Sürekli İnternetten İndirmek Zorundamıyız....

Başlatan ubuntupardus, 17 Ağustos 2010 - 23:35:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntupardus

Herkese iyi akşamlar.

Arkadaşlar İnternetim kotalı. (Bir türlü geçemedim sınırsıza.)

Fakat bu ubuntuda biraz sorun yaşatacak gibi gözüküyor. Ubuntu depolarında çok güzel yazılımlar var ama. Ben bunları sürekli internetten indirmek zorundamı kalıcam. Format attıktan sonra hepsini tekrar indirmek çok kota harcatır.

1)Windows taki setup dosyaları gibi her programın Buna benzer bir şeyi varsa bunları USB veya dvd ye kaydetmek istiyorum. Sonra istediğim zaman Onları açıp Windows taki gibi kurulum sihirbazı ile yüklemek istiyorum.Program arşivi gibi bişey yapacam.
AMA NASIL?

2)Birde güncellemeleri 200 mb falan. Bunları herseferinde indirirsem yandırm. Bunları da bir kere indirsem bir yere kaydetsem. Sonraki Sistem kurulumunda bunları yükleyebilir miyim?

Herkese ilgilerinden dolayı teşekkürler.

stratovarius

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8528.0.html

Bu linkteki işlemlerle sistemin bir yedeğini iso olarak alabilirsiniz, böylece bir sorun yaşadığınızda yedeğini aldığınız zamana , cd ile döndürebilirsiniz.

Bir anlamda iki sorunuzuda yanıtlar bu yöntem.

alquirel

alternatif :

/var/cache/apt/archive

yaptığın bütün güncellemelerin, indirdiğin bütün yazılımların kurulumları burada depolanır

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,716.0.html

barış

launchpad.net adresini kullanarak programların *deb uzantılı hallerini indirebilirsiniz ancak çok sıkıntılı bir iş.
@stratovarius çok doğru söylemiş. Sistemin yedeğinin iso'sunu almak en iyisi.

Ayrıca:
/var/cache/apt/archive

yazarsanız konsola, bütün programlarınız buraya düşer.

heartsmagic

Ben de @alquirel'in verdiği bağlantıyı verecektim. O şekilde istediğini elde edersin. Ancak şunu unutma, daha sonra geri yedekleme yaparken daha güncel olan sürümler depoya girmiş olabilir. Sen yedekleme yapsan bile güncelleme alabilirsin ileride.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: barışubuntu - 17 Ağustos 2010 - 23:50:31
launchpad.net adresini kullanarak programların *deb uzantılı hallerini indirebilirsiniz ancak çok sıkıntılı bir iş.
@stratovarius çok doğru söylemiş. Sistemin yedeğinin iso'sunu almak en iyisi.

Ayrıca:
/var/cache/apt/archive

Yedek almayı daha öncede yapmıştım. Windows ta . Güncellemeleri o şekilde halletmiştirm. Güncellemelri bir kenera koyalım.

Launchped.net adresinden .deb ler indirile bilir demişsiniz programı arşivi için. Ama sıkıntılı.

Sıkıntılı derken Nasl bir sorun ile karşılaşabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ağustos 2010 - 23:57:59

Alıntı yapılan: barışubuntu - 17 Ağustos 2010 - 23:50:31

Ayrıca:
/var/cache/apt/archive

Bunlar programların .deb dosyaları. Yani yanında paket falan istemiyor. Ben şimdi diyelim ordan amsn .deb dosyasını aldım.

A kişisinin bilgisayarına kuracam. Bunun için internete ve ek paketlere ihtiyacı olmayacak dimi?

Beni mazur görün. Yeni başladım kullanmaya da öğrenmeye çalışıyorum.

Tuxie

@ubuntupardus  dediğiniz 200mb lık güncellemelerin hepsini almak zorunda değilsiniz mesela atıyorum ekran kartınız ati güncellemelerde nvidia çıkıyorsa bunu indirmeniz gerekmez.ayrıca synaptic yada yazılım merkezinden kurduğunuz her yazılım zaten deb paketi halinde geliyor.
O yüzden öncelikle synaptic açtığınızda oradan ayarlar ve tercihler sekmesinden indirlen paketleri önbellekte bırak şeklinde seçerseniz paketleriniz var/cache/apt/archive  altında tutulur kolay gelsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubuntupardus - 17 Ağustos 2010 - 23:53:48
Bunlar programların .deb dosyaları. Yani yanında paket falan istemiyor. Ben şimdi diyelim ordan amsn .deb dosyasını aldım.
A kişisinin bilgisayarına kuracam. Bunun için internete ve ek paketlere ihtiyacı olmayacak dimi?

