Ubuntu açılmıyor

Başlatan topraktr, 22 Temmuz 2010 - 08:48:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

topraktr

Merhaba
Ubuntu 10.04 kullanıyorum. Dün akşam normal bie şekilde bilgisayarı kapattım çıktım. Sabah geldim boot ekranı geçtikden sonra "your disk drives are being checked for errors, this may take some time checking disk" şeklinde yazı geliyor ve tarama yapmaya başlıyor. %14e kadar taradıktan sonra "Errors were found while  checking the disk drive... " şeklinde hata veriyor. Ubuntuyu açıp acil kullanmalıyım. Yardım ederseniz sevinirim.
Teşekkürler

barış

Kurulumu doğru yaptığınızdan eminmisiniz? O ekran çıktığı zaman "C" tuşuna basarak es geçebilirsiniz.
Başlığınızı da lütfen düzenleyin, acil vb. kelimeler kullanmanıza gerek yok.

topraktr

Kusura bakmayın sistem açılmayınca panik yaptım ne yapacağımı şaşırdım. Dediğiniz gibi c'ye baınx "errors were found while checking the disk drive for/ checking 1of1 (4% complate) " yazıyor Altında da "F to attempt to fix the emerst I to ignore, S to skip mounting of M for manual recovers" geliyor. S ile geçmek istediğim zaman "Continue to wait; or press to skip mounting or M for manual recovery" geliyor. Ne yapmalıyım? Manual recovery açtığım zaman komut satırı geliyor.

bytan

Kurtarma kipiyle ya da canlı cd ile problemli olan diske fsck yapmayı deneyebilirsin:

fsck /dev/sda5

gibi. Fsck kullanım örnekleri için foruma bakabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST