hangi ubuntu surumunu kurmalıyım

Başlatan Naturel37, 17 Temmuz 2010 - 19:31:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Naturel37

merhaba degerli ubuntu gönüllüleri arkadaşlar
burası yerimi bilmiyorum ama yanlışşsa özür dilerim derdimi ancak buraya yazabildim

benim sorunum şu;
ben ubuntuyla yeni tanıştım sayılır çok beğendim kurdum bilgisayarıma
ama benim daha önceki bilgisayarım intel işlemci olduğundan sorun olmadı
şimdiki yeni aldığım bilgisayarım AMD işlemcili
lenova G555 modeli olam amd athlonII 2X M320 işlemcili G880 chipsetli onboard ATI HD 4200 ekran kartlı
bu dizüstü bilgisayarıma önceki kurulum yaptığım CD ile kurulumu çok zor yaptım
bende intel ve amd işlemcilere ayrı sürüm var sandım siteye girdim tekrardan AMD 64 bit olan sürümü indirdim
CD yle çok rahat kurulum yaptım sorunsuz ama bu sürümde normal 32 bit değilde 64 bit olanmış
ben özellikle  bilgisayarıma 32 bit kurmak istiyorum
sizden ricam benim bilgisayarıma uygun en iyi sürüm 10.04 olanlardan hangisi olur sağlıklı şekilde
hatta intel i386 olan surumu zorlada olsa kurdum ama bu seferde bende her zaman rahatlıkla kurduğum google chrome yi kuramadım
acaba bendeki işlemci amd olduğundan yanlış bir  sürüm mü yükledim bilmiyorum

lütfen bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
çünkü ubuntu linux ların arasında en iyi ve performanslı olanı benim görüşüm

saygılarımla
ibrahim akpınar
istanbul

Alquimista

Cd ile zor kurulum yaptım derken tam olarak sizi zorlayan şey neydi acaba? Yavaş yüklenmesi gibi bir durum mu, yüklendikten sonra bir sorun mu yaşadınız?

İşlemci konusunda 64 bit ve 32bit olarak düşünmeniz yeterli. Mesela şu başlıkta;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8873.0

böyle bir mesaj anlatır sanırım aradaki farkı.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 28 Nisan 2009 - 14:33:21
x86 32 bit işlemciler için, amd64 de 64 bit işlemciler için olanıdır. İsminde amd olması sizi şaşırtmasın, ilk 64 bit işlemciler amd oldukları için ismi bu şekilde olmuş. Kısaca sizin amd64 versiyonunu indirmeniz gerekiyor.

http://www.ubuntu-tr.net/indir  buradan indirirseniz, başka hiç bir ekranla karşılaşmadan sorunsuz bir işlem gerçekleştirirsiniz

AMD yazması sizi yanıltmasın. Amd64'ü 64 bit istiyorsanız, i386'yı da 32bit istiyorsanız kurabilirsiniz.

Yüklerken zorla da olsa yükledim ya da Google Chrome kuramadım derken sorununuzu mümkün olduğuna detaylı aktarabilirseniz (hangi aşamada bu sorunu yaşıyorsanız örneğin) ona göre daha iyi yardımcı olabiliriz. 64 ya da 32 bit her ikisinde sorunsuz kullanabilirsiniz aslında.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Naturel37

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 17 Temmuz 2010 - 20:16:15
Cd ile zor kurulum yaptım derken tam olarak sizi zorlayan şey neydi acaba? Yavaş yüklenmesi gibi bir durum mu, yüklendikten sonra bir sorun mu yaşadınız?

İşlemci konusunda 64 bit ve 32bit olarak düşünmeniz yeterli. Mesela şu başlıkta;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=8873.0

böyle bir mesaj anlatır sanırım aradaki farkı.

Alıntı yapılan: ebubekirs - 28 Nisan 2009 - 14:33:21
x86 32 bit işlemciler için, amd64 de 64 bit işlemciler için olanıdır. İsminde amd olması sizi şaşırtmasın, ilk 64 bit işlemciler amd oldukları için ismi bu şekilde olmuş. Kısaca sizin amd64 versiyonunu indirmeniz gerekiyor.

http://www.ubuntu-tr.net/indir  buradan indirirseniz, başka hiç bir ekranla karşılaşmadan sorunsuz bir işlem gerçekleştirirsiniz

AMD yazması sizi yanıltmasın. Amd64'ü 64 bit istiyorsanız, i386'yı da 32bit istiyorsanız kurabilirsiniz.

Yüklerken zorla da olsa yükledim ya da Google Chrome kuramadım derken sorununuzu mümkün olduğuna detaylı aktarabilirseniz (hangi aşamada bu sorunu yaşıyorsanız örneğin) ona göre daha iyi yardımcı olabiliriz. 64 ya da 32 bit her ikisinde sorunsuz kullanabilirsiniz aslında.
degerli AlmaMorena
öncelikle sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim
ben intel i386 sürümünü kurulum yaparken ilk ekrana gelen ubuntudan sonra gelen mor ekran ubuntu yazan ve üstte noktalar sıra sıra
gidiyordu önceden ama bu sefer ikinci ekran gelmiyor altta ubuntu yazan yerde takılıyor kalıyor
bunu defalarca yaptıktan sonra hatta harici dvd rw ile yaptıktan sonra bir kere tam okudu kurdum
aynısını amd64 bit olanı kurdum ilk okumada gayet güzel çalıştı ve kuruldu güncellemeleri gayet güzel yaptı
ama i386 da rahat kurulum yapamıyorum madsum5 sanırım onunla karşılaştırdım normal hatasız görülüyor CD
8x te yazdırdım ve 16x tede yazdırdım CD ye aynı
beni şaşırtan durum i386 da karşılaştığım zorlukların tam tersine amd64 te kolay kurulum yapıyorum
daha önce i386 intel işlemcili masaüstü PC de rahat kurdum hala kullanıyorum
google chrome sorunu ise amd64 bit te sorunsuz indirip kurdum
ama i386 da siteye giriyorum indire basıyorum orada 32 bit yazan yer işaretli çıkıyor kabul et e basıyorum sayfada hata uyarısı geliyor
bu kaç gündür öyle sitede sorun var desem 64 biti kurdum çok rahat kuruyorum

kafamın karışması bu yüzden sanırım 32 bit te amd intel fark etmiyormuş açıklamayı okudum

tekrar teşekkür ederim
saygılarımla
ibrahim akpınar

heartsmagic

Baştan söyleyelim, eğer 64bit'i şu an sorunsuz şekilde kurduysan ve kullanıyorsan bence devam et. 32bit'i istemenin özel bir sebebi var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Naturel37

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2010 - 01:35:54
Baştan söyleyelim, eğer 64bit'i şu an sorunsuz şekilde kurduysan ve kullanıyorsan bence devam et. 32bit'i istemenin özel bir sebebi var mı?
hayır herhangi bir özel durumum yok ta ben 32 bitte her türlü program mevcut olur düşüncesiyle kurmak istedim
sanırım 32 bit te kurulan tüm ubuntu uyumlu programların 64 bit tede var sanırım sizin söylemek istediğinizden bunu anladım

heralde 32 bit ile 64 bit programlarda her iki sürümdede mevcut değilmi benmi yanlış biliyorum
benim için bir sıkıntı olurmu acaba
ben sadece bu yüzden 32 bit kurmak istiyordum ama buna gerek yokmuş
aydınlattığınız için size çok teşekkürederim

saygılarımla

ibrahim akpınar

heartsmagic

Şu an için 64bit altında bulunamayacak uygulama sayısı çok az. Çok özel bir iş yapıyorsundur da, kullandığın uygulamanın 64bit'lik sürümü yoktur işte o zaman sıkıntı yaşarsın. Bunun haricinde son kullanıcı açısından sorunumuz yok 64bit üzerinde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.