Ubuntu Ekran Çözünürlüğünü Ayarlama ?

Başlatan r2d2, 06 Ağustos 2010 - 10:46:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

r2d2

merhabalar,
öncelikle konu başka yerde inceleniyorsa şayet lütfen kusura bakmayan. zira ben bulamaıdm bir türlü.

benim sorunum ekran çözünürlük ayarını özel olarak değiştirmek istemem. çünkü sistem/tercihler/ekran bölümünde çıkan çözünürlük benim istediğim ayarları vermiyor.
bunun için ati'yi kurdum, fakat o da benim istediğim 1360x768 ekran çözünürlük ayarını vermiyor.

ubuntuda özel olarak kendimizin yapabileceği bir çözünürlük ayarı var mıdır? varsa şayet yardımlarınız şükranla karşılanacaktır.=)

stratovarius

Forumda Ati için özel bölüm var oraya zahmet edip baktınız mı?

Yada

Yukarıda arama bölümümüz mevcut oraya tıklayıp ekran çözünürlük sorunun için arama yaptınız mı?

Forumun belli kuralları var ;

Özellikle soru sormadan önce şu iki başlığı inceleyiniz;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7580.0.html

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

Ayrıca sorunuzla ilgili şu başlığıda inceleyebilirsiniz;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20912.0.html

Not: Yanlız monitörünüzün desteklemediği bir çöznürlük seçmenin sonucu ubuntunun açılmaması olarak dönebilir. İlk önce bu sorunla karşılaşırsanız nasıl çözeceğinizi öğrenmenizde fayda var.

Lütfen forumda arama yapıp öyle başlık açalım.

Kolay gelsin.

heartsmagic

Konuyu taşıyalım. @r2d2, söylendiği gibi o bölümü incelersen kurulum için neler yapılıyor, sonrasında nasıl denetleme yapılıyor gibi bilgiler mevcut başlık aralarında. Yine de olmazsa, buradan bilgi vermeye devam edersin, bilen arkadaşlar yardımcı olurlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

r2d2

öncelikle, ilk mesajımdan dolayı ortaya çıkan konu başlığı ile ilgili problemden dolayı, üzgün olduğumu belirtmek isterim. kaçınılmaz olarak sevgili stratovarius arkadaşımızın hışmına uğrayıp noob damgası yemek de apayrı bir güzellik oldu tabii.

konumuza dönecek olursak, ne verilen linklerde aradığımı buldum ne de yönlendirildiğim konu başlaıklarında.

ben aynı zamanda vista kullanıyorum ve vista da gayet tabii 1360x840 ekran çözünürlüğü kullanabiliyorum. fakat ubuntu ne hikmetse bana bu ayarı bir türlü vermiyor. içinde olmadığı kanaatindeyim.

bu durumda bu ekran çözünürlüğünü kendimiz özel olarak düzenleyebilir miyiz acaba ?

heartsmagic

@r2d2, evet düzenleyebilirsin. Ancak sen hangi başlıklara bakıp, neleri uyguladığını, nelerde başarısız olduğunu söylemezsen bizler senin zaten denemiş olduğun şeyleri tarif edeceğiz. Takdir edersin ki, bu hem zaman kaybıdır hem de senin açından sinir bozucu olur. Birden fazla yolu var zaten bunun. Elle düzenleyebilirsin ilgili xorg.conf dosyasını, ATI Catalyst ile deneyebilirsin. Ancak her şeyden önce sürücülerin sağlıklı bir şekilde kuruldu mu bu önemli. Bunun için yine bu bölümde ilgili başlıklarda denetleme aşamaları mevcut.

r2d2

stratovarius'un verdiği linklerde incelemeler yaptım fakat bir sonuç elde edemedim.

ekran kartım ati, fakat ati'nin sürücüleri yüklü değil, masa yüklü.

sistem/tercihler/ekranlar sekmesine ekleyebileceğimiz özel bir çözünürlük ayarlanabilir mi ?

heartsmagic

@r2d2, o zaman ilk olarak ATI sürücüsünü kur. İlk iletinde ATI'yi kurdum yetmiyor demişsin, son iletinde Mesa var demişsin. Arada kalmayalım, en iyi verimi eğer sürücüler kartını destekliyorsa ATI'nin kendi sürücüleri ile alırsın. Eğer illa kurmadan çözünürlük eklemek istiyorsan "xorg.conf" çözünürlük ekleme diye aratabilirsin forumda.

Ancak kabaca şöyle olacaktır:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı açarsın, muhtemelen boş olacaktır. Ardından şöyle bir giriş eklersin:
Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   SubSection "Display"
       Depth   24
       Modes   "1280x800" "1024x768" "800x600"
   EndSubSection
EndSection

r2d2

ati driverı kurduktan sonra sanki ekranda dalgalanmalar oldu gibi olmuştu. ben de sildim sonra, o yüzden yazılarımda ati bir var bir yok =)

bu arada verdiğiniz ayarlara ilaveten benim istediğim 1360x768 i de ekledim fakat, pc.yi yeniden başlatınca ubuntu açılmadı. siyah ekranda bekletti beni. bu satırları ise güvenli kipten grafik ayarlarını sıfırla yaptıktan sonra yazıyorum.

bir de  "xorg.conf" çözünürlük ekleme diye sitede aramaya çalışayım bakayım. umarım sitenin ara aparatı bana yardımcı olabilir.

stratovarius

Ekran kartın nedir ? Dalgalanma olduğuna göre sürücü ya desteklenmiyor yada kurulumu yapamıyorsun.