Wireless-Isınma-Batarya Sorunu

Başlatan eRenleR, 24 Temmuz 2010 - 11:02:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eRenleR

İyi günler arkadaşlar.
Sözlüklerden okuyarak tanıştım ubuntu ile. Ve yaklaşık 1 aydır kullanıyorum. Genel olarak her işimi halledebiliyorum, sadece oyun oynamak için windows umu kullanıyorum.
Çok beğenmeme rağmen UBuntun un bilgisayarım üzerindeki etkilerinden Wİn 7 ye göre birkaç farklılık sezinledim bunları sormak istiyorum sizlere.
(64 bit Ubuntu kullanıyorum)

1-) İlk sorunum wireless da. Win 7 ile odamda full ile 3 bar arasında çeken wireless aynı yerde ubuntuya geçince 3 bar ile hiç çekmemezlik arasında gidip geliyor ve sürekli kopuyor. Bağlanma süresi ise çok uzun.
2-) Bilgisayarım Ubuntuda win 7 ye göre nerdeyse 2 kat daha fazla ısınıyor.
3-) Win 7 de 2 saat 30 dakka civarı giden batarya, Ubuntuya geçince yukarda 2 saat 38 dakka yazmasına rağmen, ekran parlaklığınıda azaltmama rağmen sadece 1 saat 30 dakka civarı yetiyor. Nerdeyse 1 saatlik batarrya kaybı var.
Şimdi masaüstü kullanıcısı olsam eyvallah. Bunlar sorun değil.
Ama Mobil kullanımda gerçekten sıkıntı yaratan konular. Bunun dışında çok memmnunum Ubuntumdan ama bu sıkıntılar beni kullanımda maalesef sık sık Win 7 ye itiyor  ::).

Bu konularda yardımcı olabilecek tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

barış

Netbook üzerine mi yoksa Notebook üzerine mi kurdunuz?

antiXa

Donanımınız hakkında bilgi vermelisiniz. Örneğin ekran kartı nedir? Ati ise, sürücüsünü yüklemediğinizde fazladan ısınma ve haliyle soğutma gayreti yüzünden fazladan pil kullanımı olacaktır. Wireless konusu ilginç. Kişisel deneyimlerim genelde ters yönde oldu bugüne kadar.

eRenleR

Bilgisayarım Sony Vaio SR59TG
Ekran kartım Ati. Donanım sürücülerinden kontrol ettim tekrar grafik sürücüsü etkinleştirilmemişti. Artık etkin.
Umarım ısınma ve batarya sorununun sebebi budur.

heartsmagic

lspci
lsusb
çıktıları faydalı olacaktır.

Ne yazık ki kablosuz ağ konusunda eğer donanım üreticisi doğru dürüst bir sürücü sağlamamışsa bu tip sorunlar yaşayabiliyoruz. Örneğin hiç bağlanamama, belirli tür şifreli ağlara bağlanamama, bağlandıktan sonra kopma, zayıf sinyal sorunu. Bazıları sürücü değiştirerek çözülebilse bile bazıları için ne yazık ki elimizden bir şey gelmiyor. Belki normal ağ yöneticisi yerine Wicd kurup bağlanmayı deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.