurabilirsiniz...
sudo apt-get install konqueror

Umarım bankanız TT kariyer gibi sadece belli tarayıcılara (<= ie 6) yönelik site yapmamamışlardır...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: warpalawas - 27 Temmuz 2010 - 09:06:04
ben Ubuntu'da yeniyim. Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum.

Yeni bir kullanıcının buraya bakmansını öneririm.
Uygulamışmıydınız.?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andirinli

Evdemi işyerindemiş kullanıyorsun. eğer işyerinde bir proxy sunucusu arkasından bağlanıypr isen ve proxy sunucun fake referer ile bağlantı kurduruyor ise bu sorunu proxy sunucundan çözmek gerekir.
fake referer değim; proxy sunucusunun tarayıcı bilgisi olarak karşıya istenlen bir bilgi göndermesidir. güvenlik duvarlarının bir çoğunda bu özellik mevcuttur.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

tefoski

- Firefox'unuzdada bir sorun olmalı,
- Mozilla gurubundan seamonkey'i bir deneyin,
- Ubuntu deposunda var,
- Program ekle-kaldır ile rahatça kuruluyor...

- Olmadı ubuntuyu yeniden yükleyin,
- böyle bir problemin olmaması lazım,
- sizin ayarlarınızda bir hata OLMALI

BirDost

heartsmagic

Alıntı yapılan: tefoski - 28 Temmuz 2010 - 14:34:49

- Firefox'unuzdada bir sorun olmalı,
- Mozilla gurubundan seamonkey'i bir deneyin,
- Ubuntu deposunda var,
- Program ekle-kaldır ile rahatça kuruluyor...

- Olmadı ubuntuyu yeniden yükleyin,
- böyle bir problemin olmaması lazım,
- sizin ayarlarınızda bir hata OLMALI

Yeniden Ubuntu yükleme tavsiyesi pek pratik olmasa gerek :)

warpalawas

Arkadaşlar özür dilerim. Ben bu başlığı açtığımda Türkiye'deydim. Tatilimi yapıp şu anda yaşadığım ülkeye döndüm. Bu arada internetim olmadığı için buraya girememiştim. Ancak cevap yazabiliyorum.

Benim bankam yeni değişti. Halkbankası ile çalışmak zorunda kaldım. Buraya gelemeden önce internetimi falan açtırmıştım. Türkiyedeyken bütün denemelerime rağmen bankanın internet sayfasına giremedim. Ben de teknik yardımlarına bu durumu anlattım. Bilgisayarımda Ubuntu yüklü olduğunu internet sayfanıza girince lütfen daha sonra deneyin diye bir uyarı veriyor dedim. Öyle yazınca ben de bankanın kendi sisteminde sorun var sandım. Neyse uzatmayım, onlarda bana Linux üzerinden bankalarının sistemine ancak Netscape Navigator 8.1 ve üzerindeki sürümlerle girebileceğimi söylediler. Dünden beri ben de bu kurmaya çalıştım ama olmadı. Burada bir yerde anlatmışlar kurmaya çalıştım ama olmadı.

Banka Türkiye Halk Bankası , Teknik servisleri Netscape Navigator'un 8.1 ve üstü sürümleri destekliyormuş

eribol

Ben sorunsuz bir şekilde internet bankacılığını kullanıyorum aynı bankada.

warpalawas

Sayın eribol,
lütfen bana da anlatır mısınız ben de ne eksik. Ben ne bu bankayı ne de Ubuntu'yu daha önce hiç kullanmadım. Yukarıda da yazdığım gibi benim ubuntudaki geçmişim yaklaşık bir ay. Lütfen eklemem gereken program falan varsa anlatır mısınız?

eribol

İşin ilginci herhangi bir programa gerek duymuyor internet bankacılığı(Halk Bankası için). Yani firefox'u açıp direk bağlanıyorum.

warpalawas

Vallahi bir aydır yapmadığım  kalmadı. Bunların telefonlarına da ulaşmak zulüm. Benim çalışma yerimde de Pardus 2008 ve 2009 var onlardaki hiç bir internet tarayıcısı ilede bu bankanın internet şubesini kullanamadım.

