[Çözüldü] Firefox'da Steam istemcisi için protokol ayarlamak

Başlatan marjinal1st, 08 Temmuz 2010 - 01:08:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

marjinal1st

Herkese selam.

Mint 9'umda Wine kullanarak Steam hesabımla CS 1.6 ve Condition Zero oynuyorum. Türkiye'de çok fazla sunucu bulamadığım için Gather sistemi üzerinden maçlara katılıyorum. Şuan için aslında hiçbir problemim yok.

Yalnız Gather'ın sitesindeki sunucu adreslerine tıkladığımda otomatik olarak Steam protokolünü kullanamıyorum. Normalde Windows'da iken örneğin şu adrese tıklarsam;

steam://connect/193.107.57.132:27015

otomatik olarak o sunucuya bağlanıp oynuyorum. Ama bunu Wine ile çalışan Steam istemcimde yapamıyorum. Firefox'la sunucu adresine tıklıyorum ve steam protokolünün tanınmadığını söylüyor. Acaba Firefox'un bu protokolü kullanması için ne yapmalıyım?
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

heartsmagic

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=433548
İlk iletinin son bölümleri. Kendi Firefox sürümüne göre ayarlama yaparsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marjinal1st

Orada gösterilenleri yaptım. about:config içinde yeni bir Boolean oluşturduktan sonra steam protokolü için uygulama seçmemi istedi. Ardından Wine ile çalışan Steam'i eklemek için bir bash betiği oluşturdum. Protokole bu betiği atadım fakat gösterdiğim o sunucu adresine tıkladığımda sunucuya bağlanmıyor sadece Steam açılıyor. Herhangi bir yanlış mı yapıyorum acaba?

heartsmagic

Orada anlatıldığı şekilde mi oluşturduğun betiği. Benim dün dikkatimden kaçmış, ilk bölümünde yapılması gerekiyormuş haliyle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

marjinal1st

Yok zaten ilk önce betiği ayarladım. İçeriği şöyle idi:

#!/bin/bash
env WINEPREFIX .......... wine "/home/pisahmet/.wine/drive_c/program files/steam/steam.exe"

Bunu sh uzantılı olarak kaydettim. Çalıştırılabilirlik izni verdim. Ardından Firefox'daki boolean'ı oluşturdum. Bağlantıya tıkladım, benden uygulama seçmemi istedi. Sh uzantılı betiği seçtim. Ama sadece Steam'i açıyor o kadar. Sunucuya bağlanmıyor. (WINEPREFIX kısmını hatırlamadığım için öyle yazdım, yoksa betik içerisinde tam doğru)

Ekleme:
Oradaki betik hazırlanışını sanırsam görmedim, bunu kendim düşünüp yaptım. Eve gidince oradakini de denerim.

marjinal1st

Tamamdır sitedeki yönergelerden halletim. Nasıl yaptığımı da açıklayayım:

Önce gedit'i açıyoruz. İçerisine şu kodları yapıştırıyoruz:

#!/bin/sh
#
# Steam wrapper script
#
exec wine "c:\\program files\\steam\\steam.exe" "$@"

Ardından dosyayı kaydediyoruz. Herhangi bir uzantısı olmasına gerek yok. Dosyaya sağ tıklayıp çalıştırabilirlik izni veriyoruz. Ardından konsolu açıp sudo nautilus komutunu veriyoruz. Şifremizi girdikten sonra kaydettiğimiz dosyayı /usr/bin klasörüne atıyoruz.

Ardından Firefox'u açıyoruz. (3.5 ve üstü) Adres çubuğuna about:config yazıp Enter'a basıyoruz. Söz verip dikkatli olduktan sonra ( :P  :P  :P) sağ tıklayıp Yeni-Boolean diyoruz. İsim olarak şunu yazıyoruz:

network.protocol-handler.expose.steam

Değer olarak ise "False" diyoruz. Ardından herhangi bir Steam bağlantısına tıklıyoruz. Örnek olarak adres çubuğuna steam://open/friends yazıp Enter'a basın. Sizden uygulama seçmeniz istenecek. /usr/bin klasörü altından oluşturduğumuz betiği seçiyoruz. İsteğe bağlı olarak da seçimin sürekli kalmasını isteyebilirsiniz. Bundan sonra tıkladığınız bütün Steam protokollü adresler otomatik olarak Wine ile çalışan Steam istemcisine yönlendirilecektir.

bytan

Hem etiket hem de anlatım için teşekkürler @pisahmet.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST