[Çözüldü] Arm GCC başlatma sorunu

Başlatan mcan, 08 Temmuz 2010 - 19:01:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcan

Merhabalar,

Bilgisayarıma Arm-Gcc kurdum. Bilgisayarı yeniden başlattığımda Arm-Gcc'yi kullanabilmek için her seferinde aşağıda ki kodu girmem gerekiyor.
export PATH=/usr/local/arm/4.3.2/bin:$PATH
Bir videoda izlemiştim Fedora kullanan birisi etc/profile dosyasına ekleme yaparak bu problemi aşıyor. Dosya içerikleri aynı olmadığı için kendi bilgisayarımda bulunan dosyayı değiştirmedim. Eklenmesi gereken kod bloğunun nasıl olacağı ve nereye ekleneceğini bilmediğimden her sistem açılışında bu kodu girmem gerekiyor. Bu sorunu nasıl aşarım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

İyi günler, M. Can
aquila non captat muscas!

heartsmagic

gedit ~/.bashrc ile ilgili dosyayı aç, en alt satıra şunu ekle:
export PATH=$PATH:/usr/local/arm/4.3.2/bin
Anında işlem görmesi için:
source .bashrc
veya
. .bashrc
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mcan

Teşekkürler heartsmagic, bu bashrc sistem açılışında gerçekleşmesi istenilen şeyler midir? Windowsda karşılığı kayıt defteri yöneticisi altındaki "hkey_local_mch/windows/current version/run" gibi...

sem

Bu dosya kabuğun ayar dosyası. Bash'i (uçbirim || terminal) açtığınızda burada yaptığınız ayalara göre çalışıyor...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Windows tarafını inan hatırlamıyorum :)
Ancak @sem0900'ün dediği gibi kullandığın kabuğun ön tanımlı yapılandırma dosyasıdır. Kullanacağın "alias" ve fonksiyonları da buraya yazabilirsin. .bashrc sadece kullanıcı içindir, sistem geneli için /etc/profile kullanılır. Gerçi bir de şimdi ortaya /etc/bash.bashrc dosyası çıkmış, sistem geneli için oraya ekleniyor sanırım bunlar. Eskiden yoktu, /etc/profile kullanırdık yanlış hatırlamıyorsam.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mcan

Teşekkürler, detaylı olarak araştırıp öğrenmek gerek.  :)

mcan

Merhabalar,

ARM C Derleyicisi için arm-linux-gcc komutunu kullanabilmek için "export PATH=$PATH:/opt/arm/3.4/bin" komutunu .bashrc ye işledim.* Fakat konsolda kullanabilirken uygulama içerisinde kullanamıyorum (arm-linux gcc komutu bulunamadı). Bunun için biraz araştırma yaptığımda; Mustafa Ulu'ya ait olan şu yazıyı buldum:
Alıntı YapSistem her başladığında yukarıdaki basit ayarın kendiliğinden yapılmasını sağlamak için "/etc/profile" dosyasının sonuna "export PATH=$PATH:/opt/arm/3.4/bin" satırını ekledim. Bu değişiklik sayesinde kabukta (shell) çalışırken kendime kolaylık sağlamış oldum fakat masaüstü yöneticisi (gdm) farklı bir katmanda (!) çalıştığı için aynı değişiklik masa üstünden veya dosya yöneticisinden çalıştırdığım programlarda geçerli olmadı.

Mesela NetBeans programını masa üstüne yerleştirilmiş olan kısayolu kullanarak çalıştırdım. Birşeyler derlemek istediğimde "arm-linux-gcc komutu bulunamadı!" gibi bir hata verdi.

Bu hatanın üstesinden gelmek için masa üstü yöneticisinin ayar dosyasında bir değişiklik yapmak gerekiyor.¹ Önce "/usr/share/gdm/defaults.conf" dosyasında "[daemon]" bölümünün altındaki "DefaultPath=" ile başlayan satırı alıyoruz. Bu satırı "/etc/gdm/gdm.conf" dosyasındaki "[daemon]" bölümünün altına kopyalıyoruz. Şimdi de kopyaladığımız satırın sonuna "arm-linux-gcc" dosyasının bulunduğu klasörü ekliyoruz. Bu işlem sonucunda şöyle bir satır elde ediliyor: "DefaultPath=( varsayılan değerler ):/opt/arm/3.4/bin"

