fan sorunu

Başlatan omergex, 09 Temmuz 2010 - 15:43:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

toshiba a300 2d4
ati mobility readon hd3400 elle kurdum
linux mint
depodan toshibayla ilgili iki paket gördüm ve olları da kurdum: toshutils ve fnfxd (kurduğum bu paketlerden sonra cpu daha az yukseliyor artık yani biraz işe yaradı diyebilirim.)

asıl soruna gelecek olursak bilgisayar başladığında 45 derece cpu ile açılan bilgisayarda sadece chromium açtım ve bu foruma girdim ve yavaştan yavaştan cpu 55 e geldi. fana baktığımda çalışmıyor ki bilgisayarı açtığımdan beri çalışmıyor. arada bir çalışması gerekirdi halbuki. şu an 57 derece ama daha önce tecrübe ettiğim gibi yavaş yavaş yükselip 70 lere kadar çıkıyor cpu ve bunun sonucunda da elle baya bi hissedilir derecede laptop ısınıyor. 70lerde baya bir kalıyor daha sonra fan birden çalışmaya başlıyor ve cpu bu sefer yavaştan 50 dereceye düşüyor ve daha sonra fan susmuyor hep çalışıyor ve cpu 47ye kadar bile düşebiliyor.

fanın arada çalışıp müdahale etmesi gerekiyor ancak anlattığım gibi fan laptopun iyice ısınmasını bekliyor ve sonra da hiç durmuyor. şu anda 58 derece sıcaklık örneğin 70e kadar da çıkacak eminim. hatta 80 bile gördüm.

arkadaslar benim için çok önemli bir konu lütfen bir çözüm bulun yeter artık :)
şimdiden teşekkürler..

bu arada panele işlemci frekans seviyesi izleyici eklenebiliyor ve ondemond konumunda. sıcaklık 59 oldu :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2010 - 16:53:17

yaklaşık bir saatten beri bilgisayrdayım ve öngördüğüm şeylerin hepsi oldu sıcaklık 45 derece ama fan sesi var işte.

http://doctus.org/showthread.php?t=35258 şu bağlantıda fan kontrol olayı anlatılmış. onu uygulayamadım malesef, oradaki kullanıcı E2TK nın başına gelenler geldi benim de başıma, tek bir farkla onun sensors çıktısında core leri veriyor sadece benim sıcaklığı da veriyor halbuki ama.. benimkisi şu şekilde
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:       +42.0°C  (crit = +104.0°C)                 

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:      +40.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C) 

coretemp-isa-0001
Adapter: ISA adapter
Core 1:      +40.0°C  (high = +90.0°C, crit = +90.0°C)

sudo pwmconfig   komutunu verince olmuyor sonuçta ve arkadasın sorun başıma geliyor.
ubuntu genel forumda tartışmışlar bunu ve lm-sensors olayının donanımı desteklemediğine karar vermişler ve mecbur bekleyeceğiz demişler. bu maceranın da sonucu böyle yani.. 
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

heartsmagic

Arada BIOS yükseltip çözenler olabiliyor bu gibi konuları. Fakat sende işe görür mü bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Xenophobia

Bu başlığı görünce 2 yıl öncesi geldi aklıma.

Ubuntu kullanmak istiyor ama bir türlü kullanamıyordum bu fan sesi yüzünden. Sonra kendi kendime bir yol bulmuştum. Asus'un Power 4 Gear Extreme aracı ile performans düşürüyordum. Yani mecburen Windows'u açıyordum ve küçük bir ayar yapıyordum. Sonra yeniden başlat yapıp Ubuntu ile giriş yapıyordum. Şimdi ne yapıyorsan dersen, zamanla kayboldu bu donanım sorunu. Kernel güncellemeleri beni bu sorundan kurtardı.

Toshiba'da böyle bir araç var mı bilmiyorum. Eğer varsa kullanmanı tavsiye ederim. Yoksa da güç seçeneklerinden performans düşürmesi de yapabilirsin. O da programsız çözüm yoluydu.

omergex

valla bu sorun hiç yok olmadı bende, bi ara bakıyorum iyi gibi duruyor herşey sonra bakıyorum cpu almış yürümüş. valla rahatça nette takılamıyorum, gözüm hep cpu'da, rahatsızlık verici brşey. çözümü yabancı forumlarda araştırıyorum, ingilizce olduğu için anlaması biraz zor oluyor ama çözüm bulursam inşallah yazarım buraya

omergex

http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_control_fan_speed

şunu buldum arkadaslar ama çözemedim, anlayan biri bakabilir mi, belkii işe yarayabilir, bide depoda thinkfan diye bir paket var, onun hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim..

heartsmagic

O bağlantıdaki anlatım IBM Thinkpad'ler için. Bende de bir /proc/acpi/fan dizini var ama boş mesela. Fanın nereden denetlendiğini bilemiyorum açıkçası. Sen dediğimi denedin mi? BIOS sürüm yükseltmesi ile sorunu çözenler var. Senin makine için değil ama bu gibi hatalar arada çözülebiliyor bu şekilde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

malesef biosum güncel, keike bu kadar basit olsaydı :(

bir izlenimimi daha anlatayım. diyelim ki kubuntu 55 lere geldi fan çalışmıyor, bilgisayarı yeniden başlatınca biosun kendi ayarlarından olsa gerek fan bilgisayar eçılırken çalışmaya başlıyor ve kubuntuda da devam ediyor fan çalışma olayı. Yani fanın çalışması için bilgisayarın açılırken sıcak olması lazım yoksa kubuntu bilgisayarı hararet mi aldı yanıyoz mu anlamıyor..