alquirel

Farklı linux ortamlarında da aynı hatayı alıyor olmanız @andirinli arkadaşın gönderdiği iletideki proxy ile ilgili bir şey olduğunu daha çok düşündürüyor sanki.
Şimdi ben de denedim, hesabım olmadığı için giriş yapamadım ama internet şubesi sayfası açılıyordu, eğer sizdeki hata bu sayfayı ilgilendiriyorsa tabii ;)

warpalawas

Sayın alquirel,
andırınlı arkadaşın dediğini ben bilmiyorum. Yani proxi ayarı falan yapabilecek kadar bilgisayar bilmiyorum demek istedim. Ama şunu belirteyim ben ev kullanıcısıyım. Hem Türkiye'de hem de burada kullandığım internet bağlantısı ev kullanımı için olan yani işyeri değil.

restricted extras paketi kurulumu ?

az önce yukarıda denilen işlemi de yaptım. chromimumu da kurdum -gerçi orada bilmem neyler aktif değil gibi birşeyler dedi ama anlamadım- qonqueroruda kurdum az önce ondan da denedim çalışmadı her zamanki uyarıyı verdi.  Burada opera da kurulu onunla da denedim o da olmadı. Kafayı yemek içten bile değil. Ben bankaya bir daha ulaşmaya çalışayım bakalım nasıl olacak.

Sorun internet sayfasına girmek değil sayfaya giriyorum şifremi falan  yazıyorum girişe tıklayınca bir pencere açılıyor isteğinizi şu anda gerçekleştiremiyoruz lütfen daha sonra tekrar deneyin diyor. Bu arada arka tarafta (yani açılan iletişim kutusunun arkasında) adım soyadım çıkıyor.

eribol

Onlara Ubuntu kullanıyorum demeyin bence. Çünkü konuşacağınız kişiler pek bilgili sayılmazlar. Sadece firefox deyin. Sizi ciddi anlamda teknik işlerden anlayan birine bağlasınlar. Yoksa Ubuntu kullandığınızı söylerseniz ellerine bahane vermiş olursunuz. İşin Ubuntu ile ilgisi yok şu aşamada.

rick

Açıkçası sorunun Ubuntu'dan kaynaklanmadığını düşünüyorum. Benim babamın bilgisayarında zorlukla ikna edip kurduğum Firefox; çoğu banka sitesine bağlanmıyor.

heartsmagic

Hangi çoğu örneğin? Belirli bir isim verilsin ki kıyas yapabilelim. Ben senelerdir iki bankanın internet bankacılığını sorunsuzca kullanıyorum. Finansbank ve YapıKredi.

nomercy

Bende finansbank ve garanti ile sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum

eribol

Garanti, Akbank ve Halkbank ile sorunsuz bir şekilde işlemlerimi yapabiliyorum.

andirinli

Vakıfbank ve Garanti ile bütün işlemleri yapabiliyorum. daha bir sorunla karşılaşmadım
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

warpalawas

SORUN ÇÖZÜLDÜ (bugün itibariyle sorun çözüldü) Az önce Pardus'tan denedim. Henüz Ubuntu ile kullanmadım ama bankanın sayfasına girebildim.

Öncelikle cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Yaşadığım olayı ve çözümünü de aşağıya yazıyorum.  Benzer bir sorunla karşılşan insanlar olursa  belki bu şekilde sorunlarını halledebilirler.

Yukarıda yazan bir arkadaşımızın dediği gibi sorun bizden değil bankadan kaynaklanıyormuş. Ben yurtdışında yaşıyorum. Cep telefonunumda doğal olarak yurtdışı bir operatör. Bankanın benimle iligili sayfasında yurtdışı yerleşik bölümü işaretlenmeli altında da yerleşik ülke alanı seçilmeliymiş. Hesabımın bağlı olduğu şube bunu yapmadığı için benim cep telefonuma mesaj gelmiyormuş. Şunu da belirtmeliyim. Bankanın teknik servisi bayağı uğraştı. Çünkü onlarda sorunu önce anlayamadı. Benim gibi bir kaç müşteri varmış aynı durumda iyi bir inceleme sonunda sorunun üstesinden geldiler.

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkür ederek konuyu kapatıyorum.