Ne yazık ki olacak. Şöyle anlatayım. Bizim tarafta uygulamalar genelde tek başlarına kurulmazlar. Beraberinde bağımlılıkları da vardır. Nedir bu bağımlılıklar? Kütüphaneler olabilir, artık hangi dille yazılmışsa. Ek uygulamalar olabilir, onun sayesinde çalışıyordur belki indireceğin uygulama. Peki bu bizim için bir eksi değil mi? Uzaktan bakınca öyle görünüyor ancak aslında değil. Şöyle izah edeyim.

Mesela Amsn Tcl kütüphanesini kullanır (başkaları da var elbette, şimdilik bir örnek yeter). Tek başına Amsn'yi kurmaya kalkarsan sana "Sistemde TCL yok, onu kur önce" benzerinde bir ileyti verir. Sen de gider Tcl'yi kurarsın. Kurmazsan eğer Amsn kurulmaz. Depodan kurarken bu iş zaten kendiliğinden yapılır. Yani sen "Amsn kur" dersen sistem bağımlılıkları çözer ve onları da beraberinde kurarak sana Amsn'yi hazır hale getirir. Peki burada kazanç nerede? İleride Tcl kullanan başka uygulamalar da kurmak istersen tekrar ve tekrar Tcl indirmek zorunda kalmazsın sisteme, zaten Amsn kurarken bunları kurmuştun. Kısacası biz her seferinde, her uygulamayla beraber kütüphane ve bağımlılık kurmayız. Daha önce kurduklarımız varsa zaten hazır durumda olur.

Buradan şunu anlaman lazım. Eğer sadece Amsn için .deb dosyalarını taşıyacaksan bağımlılıklarını da bilmen lazım. Aksi takdirde kurulumu yapamazsın.

ubuntupardus

Çok güzel tam anlayacağım şekilde açılamışsınız.

Aklıma bir de şunlar takıldı..

1) Her programın neye bağımlılık duyduğunu nasıl anlarım?

2)/var/cache/apt/archive  dizini ne .deb dosyaları ile birlikte bu bağımlı oldukları paketlerde iniyor mu? Bunların uzantıları .deb ten farklı mı?

3)Ubuntu da Aynı windows taki setup.exe dosyaları gibi kütüphanlerini vs. içinde içeren programlar yok mu? Ekstradan bir şeye ihtiyaç duymayan herşeyi içinde gelen ?

Teşekkür ediyorum.

heartsmagic

İlk zamanlar için derinlemesine konulara giriyorsun :)

1. Bunun farklı yolları vardır.
a. Mesela uygulamayı ilk sefer kurmaya çalıştığında sana paket yöneticisi bağımlılıkları gösterecektir.
b. Eğer uçbirimden görmek istiyorsan:
apt-cache depends amsn ile görebilirsin. Sana kurulu olması gereken bağımlılıkları listeleyecektir.
Ancak eğer meseleyi anladıysan bu bağımlılıkların da bağımlılıkları olacaktır, kimi kuruludur, bazılarıysa kurulu olmayabilir. Tüm bağımlılıkları özyinelemeli olarak görmek için:
apt-cache depends --recurse amsn komutunu uygulayabilirsin, ancak çok uzun bir çıktı verir. Bunun da sebebi dediğim gibi bağımlılıkların da bağımlılıklarını listelemesidir.
c. http://packages.ubuntu.com/lucid/amsn
Burada gördüğün kırmızı işaretliler bağımlılıklardır.

2. Evet bağımlılıklar da o dizine iner. Uzantıları .deb'dir haliyle.

3. Bu soruyu bir önceki iletimde cevapladım zaten :) Kısmen bazı şeyleri kaçırmışsın. Şimdi sana sorayım. Eğer her uygulama bu bağımlılıkların hepsini kendisi için tek bir paket yaparak kurdursaydı senin kotan nice olurdu? Bir önceki iletimi bir kere daha okursan sanırım ne demek istediğimi anlarsın.

ubuntupardus

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Ağustos 2010 - 00:33:44
İlk zamanlar için derinlemesine konulara giriyorsun :)

3. Bu soruyu bir önceki iletimde cevapladım zaten :) Kısmen bazı şeyleri kaçırmışsın. Şimdi sana sorayım. Eğer her uygulama bu bağımlılıkların hepsini kendisi için tek bir paket yaparak kurdursaydı senin kotan nice olurdu? Bir önceki iletimi bir kere daha okursan sanırım ne demek istediğimi anlarsın.

1) Bağımlılıkların bağımlılıkları var demişsiniz... Peki bunların en temeli varmıdır. Şu olmadan hiçbiri çalışmaz diye. Yoksa her programa göre bağımlılık değiştiği gibi bağımlıkların bağımlılığıda değişir mi?

2) Sorunuzun cevabı Biraz soruya soru ile karşılık vermek gibi olacak ama...
Zaten bir program indirdiğimzde onun bağımlılıklarınıda indirmiyor muyuz?

Diyelim amsn i indiriyoruz.  A,B,C bağımlılık paketlerini istiyor. Bunları da indireceği için zaten kotadan yiyor.

Ama siz şunu diyorsanız; Amarok indireceğiz O da A,B, ve D paketlerine ihtiyaç duyuyor. A ve B zaten a msn ile indi onları bilgisayardan alıp sadece D yi indirerek  Kotadan tasarruf sağlaması bu durumda doğru gibi.

Fakat windowsta dll, .net frame work vs. lazımsa her programın içinde dir. Sizin bilgisayarınızda net framework olsa bile iner yüklü ise kurulumaz. Bu konuda windows ta bir sorun var bu doğru.

Peki her Programın farklı bağımlılıkları olur mu? Yani ben tüm bağımlılıkları indirsem kursam. sonra programları indirdiğimde Bağımlılık istemsin.

Yoksa Yeni bir program yazıldığında yeni bir bağımlılık eklenir mi?

Umarım doğru anlamışımdır. ve Anlaşılır yazmışımdır.

heartsmagic

1. En temel diye bir şey yok. Haliyle neye ihtiyaç varsa o iner ilk etapta. Şöyle söylenebilir ama, temelde Python ile yazılan bir uygulama için elbette ilk olarak python gerekir. Bu zaten kuruludur ama çoğu dağıtımda. Kısacası temel, uygulamaya göre değişir.

2. Doğru anlamışsın, Amarok kurarken sadece D indirilir. A ve B zaten daha önce başka bir uygulama için kurulduğundan, indirilip kurulmazlar, zaten kuruludurlar.
Windows tarafını da doğru açıklamışsın. Ancak son sorun çok makul değil :) Zira tüm bağımlılıkları indirmeliyim diye düşünemezsin genelde, çok pratik ve mümkün olmaz bu. Gereksinimlerin hangi uygulama içinse zaman zaman onları kurarsın, sistem kendisi halleder bağımlılıkları. Geleceği düşünerek herşeyi kurayım demek, tüm depoyu kurmak gibi bir şey oluyor :)

ubuntupardus

Benden sıkılmış olabilrisiniz bu gidişle sahura kadar konuşucaz gibi görünüyor.  :) Ama öğrenmek istiyorum.

Bazen paketn bağımlılıkları çözülemedi diye bir uyarı geliyor. Bu ne oluyor. Yazılmı Yazılım merkezinden yüklediğim halde.

Ama bu sorunu başka bir konuda verile source.list ile çözdüm. bununla birlikte başka sorunlarım çözüldü.

Oyüzden bu source.list merak ettim.

Source.list in ne olduğunu biraz açıklarsanınz memnun olurum. Teşekkürler.

heartsmagic

Sıkılmayız merak etme :) Vakit oldukça da konuşuruz.
Bahsettiğin hatayı kolay kolay almazsın depoları kullandığın sürece. İki nedeni var.

1. Depolarını yanlış ayarlamışsındır.
Sende durum buydu. sources.list depoların bilgisini tutar. Burada öntanımlı depolar kurulumda işlenmiş olarak gelir. Bazıları kapalı olabilir, senin açman gerekir. Ayrıca buraya kendinde ek depo girebilirsin. Sen eski bir sürümün depolarını buraya girince olay karışmış biraz. Kısacası sıkıntın buydu senin. Hangi sürümü kullanıyorsan onun depolarını kullanman lazım.

2. Çok nadir de olsa bazen depolarda da bağımlılık sorunu yaşanabilir. Örneğin bir uygulama yeni sürümü için paketlenecektir. Geliştiricisi bunu paketler ancak bağımlılıklarından birini paketlemeyi unutur. Haliyle sen kurmaya veya güncellemeye çalışınca bağımlılık sorunu oluşur. Uygulamanın veya bağımlılığın yeniden paketlenmesi gerekir.

İkinci madde resmi depolarda çok nadiren olur. Kırk yılın başında bir.

ubuntupardus

Bir kaç soru daha sormak istiyorum :)
Depolar dediğimiz Yazılımların çekildiği siteler oluyor heralde.

1)Depoları nereden açıyoruz ve nereden ek depo giriyoruz.

2)Diyelim 3 tane depo girdik bunların 1 tanesi yanlış sonuç ne olur? Doğru olan 2 depoya bakar bulamaz sa mı hata verir yoksa direk  mi hata verir?

3)Hangi sürümü kullanırsam onun depolarını kullanmam gerektiğini söylemişsiniz. Ubuntu ya Kubuntu Xubuntu depolarını kursam sorun çıkarır mı?

Pardus Suse Linux Mint BackTrac vs vs. Bunların depolarını kullanırsam ne gibi sorunla karşılaşırım.

4)Linuxta programlar nasıl yazılır? Şöyle ki;

Linux çekirdeği ile uyumlu olarak mı yazılır? Yani bir program örneğin;Kopete tüm Linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışır mı?

Yoksa belirli işletim sistemlerinde mi çalışır?

heartsmagic

Konu ufak ufak dağılıyor aslında, ancak başladık bir kere :)

1. En kolay yolunu söyleyeyim sana:
Sistem-Yönetim-Yazılım Kaynakları
Ancak ara ara bizim forumda depo ekleme komutları görürsün, bunları uyguladığında da depolar eklenir. Son yolsa en eskisi, sources.list dosyasına ilgili depoları elle girmek. Kısacası alternatif çok.

2. Deponun ne olduğuna bağlı. Yanlış da buna göre değişir. Yeni bir sürüme eski sürüme ait bir depo girersen belki de bir şey olmayabilir. Zira sistem normal olarak en güncel paketi kurmaya çalışacaktır. Ancak mızmızlanan uygulamalar olabilir, örneğin paket yöneticisi gibi. Ayrıca bir şekilde sorun çıkabilir de, benim çıkmayabilir dememe bakma sen. Fakat eski bir sürüme yeni depolar eklemek daha büyük sorunlara yol açabilir. Kısacası hangi sürüm kullanıyorsan o sürüme ait depolar eklemelisin.

3. Bir önceki maddeden devam edecek olursak sürümden kasıt 10.04, 9.10, 9.04... dür. Kısacası bunlar sürümlerdir. Kubuntu, Xubuntu ise bu sürümleri temel alan, ancak farklı masaüstleri kullanan dağıtımlardır. Kısacası bunlar için de sürümler ilk cümlemdeki gibidir. Kaldı ki Kubuntu, Xubuntu için ayrı depolar yoktur. Bunlara ait her paket normal depolarda tutulur. Sen sadece kullandığın sürümü takip edeceksin.

Pardus,Suse vs. dağıtımların depolarını zaten kullanamazsın. Paket yapıları farklıdır. Örneğin Pardus pisi kullanır, Suse RPM. Yani biri dünya, öteki Mars :) Ancak ileride duyarsın, "Mandriva da RPM kullanıyormuş, onu Suse için kullanabilir miyim?" dersin. Cevap yine hayır olacaktır. Zira her dağıtım kendi paketleme yöntemini kullanır ve mutlaka kendisi için kullanılmalıdır. Bazı ufak tefek istisnalar olabilir. Örneğin Mint son sürüme kadar Ubuntu tabanlıydı ve Ubuntu depolarını kullanabiliyordu. Artık o da Debian'a kayıyor. Haliyle Ubuntu Debian tabanlıdır ancak doğrudan Debian depolarını da kullanmaz, sorun olur. Fakat ara ara harici uygulamalar için debian depoları (harici depo) verilebilir, bunlar Ubuntu için de kullanılabilirler. Uygulama sahibi Ubuntu için ayrı bir depo yapmamıştır, bilir ki kullanıldığında da sorun olmayacaktır.

4. Çekirdeğe uygun yazılır demeyelim de, kütüphanelere uygun yazılır diyelim. O kütüphane ve bağımlılıkları sağlayan her Linux dağıtımında o uygulama çalışabilir. Paketlenmesi şart değildir, derlenmiş ikilik sürümünü alırsın, eğer çalıştırmak için bağımlılıklar varsa doğrudan çalıştırılabilir. Ancak kolay kolay kimse derlenmiş uygulamayı dağıtmaz, bazı büyük uygulamalar hariç (Firefox gibi). Ya depodan kurarsın, ya .deb paketini (veya hangi dağıtımı kullanıyorsan onun paketi) indirip kurarsın, ya da kaynak kodunu indirip kendin derlersin. Derleme ise bambaşka bir başlığın konusudur :)