Ekran Çözünürlüğü Problemi

Başlatan XemreG, 10 Haziran 2010 - 16:17:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Selamlar,

Ubuntuyu uzun zamandır kullanıyorum bazı nedenlerden (iş) nedeniyle kaldırmıştım laptop kullanıcısıyım win7 de laptopun ustunde yumurta kırıcak kıvama geldiği için ubuntuya tekrar geçtim. Kurulum vs bunlara aşinayım ve herşeyi hallettim. Fakat bir problemim var iş yerimde kullandığım için enaz 8 saat açık kalıyor laptop ama ubuntu 3 - 4 saat sonra goruntuyu bozuyor. Titremeler oluyor ilk başlarda sonra renkler karışıklaşıyor photoshopa aşinaysanız ters çevrilmiş gibi gorunuyor butun herşey ve titremeye devam ediyor. Bunun nedenini driverdan olduğunu dusunup ati driver indirdim catalist indirip ayarlarına bakmak istediğimde driver yada ekran kartınız uygun olmadığından açılamıyor gibi bişeyler soyledi bana yardım ederseniz sevinirim..

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XemreG

evet x1400 ekran kartım haliyle mobility

heartsmagic

Ati sürücü desteğini kesti bu karta. Öntanımlı gelen bizdeki sürücülerse pek verimli değildi açıkçası. Açık kaynak muadili denemek gerekebilir. Sanırım ati sürücüsü olarak geçiyor o. ATI sahibi arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaklardır.

XemreG

paket yoneticisinden alsa suruculerini kurdum şuan deneme aşamasındayım eğer sorun olumlu olursa yazarım başka problem yaşayanlarda yararlanabilsin..

heartsmagic

Alsa sürücüleri? Ses ile ilgili bir sorun mu vardı fazladan?

XemreG

pardon ya kafam dalgın xserver kurdum ek bikaçtane daha paket vardıda bir çözüme ulaşmadı gene.. synaptic ten x1400 diye aradığımda çıkan paketler..

localhost

ATI 9.3 Sürücüsü sizin karta destek veriyor. Bu sürücü Ubuntu 10.04 teki xorg la anlasabilirmi bilmiyorum. Isterseniz indirip deneme yapabilirsiniz.

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.7&product=2.7.4.3.3.3.1&lang=English
Linux LPIC1 - MCSA

empax

Alıntı yapılan: localhost - 15 Haziran 2010 - 13:44:20
ATI 9.3 Sürücüsü sizin karta destek veriyor. Bu sürücü Ubuntu 10.04 teki xorg la anlasabilirmi bilmiyorum. Isterseniz indirip deneme yapabilirsiniz.

http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Legacy/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.7&product=2.7.4.3.3.3.1&lang=English

Arkadaşımın bilgisayarında Ati x1200 var. Compizde,vidyolarda vs. sorun yok ama wine ile kurduğum Counter Strike 1.6'da kırılmalar ve çok hafif takılmalar oluyor. Sizce bu sürücüyü kurayım mı ? Yoksa Wine üzeinden mi gitmek gerekir ?
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

XemreG

bu x86 yanlız bendeki 64 bit 64 bitini bulamadım sitede onun linkini zahmet olmazsa alabilirmiyim cok can sıkıyo cunku enteresandır ram %50 yukarısı olunca ekran kartı renkleri karıştırıyo..

heartsmagic

Alıntı yapılan: XemreG - 17 Haziran 2010 - 13:07:34
bu x86 yanlız bendeki 64 bit 64 bitini bulamadım sitede onun linkini zahmet olmazsa alabilirmiyim cok can sıkıyo cunku enteresandır ram %50 yukarısı olunca ekran kartı renkleri karıştırıyo..

Verilen bağlantıda 64bit desteği var diyor. Zaten bu sürücüler iki tarafı da destekler şekilde dağıtılıyor genelde.

Alıntı YapVersion

9.3
Operating System(s)

Linux x86; Linux x86_64 

Fakat uyarımızı tekrar yapalım. Bu sürücüler bir süredir X ile anlaşamıyorlar. Bir şeyler deneyeceksen nasıl geri döneceğini bilmelisin.

