virtualboxta bazı USB cihazları aktif değil

Başlatan cagatayc, 24 Temmuz 2010 - 15:45:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cagatayc

merhaba arkadaşlar linuxmint 9 kullanıyorum. ayrıca kapalı kaynak kodlu virtualbox kurdum. virtualbox'a kurdugum sanal işletim sisteminde usb cihazlarımın bazıları atif ama kullanmış olduğum usb printer görünmesine rağmen aktif değil. daha önce hiçbir usb cihazı aktif değildi gruplardan vboxuserina yetki verince bu cihazlar aktif oldu ama printer halen deaktif bunu nasıl cözebilirim. Eger bu sorunu cozebilirsem linuxte driveri olmayan xerox pe16 all in one printra ilişkin scanneri de kullanabileceiğim... :)

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

dimetokavi

Yazıcın için Samsung sürücülerini denedin mi? Ya da kurulumda Samsung SCX 4200 yazıcısını seçmeyi? Her ikisinde de çözüm aldıklarını yazmışlar.

Samsung sürücüleri için;
http://www.samsung.com/us/consumer/office/printers-multifunction/black-and-white-laser-printers/ML-1665/XAA/index.idx?pagetype=prd_detail&tab=support
Bu adrese gidip Linux sürücüsünü indirebilirsin (Tam adı, UnifiedLinuxDriver.tar.gz). İndirdiğin dosyayı, naçizâne tavsiyem, Türkçe karakter içermeyen bir dizin içinde tutman; Yani İndirilenler ya da Masaüstü dizinleri değil de home dizini altında mesela. Akabinde, terminalden şu komutlarla indirdiğin dosyanın kurulumuna başlayabilirsin;
$ tar zxvf UnifiedLinuxDriver.tar.gz
$ cd cdroot/Linux
$ chmod +x install.sh
$ sudo ./install.sh

İşlem bittiğinde Uygulamalar menüsü altına Samsung Unified Driver olarak yer imi açacaktır. Ben Samsung ML 1660 yazıcımı bu şekilde kurdum.  ;)

Virtualbox'da ise, diğer USB aygıtlarını (meselâ kamerayı, usb bellekleri) görüyor ama yazıcıyı mı görmüyor?

cagatayc

selam cevap için teşekkür ederim...linuxte xreox pe16'yi kullanabiliyorum yani samsung2un Samsung SCX 4200 'u secmek suretiyle bu işi halletmöiştim..ama all in one printer olması nedeniyle scanner'i kullanamıyorum, bu sorunu da ancak virtulabox kurarak aşarım diye düşünmüştüm. Ama virtualbox'a kurdugum sanal işletim sisteminde diğer USB cihazlarını mesela elektronik imza usb'sini, usb hdd'yi ve benzeri cihazları kullanabiliyorum. ama printer gözükmesine rağmen aktif olarak durmuyor.

yani scanneri kullanmak istiyorum eger bu işi cozemezsem sanırım linux uyumlu bir scanner almaktan başka çarem kalmayacak gibi :)

cagatay

dimetokavi

Tam emin olmamakla beraber (farazî konuşuyorum zirâ elimin altında sizin cihanıza benzer nitelikte bir cihaz yok ve deneme yapamıyorum maalesef) Samsung Unified Linux Driver kurulduğunda, cihazınızın tarayıcı özelliğini Basit Tarayıcı (Alt+F2 >> simple-scan) vasıtasıyla kullanabilirsiniz belki.

Fakirin ekmeği, umut!  ;D

conanait

ben de all in one hp yazıcı kullanıyorum. xsane ile scan yapamadım ama basit tarama işi görüyor. bir deneyin derim