Sayfaları Kaydırırken(scrolling) Çıkan Ses

Başlatan wanxpy, 30 Haziran 2010 - 23:11:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wanxpy

Ubuntuyu yeni kurdum. Güncellemelerden sonra direk Chromium'u kurdum. Sonra Firefox'ta ve Chromium'da sayfaları kaydırırken(fare tekerleğiyle ve ok tuşlarıyla) kasadan ses geldiğini farkettim. Tahminime göre sabit diskten geliyor.  iPod'daki menü'de gezinme sesi gibi cılız bir ses. Ama çok rahatsız ediyor. Firefoxtaki kendiliğinden bir kaç saat sonra düzeldi. Ama Chromium'da hala çıkıyor ve ben onu kullanıyorum. Daha önce böyle bir problemle karşılaşan ya da yardımcı olabilecek birileri var mı acaba ?

Teşekkürler.
AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS 32-bit

heartsmagic

Grafik kartı sürücülerin kurulu mu?
Sesle beraber sayfada takılma da oluyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

wanxpy

Kurulu. Takılma olmuyor. Yabancı forumlarda benzer sorun yaşayanların olduğunu gördüm ama çözümünü bulamadım.

Ayrıca diğer sorunumla belki alakalıdır : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20604.0.html
AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS 32-bit

heartsmagic

Açıkçası sorunun için uluslararası forumda referans başlıklar bulman bile sevindirici, zira tanımlaması güç bir problem bu. Ses tam olarak diskten mi geliyor, başka bir yerden mi, cidden tarayıcı ile mi alakalı yoksa grafik kartı mı bilmek lazım.

wanxpy

heartsmagic

Yaygın bir sorunmuş meğer. Peki grafik kartın ATI mi? İlk başlıkta ona değinilmiş.

hitokiri

Alıntı YapAMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3800+ // nVidia 8600gt Sonic // 2 GB DDR2 // Ubuntu 10.04 LTS
bi ara bende de vardı bu durum ama ben ekran kartının fanı bozuk ona yoruyordum yani donanımda vardı bi şeyler kaydrınca cırt cırt ediyordu nvida'da
bi de her sayfada olmuyordu yani çözümü varmıymış ?

heartsmagic

İmzada yazıyormuş, evet. Bu durumda sorun başka bir yerde diyerek bakınmak gerekebilir. Disk kendisini uykuya mı alıyor diyeceğim ama saçma olacak. Zira aktif kullanım esnasında bunu yapmaz. Ayrıca sadece tarayıcılarda bunun olması da garip.

wanxpy

Kasayı açtım sanırım ses harddiskten değilde ekran kartından geliyor.
Bir de firefoxta düzeldi diyordum ama kasayı açınca fark ettim onda da çıkıyor ses ama çok daha cılız çıkıyor.
Denemek için Wormux isimli oyunu indirdim. Ana menüde fareyi hareket ettirdikçe çıkıyor ses. Oyuna girdiğimde ise sürekli çıkmaya başladı ilk defa. Fareyi hareket ettirdikçe ise ses seviyesi arttı. Sanırım ekran kartıyla alakalı bir durum. Ama çözüm bulamadım ve kulaklarımı çok tırmalıyor bu ses  :'(

Ekleme: Chrome da sesi çok çok azda olsa azalttım. Smoothscroll eklentisini devre dışı bıraktım ve fare tekerleğini çevirdikçe çıkan ses birazcı azaldı. Ama hala rahatsızlık verici durumda.

heartsmagic

Zahmetli bir deneme olacak ama Nvidia sürücülerini kaldırıp bir deneme yapman mümkün mü?

wanxpy

Sistem/Yönetim/Donanım Sürücüleri nden (sürüm current) diye geçen sürücüyü kaldırdım yeniden başlattım. Ses kesildi.

heartsmagic

Sorunlu parçayı bulduk o halde: Grafik kartı sürücüleri. Fakat çözüm nasıl gelecek bilemiyorum. Zira başkaları da ATI ile yaşamış bu sorunu. Ortak payda bir markaya ait sürücüler değil yani.

wanxpy

Farklı bir sürücü kullanmayı deneyebilirim. Ama Sistem/Yönetim/Donanım sürücüleri dışında sürücüleri nasıl kuracağımı bilmiyorum. Mesela nVidia nın sitesinden en son çıkardığı sürücüyü kurmak gibi.

heartsmagic

Nvidia bölümündeki sabit başlıkta sürücülerin nasıl elle kurulacağı anlatılıyor.

wanxpy

tamam sürücüyü elle kurup deneyeceğim ama sanırım tehlikeli olabilir bu. Sistemi yedeklemek istiyorum. Yedeklemek için bir program önerir misiniz. Hem bundan sonra daha rahat kurcalarım ubuntuyu. Bir de tüm sistemimi yedeklemeliyim yoksa belli klasörleri mi?

heartsmagic

Remastersys ile tüm sistemi yedekleyip, bir ISO haline getirebilirsin. Ardından bu ISO ile normal Ubuntu kurulumu gibi kurulum yaparsan ayarların da beraberinde gelir. Tabii, kullanıcı ayarlarıyla ISO oluşturman lazım.

Ancak sürücü kurulumu çok tehlikeli değil. Kurarsın, sorun çıkarsa kaldırır eski sürücülere dönersin. Planını yaparsan sorun olmaz.