Ubuntu Netbook Remix vs Ubuntu Desktop

Başlatan altintasi, 01 Ağustos 2010 - 15:27:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Herkese merhaba..

Bir süredir yoktum. Tekrar buradayım. Geçen gün bir sohbet sırasında "Ubuntu Netbook Remix mi 15,4" bir dizüstü bilgisayarda daha performanslı olur yoksa Ubuntu Desktop mı?" diye bir konuşma geçti. Deneyen arkadaşlar varsa deneyimlerini alabilir miyim?

Aslında ben hiç denemedim Ubuntu Netbook Remix'i. Bu nedenle de sanalda kurmayı planlıyorum ama önceden bilen arkadaşların da deneyimlerini almak istedim..
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

aybars

Bahsettiğin konuyu görmedim ama kendi görüşlerimi bildireyim;
Dizüstü bilgisayar dediğin notebook ise ve özellikleri iyiyse desktop kur derim.Eğer netbook ise veya eski model bir şeyse Netbook Remix'i kur derim.

altintasi

"Sohbet" derken forumda değil arkadaşlarla konuşurken demek istemiştim.

Buradan hareketle UNR'nin daha hızlı çalışan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz..

aybars

Daha hızlı olduğu doğru.Önemli olan isteklerinizi karşılıyor mu ?Bence buna dikkat edin.

Geany

15.4 yazdığına göre sanırım notebook kullanıyorsun. Ubuntu dağıtımları bildiğin üzere fazla sistem gereksinimi istemiyor.

Arkadaşımın eski sayılabilecek modelini hatırlamadığım netbook'una desktop sürümünü kurup rahatlıkla kullanabilmiştim.

O mantıkla sıradan bir bilgisayarda ne kadar yavaş çalışabilir ki diye düşünüyorum?

Kısacası, çalıştırmama veya yavaş çalıştırma gibi bir şey olacağını düşünmüyorum. Tabi çok eski bir model değilse..

Bunun haricinde bence kullanıcıya kalmış bir şey. Ben desktop sürümünü daha kullanışlı buluyorum ama netbook sürümünün arayüzünü sevdiklerini için o sürümü tercih edenlerde var..

Oburix

elimdeki lg x130 modeli netbook 'uma ubuntu remix ve desktop kurarak denemeler yaptım kendi cihazım için UNR daha hızlı geldi ha desktopda yavaş değil oda normal hızında fakat UNR daha hızlı

barış

Bende 2gb ram netbook var. Normal Ubuntu kurulu içine. Netbook remix değil. Netbook remix'in katacağı tek özellik bence sadece şarjın daha uzun ömürlü olmasıdır. Başka da bir özellik katacağını düşünmüyorum.
Zaten netbook'u aldım alalı bataryasını 1 taş çatlasa 2kere takmışımdır. Sürekli AC Adaptör ile çalıştırıyorum kablosu çok uzun fiş bulduğum yerde internete falan giriyorum şarj sıkıntım da olmuyor. Artık kafelerde falan her yerde prizler var uzatmalar var :D Bence normal desktop kur derim... Ayrıca normal desktop ubuntu da çok performanslı çalışıyor. Her işi yapıyorum yani hiç bir şekilde bana engel değil. Hız da işlemci ile alakalı bir şey yani. Çok fark edeceğini sanmam. İhtiyaçları karşılasın da yavaş olsun daha iyi bence :)

altintasi

Ben zaten Destop kullanıyorum. sadece sohbet sırasında UNR'nin daha hızlı olabileceği ve netbooklar için ek br kaç sürücü içerdiğini düşündüğümü söylemiştim.

Şirketten bir arkadaşımın Datron Mobee netbookuna Desktop kurduğumda malesef ekran ışığı sürekli yanıp sönüyordu. Bazı sürücüleri de tanımamıştı. Malesef yanımda UNR da yoktu. Mecburen Windows'a döndürdüm. Yoksa bir kişi daha kazanacaktık... :)

Bulduğum ilk fırsatta UNR kurmak için aklını çelmeye çalışacağım.

Aklıma takılan bir şey oldu.. Pil süresi neden daha uzun UNR'da?