Ağ Kurma/Tasarım ile ilgili

Başlatan Tuxie, 05 Temmuz 2010 - 23:24:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuxie

Arkadaşlar  switch ve router kullanarak bir binanın kendi içinde 40 pc yi birbirine bağlamam ve bu pcleri diğer binaya bağlamam ve diğer binadaki 20 bilgisayarıda birbirine bağlayarak bu kampüsten diğer fakülteye çıkış yapmam diğer fakülteden ulaknete kadar çıkış yapmam gerekiyor
Bu konu hakkında bilgisi olan yada bildiği `belge` olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.( kağıt üzerinde  şema üzerinde  göstermem gerekiyor)

screenshot

Öncelikle nasıl bir sistem olacağına karar verilmeli.

Ana bilgisayar olacakmı?

Bilgisayarlar yerel ip adreslerini tek bir bilgisayardan otomatik mi alacak yoksa ellemi yapılandırılacak?

Bu 40 bilgisayar kullanım amaçları nedir?

Mesela bu bilgisayarlar için firewall (Sanırım türkçesi güvenlik duvarı) gibi yapılandırmalar yapılacakmı?

Açıkçası çok derin konular. Kısaca yazmam gerekirse;

Ben bu şekilde bir çalışma yapacak olsam öncelikle bir ana bilgisayar belirlerdim.

Ana bilgisayardan diğer pc'lere yerel ağ adreslerini otomatik dağıtması için dhcp kurardım. Yine kullanım amacına bağlı olarak eğer gerekiyorsa dns server amaçlı bind kurulumu ve yapılandırmasını yapardım.

Eğer web ve mail amaçlı bir ana bilgisayar olacak ise apache mysql, php, mail sunucusu ftp hizmeti için  proftpd  kurulabilir.

Dosya paylaşımı olacaksa bilgisayarlar arasında samba server kurulabilir.

Eğer güvenlik amaçlı gerekiyor ise içerik filitremek için Dansguardian kullanılabilir.

Her kurulum öncesinde yapılacak işin şemasının çizilmesi kurulum öncesi ve sonrasında size oldukça kolaylık sağlar. Bende sistem kurmadan önce bu yolu izliyorum.

Proje çizimi aşamasında genellikle ms ürünü olan visio ve adobe programlarını kullanıyorum. Yaptığım kısa bir araştırma sonrasında linuxda dia programı yeterli gibi görünüyor. Eğer farklı alternatifler kullanamak istersen Diagram Editor for ubuntu şeklinde arama yapabilirsin. 
"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

andirinli

Alıntı yapılan: Tuxie - 05 Temmuz 2010 - 23:24:03
Arkadaşlar  switch ve router kullanarak bir binanın kendi içinde 40 pc yi birbirine bağlamam ve bu pcleri diğer binaya bağlamam ve diğer binadaki 20 bilgisayarıda birbirine bağlayarak bu kampüsten diğer fakülteye çıkış yapmam diğer fakülteden ulaknete kadar çıkış yapmam gerekiyor
Bu konu hakkında bilgisi olan yada bildiği `belge` olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.( kağıt üzerinde  şema üzerinde  göstermem gerekiyor)

Öncelikle bazı şeyleri bilmek gerekiyor.

1- binalar arası mesafe nedir ve aradaki bağlantıyı ne şekilde kurmayı planlıyorsunuz(Radyolink , Fiber , Cat6)
2- Anladığım kadarıyla 2 binadaki hat (A ve B binaları diyelim) başka bir binaya (C binası diyelim) bağlanacak. ve C binasından da ulaknete ulaşan bir hattınız olacak. Peki ulaknet ile aradaki bağlantı türü ne olacak? (Metro Ethernet, Frame Relay, VHDSL)
3- ağda herhangi bir filitreleme kuralı tanımlanacakmı ?
4- A binasındaki bilgisayarlar B binasındaki bilgisayarlara erişecekmi? yada benzeri durumlar sözkonusumu?

Örnek Çizim:
[IMG]http://img682.imageshack.us/img682/3773/diyagram1.png[/img]
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

Tuxie

@andirinli öncelikle uğraşınız için ve ilginiz için teşekkürler ve @screenshot size de çok teşekkürler aslında o kadar karmaşık değil sadece kampüs içi binaları ve kampüsten üniversite sunucularına bağlanacağız aslında burada amaç üniversite içi kaynak paylaşımı @andirinli a ve b binası da birbirine bağlanacak ve burada bir dns sunucu kurulacak iki bina arası mesafe çok değil o yüzden cat6 olabilir. ;)

andirinli

A ve B binaları arasını Cat6 ile halledebildiniz diyelim C binasına erişimi nasıl yapacaksınız uzakmı ?
yada doğrudan Kablolu bağlantı kurma imkanınız yok ise A ve B binalarını tek bir internet hattına çevirip C binasının da ayrı internet hattı ile VPN şeklinde birleştirmeyi mi düşünüyorsunuz. Biraz daha detay verirseniz hepimiz daha iyi yardımcı olabiliriz. olasılık çok fazla şu anda.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

garafatma

@tuxie,

sorduğun soru için bir şema çizsen çok daha faydalı olur gibi. 40 PC toplam bilgisayar sayısımı yoksa sadece bir binadaki bilgisayar sayısı mı mesela?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010