XemreG

emre@emre-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI R300 (RV515 7145) 20090101  TCL DRI2

emre@emre-laptop:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon Mobility X1400

Şuan benim OpenGL desteğim açık mı?

localhost

Ciktiya göre evet. Verilen desktek mesa sürücüsü üzerinden saglaniyor.
Linux LPIC1 - MCSA

XemreG

:) bikaç bişi denedim sanırım mesa artık çalışmıyo

emre@emre-laptop:~$ glxinfo | grep render
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  135 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  14
  Current serial number in output stream:  14

bunu nasıl düzeltebilirim catalistin son versiyonunu deniyim dedim heralde enazından eski driverı filan atmışlardır içine diye oda çalışmadı bide silemedim de dosya uzantısı .run dı oylece kaldı ve suan buğulu bir ekranda buraya mesaj atıyorum :)

zeitgeist

Ati sürücüleri kaldırdıktan sonra:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

Mesa sürücüleri yeniden kurabilirsin:

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

XemreG

mesayla devam ediyorum mecbur ama gormenizi isterim belli bir sure sonra ekran boyle oluyor daha iyi gorebilmeniz için resimini çektim ekranın cunku normal printscreenle çektiğimde düzgün alıyo ekran goruntusunu yani sanki filitre açıyomuş gibi ekrana cok enteresan. Aşağıdaki gibi bir görüntü var suan ve pc ye restart atmadan da düzelmiyor düzeltsem bile bir sure sonra gene boyle..

heartsmagic

Geçici olarak kullandığım makinede böyle bir sorun yoktu. Video oynatma başarısı çok güzel olmasa da bu sorun yoktu. Bir önceki sayfada verdiğin çıktılar devam ediyorsa ortada bir yanlışlık var demektir. Tekrar edeyim, bu karta ATI sürücü desteği şu anda yok. Haliyle bir şeyler kurmaya çalıştıysan ortalık karışmıştır. Ben Ubuntu ile ön tanımlı gelen vesa sürücülerini kullanmıştım.

XemreG

suan mesa sürücüleri kurulu bu normal çalışıyo hatta bu sorunu cıkarmasa idare edebilecek performansta calısıyo ama zamanını ve nedenini bilemediğim bir zamanda renkler aynen boyle karışıyor. Daha önceki mesajımdan sonra format atıp bikaç şey denedim suan temiz kurulumda aldığım sonuç bu birde anlamadığım bi şekilde catalist 9.3 versiyonu benim ekran kartımı destekliyor ama x.org dan mı anlamadım ama kurmuyor 9.04 için kurarım diyor bende kendim bu distro 9.04 dedim ama genede kurmadı suan en son versiyonu kullanıyorum. Merak ettiğim şu 9.04 un ekran mantığını 10.04 de kullanamazmıyım eğer bunu başarabilirsem catalistin 9.3 versiyonunu kurabilicem buyuk ihtimal ve ekran kartım doğru düzgün çalışıcak..

Alquimista

Windowsta görüntü bozulma sorunu oluyor mu ısındığında? Ya da farklı bir ekran kartı problemi? Çünkü bu tür sorunları masaüstü bir bilgisayarda ekran kartımdaki donanımsal bir sorundan dolayı almıştım daha önce o yüzden sormak istedim.

9.3 sürücünü kurmuyor derken sorun nerede karşına çıkıyor? Yüklerken mi yoksa yükledikten sonra bir sorun mu oluyor? Yükledikten sonra sorun oluyorsa xorg'u düzenleyerek halledilebilir belki de. Yükleme esnasında ise sorun, soruna göre çözümde aramaya çalışabiliriz.

Ekran mantığı derken tam anlayamadım ne demek istediğinizi..
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

heartsmagic

10.04'e 9.04 için olan xorg paketlerini giydiremezsin. Sistem allak bullak olur. Mesa'dan başka çaren yok şu an. Bir ihtimal de ATI sürücü yayımlar eski kartları için (çok uzak bir ihtimal).