harddiskimde herhangi bir dosyayı düzenleyemiyorum

Başlatan blood4metal, 17 Haziran 2010 - 19:47:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blood4metal

Merhaba arkadaslar.

Hardiskimde C,D,E bölümleri var, C'de Windows 7 yüklü D'de Ubuntu, E'yi de depo olarak kullanıyorum.
Her şey mükemmeldi ancak bilgisayarım açılır açılmaz bölümler mount olsun diye ntfs düzenleme aracı gibi bir şey yükledim yazılım merkezinden ancak ondan sonra sanırım o yazılımdan
yaptığım yanlış ayarlamalar yüzünden hiç bir bölüme dosya kopyalayamıyorum ya da herhangi bir şey yapamıyorum. Şu an ntfs düzenleme aracını kaldırdım ama hiç bir sey değişmedi.
Windows için C'ye bir program yüklerken klasör oluşturması gerektiğinde dahi oluşturulamadı diye hata veriyor.
Şu anda storage device manager yüklü bilgisayarımda eğer açılıştaki mount işlemini burdan yapıyorum.
Burdaki ayarlardan da kaynaklanıyor olabilir mi? Ubuntu'da yeniyim de tam olarak neden kaynaklanır bilemiyorum.

Düzenleme notu : Lütfen Türkçe karakterleri kullanın.

heartsmagic

Açıkçası ben durumu anlamadım.
Ubuntu D'ye kurulu? Windows'un içine Wubi ile mi kurdun?
Ntfs uygulaması kurdun ama Windows'a dizin oluşturamıyorsun? İkisi birbirinden bağımsız şeylerdir. Ubuntu'da yapacağın işlemler Windows'u bağlamaz.

Bize tam olarak neyi nasıl kurduğunu ve neler yaptığını anlat lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blood4metal

bilgisayarım da 3 bolum war. D: Ubuntu, C: Windows, E:Depo. Wubi falan demedim normal kurulum hepsi. Windows7 üzerine ubuntu 10.04 kurulu. ilk ubuntuyu kurduğumda hersey normaldi kopyalama falan yapabiliyordum. ancak ntfs yapılandırma aracı diye bişe yukledim ve ondan sonra C ve E bölümlerine herhangi birşey kopyalayamaz oldum. her seferinde gksu nautilus u acmam gerekiyor. ben de diyorum ki bunu düzeltmenin bi yolu war mı?

bytan

Alttaki çıktıları buraya aktar.

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Uzay

Ben de Storage Device Manager kullanıyorum. Sabit diskin iki bölümü var Lucid'in kullandığı bölüm dışında. Ayarları şu şekilde:
[IMG]http://img517.imageshack.us/img517/9084/ekrangrntsw.png[/img]

ve

[IMG]http://img819.imageshack.us/img819/2687/ekrangrnts1.png[/img]

Sanırım "Options" değerindeki "umask=000" girdisi,  yazma yetkisi de veriyor. El ile eklemeyi denerseniz belki bir işe yarayabilir...
Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

niklaq

aynı sorun bende de var defaults dememek lazım sanırım o kısımda ilk mount yapılırken. yeni kurulum yapmak istemiyorum çözümü yok mu söylediklerinizi yaptım isimleri sda2 sda7 olmuştu ilk bağlarken onlarıda disk isimleriyle aynı yaptım yeniden başlattım olmadı daha sonra unmount yaparak yeniden başlattım tekrar bağlı olarak başladı bilgisayar

bytan

Yeni kurulum yapmana gerek yok. Fstab dosyandaki girdileri düzenlemek yeterli olur. Yukarıda istenen çıktılar senin için de geçerli. Yalnız senin sisteminde bağ sorunu mu var yoksa okuma yazma sorunu mu?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST