Ubuntu şişiyor mu?

Başlatan teksalih, 04 Ağustos 2010 - 08:40:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teksalih

merhaba arkdaşlar ubuntu kullanıyorum 300 gb disk takılı netbook umda yanlız bir sorun yaşıyorum filimler dosyasını sildim ancak bu dosya share diye bir dizine yapışmış imkanı yok silemiyorum sildikçe çoğalıyor 8mbit aldım download ypaamıyorum ??

ve ubuntu disk boş oldu zmanada 30 gb ye ulaştı tuttuyugu yer şişiyormu ne? özellikle şu share olayına çözüm bulun 172 gb gitmyor:S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ağustos 2010 - 08:42:29

arkdaşlar direk tras den sildim oldu ancak? 172 gb?

ancak diskim 300 gb kalan 130 gb nerde?

hitokiri

sudo fdisk -l
çıktısı ne diyor ?
du -sh /usr/share/ -c |grep toplam
du -sh /var/cache/apt/archives/ -c |grep toplam
sudo du  -sh  /var/log/ -c |grep toplam

çıktılarıda faydalı olabilir :)

heartsmagic

Konu başlığına cevap: Durduk yere hayır.
Kısacası sen bir şeyleri yüklersen ve silmezsen elbette yer kaplamaya devam eder. @hitokiri'nin istediği çıktılar analiz için güzel olabilir, ancak ben sorayım share dedin yer neresi? Zira bizlere net bir şey söylemezsen yardımcı olamayız. Kaldı ki diskin 300Gb ise ve Ubuntu'nun kullandığı alan 130GB ise ortada bir gariplik var demektir. Ben senin onda birinle tüm sistemi idare ettiriyorum: 13GB.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

Meseleyle dolaylı olarak ilgili olabilecek ufak bir not düşeyim: Bolca yükleme-silme yapılan disk bölümlerinde ctrl+h ile görülecek .trash klasörlerini zaman zaman silmek faydalı olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles