temiz kurulum

Başlatan alicandemir, 20 Temmuz 2010 - 22:01:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alicandemir

selam.yeni bir notebook aldım ve bu notebokta 320 gb hd 150+100+60 şeklinde bölünmüş durumda 150 gb ta windows 7 var 60 gb yedek.150 gb lık bölüme ubuntu kurmak istiyorum.100 gb lık bölüm kalsın oraya  sonra windows kurarım.ama 60 gb yedek önemli.ubuntu cd sini takınca hd te bu bölümler ayrı ayrı görünmüyor. ne yapmam lazım.

bytan

Tüm bölümler bir arada mı görünüyor yoksa hiç mi görünmüyor? Elle bölümlemeye giriş yaptığında işlem yapabiliyor musun? Uçbirimde alttaki çıktı ne yanıt veriyor?

sudo fdisk -l
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

alicandemir

bölümler ayrı renklerle görünüyor.şu anda ubuntu kurulu değil.w,ndowsu silip ubuntu kurucam 150 gb lık kısma.elle bölümlersem 60 gb lık yedek uçmaz mı

bytan

Elle bölümlendirme yaparken windows'a ait kısmı ya da yedek bölümlerini seçerken dikkat edersin, format kutucuğunu işaretlemediğin sürece o kısımlar biçimlendirilmez. Kurulum bölümü olarak da o bölümleri seçmezsen hiç bir şey olmaz. İstersen wikideki kurulum anlatımına bakabilirsin, istersen forumdaki örneklere bakabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

alicandemir

150 gblık windowsun silinmesi ve ayrıyeten ayrılmış 100 ve 60 gb a dokunmamasını istiyorum.elle biçimlendirme yapmassam windows silinir mi.

bytan

Kesin olarak bir şey diyemiyorum, hiç denemedim, öyle bir deneme yapma imkanım hiç olmadı. :) Forumdaki arkadaşların yazdığına göre yanyana kur seçeneği güzelce çalışıyormuş. Ancak korkulacak bir şeyi yok elle bölümleri belirlemenin. Hatta bir anlatımımız bile var:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17050.0.html

Bu anlatımın bir benzeri Acemiler bölümünde de mevcut.

PF @ ST