Grub açılış sırasını nasıl değiştirebilirim?

Başlatan alicandemir, 16 Temmuz 2010 - 19:55:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicandemir

selam,ubuntunun önce windowsun sonra sıralanması için ne yapmalıyım acaba açılışta.

ebubekirs

Grub2 olduğunu varsayarak;

sudo gedit /boot/grub/grub.cfg

buradaki menuentry ifadesi ile başlayan blokların yerini değiştirebilirsiniz. Öntanımlı olarak açılacak sistemi değiştirmek için ise;

grep menuentry /boot/grub/grub.cfg

buradan listeyi elde ederek, hangi sıradaki sistemin öntanımlı olarak açılmasını istiyorsanız

sudo gedit /etc/default/grub

buradaki GRUB_DEFAULT=0 yazan yerde 0 yerine sıra numarasını yazmanız gerekir. Sıfır ile başladığı için bir eksik olarak yazmalısınız.

menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-23-generic ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-23-generic ile (kurtarma kipi)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-22-generic ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-22-generic ile (kurtarma kipi)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic ile' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry 'Ubuntu, Linux 2.6.32-21-generic ile (kurtarma kipi)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" {

böyle bir listede windowsun ön tanımlı açılması için windows 9. sırada olduğundan GRUB_DEFAULT=8 olmalıdır. 

Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ytgn

Bu işlemler sonrasında değişikliğin geçerli olması için uçbirimde;

sudo update-grub

komutunu vermek  gerekiyor.
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

kelebekx

startupmanager adlı program var. dediğin işlem kolaylıkla yapılabiliyor..

Mitsukuni

Eğer Grub2 kullanılıyorsa startupmanager programıyla sadece belirtilen işletim sisteminin doğrudan seçili olmasını sağlarız.
Fakat denildiği gibi işletim sistemlerinin sırası değiştirilmek isteniyorsa
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11844.0.html
adresindeki [Nasıl] GRUB2 Menü Düzenlemek konusuna bir bakın derim.