Ubuntuya konqueror 4 değilde 3.5.10 u yüklüyebilirmiyim?

Başlatan saglikci_salih, 02 Ağustos 2010 - 12:14:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

saglikci_salih

Ubuntu'ya "sudo apt-get install konqueror" dediğimde Konqueror 4.4.4 sürümü kuruluyor. Oysa benim istediğim Konqueror 3.5.10 sürümü. Bunu kurmak için ne yapmam gerekiyor bilen varsa anlatabilirmi? Eğer bunu başarabilirsem tamamen windowstan kurtarmış olacaksınız beni. Ben sağlık sektöründe çalışıyorum ve çalıştığımız sağlık bakanlığı web uygulamaları,  oraclenin jinitilatör diye program istiyor, oda sadece windows internet explorerda çalışıyor, birde konqueror 3.5.10 sürümünde. Yeni cıkan 4.4.4 de çalışmıyor. Bana yardımcı olabilirmisiniz. İşyerindeki 9 tane bilgisayara kuracam  tek sıkıntım bu jinitilatör kaldı. linuxte ielinux 4 kurdum jiniti kurdum birtürlü birbirlerini gösteremedim bağlatı kurduramadım. Wine lada olmadı.

eribol

Normalde iş sadece konqueror ile ilgiliyse eski sürüm desteği vardır muhakkak. Ancak sizin kullandığınız jiniti hakkında bilgim olmadığı için fikir belirtemem. Konqueror eski sürümünü kurmanız çok zor zira derlemeniz gerekecek. Derlemek veya deb paketini yüklemek isterseniz bile bir dünya bağımlılıkla uğraşmak zorunda kalırsınız. Üstelik bu bağımlılıklarda eski olduğu için bu da durumu daha kötü bir hale sokar. Kendi fikrim; biraz kasmanız gerekebilir.

Not: İlla konqueror 3.5.10 sürümü dediğiniz için diyorum. Yoksa eski kde(kde3) deseydiniz belki biraz daha kolay olabilirdi.

saglikci_salih

hocam daha önce pardus kurumsal 2 kullanıyordum konqueror 3.5.10 sürümü ile tsim dediğimiz sistemimize girebiliyordum. fakat pardus 2009/2 yi kurdum konqueror 4.4.4 ile girmeyi başaramadım.hemde kde 4 biraz kastı.devlet dairesi nede olsa celeron 2.600 işlemci 512 mb ram kde kasıldıkca kasıldı. şimdi ubuntuda canavar gibi çalışıyor.yanlız şu konqueror çalışsa bir yerde takılıp kalıyor ileri gitmiyor.slaxın konqueror 3.5.10 unu da denedim ondada girdi.daha önceden ubuntuda da denemiştim giriyordu. lakin bu konqueror 4.4.4 cıkana kadar.daha önceden derlenmiş olan konqueroru bir dahamı derliyeceğiz.ve nasıl derliyecem neyse artık bir care bulunur. belki cevap için teşekkürler

heartsmagic

Öncelikle derleme işlemini bence unut. Neden? Zira 3 serisinden bir uygulamayı derlemek için muhtemelen yine 3 serisinden geliştirme paketlerine, kütüphanelere ihtiycın olacaktır. Kısacası tutup yine 3 serisinden başka uygulamalar kurman gerekecektir. Bu durumda başa dönmüş olmuyor muyuz? 3 serisinden X uygulamasını nasıl kurabilirim :) Kaldı ki KDE paketlerini derlemek bile başlı başına bir iştir.

Peki ne yapılacak? Yapılacak şey bir şekilde 10.04 (bu sürümü kullandığını varsayıyorum) üzerine KDE 3 serisini kurmaktır.

1. Şanslısın:
https://wiki.ubuntu.com/Kubuntu/Kde3/Lucid
2. Şanssızsın:
http://apt.pearsoncomputing.net/

Proje sahibi güç sorunu nedeniyle sunucularında sıkıntı yaşamış. Bazı donanımlar da şu an sorunluymuş ancak verilerde bir kayıp yokmuş. Ağustos sonunda proje tekrar devreye girecekmiş, takib edebilirsin. Eğer kurulum konusunda soruların olursa yine bu başlıkta dile getir.

Ayrıca yukarıdaki paragrafta KDE uygulamalarını derlemek başlı başına bir iş derken ciddiydim :)

Alıntı YapAs I have received a couple offers for system maintenance in the past, I should let you know that this is generally infeasable due to the size of the cluster in use here at Pearson Computing. The machine that hosts the public websites is simply an interface to a much larger system. This cluster is a small supercomputer with 80+ Opteron cores, over 8TB of redundant disk storage, and power consumption demands to match. Fortunately, this essential equipment survived with only minor damage.
(In case you are wondering, that much power really is necessary to properly maintain and build KDE3/Trinity. In fact, it still seems underpowered at times, especially when the core libraries have changed and a complete rebuild is required... ;-) Having this cluster available has greatly enhanced the Trinity team's ability to make the required changes to keep Trinity up to date with the latest libraries and build systems. Just think of the size of the entire Ubuntu and Debian repositories for i386 and amd64 to get a sense of the scale these build systems work on.)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Pardus 2008.2 kurabilirsiniz, gerçi desteği bitti sanırım ama işinizi görür.