"gdm.conf" dosyasını kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Bilgisayarınız açıldığında masa üstü yöneticisi ile aynı dili konuşuyor olacaksınız.
Ancak /usr/share/gdm/defaults.conf dosyası bende yok. Başka bir dizinde başka bir ayar dosyasını mı düzenlemem gerekir? Bilginiz veya düşünceniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

* http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20835.msg251691.html#msg251691

İyi günler, M. Can

eribol

Diğer konudan devam edilsin diye birleştiririz konuları. Diğer başlıkta da belirtildiği üzere /etc/profiles dosyasına eklediniz mi veya /etc/bash.basrc dosyasına? Bashrc değişikliğini etkinleştirmek içinsource .bashrcveyasudo source /etc/profileskomutunu işletebilirsiniz.

mcan

Eribol ilgin için teşekkürler.

Sorunum,
Alıntı YapBu hatanın üstesinden gelmek için masa üstü yöneticisinin ayar dosyasında bir değişiklik yapmak gerekiyor.¹ Önce "/usr/share/gdm/defaults.conf" dosyasında "[daemon]" bölümünün altındaki "DefaultPath=" ile başlayan satırı alıyoruz. Bu satırı "/etc/gdm/gdm.conf" dosyasındaki "[daemon]" bölümünün altına kopyalıyoruz. Şimdi de kopyaladığımız satırın sonuna "arm-linux-gcc" dosyasının bulunduğu klasörü ekliyoruz. Bu işlem sonucunda şöyle bir satır elde ediliyor: "DefaultPath=( varsayılan değerler ):/opt/arm/3.4/bin"

"gdm.conf" dosyasını kaydettikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Bilgisayarınız açıldığında masa üstü yöneticisi ile aynı dili konuşuyor olacaksınız.

Bu adımları gerçekleştirememek. Çünkü "defaults.conf" dosyası yok. Ben bu işlemleri şu iş için yapmak istiyorum:
Qt için yeni derleyici tanımlayıp bunu aktif etmek. Arm derleyicisinin yolunu gösteriyorum aktif et dediğim zaman, "arm-linux-g++ komutu bulunamadı" diyor. Bunun çözümü için Mustafa Ulu'nun bu yazısı yararlı olabilir diye düşündüm. Fakat M.U.'nun anlattığı adımları gerçekleştiremedim. Belki sizin önereceğiniz başka bir yöntem veya bu yöntemin Ubuntu 10.04 için çözümü olabilir...

eribol

sudo ln -s /opt/arm/3.4/bin/arm-linux-g++ /usr/binkomutu ile dosyanın bir linkini /usr/bin altına atsak olabilir mi?

mcan

Building debugging helper library in /home/harika/.local/share/data/Nokia/QtCreator/qtc-debugging-helper/118346431/

Running /usr/bin/make distclean...
rm -f gdbmacros.o
rm -f *~ core *.core
rm -f libgdbmacros.so.1.0.0
rm -f libgdbmacros.so libgdbmacros.so.1 libgdbmacros.so.1.0 libgdbmacros.a
rm -f Makefile

Running /opt/EmbedSky/qt-4.5/__install/arm/bin/qmake ...

Running /usr/bin/make ...
arm-linux-g++ -c -pipe -g -Wall -W -D_REENTRANT -fPIC -DUSE_QT_GUI=1 -DQT_GUI_LIB -DQT_CORE_LIB -DQT_SHARED -I/opt/EmbedSky/qt-4.5/__install/arm/mkspecs/qws/linux-arm-g++ -I. -I/opt/EmbedSky/qt-4.5/__install/arm/include/QtCore -I/opt/EmbedSky/qt-4.5/__install/arm/include/QtGui -I/opt/EmbedSky/qt-4.5/__install/arm/include -I. -I. -o gdbmacros.o gdbmacros.cpp
exec: 3: arm-none-linux-gnueabi-g++: not found
make: *** [gdbmacros.o] Error 2

Çıktı bu şekildeydi.

ln -s /opt/EmbedSky/4.3.3/bin/arm-none-linux-gnueabi-g++ /usr/bin

Yazdıkdan sonra problem düzeldi, çok teşekkürler eribol. :))))

eribol

mcan

Sağolun arkadaşlar. Sayenizde büyük bir problemimi aşmış oldum. :)