Gentoo X11 ?

Başlatan raixu, 02 Haziran 2010 - 23:01:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raixu

Merhabalar

Elkitabını ezile büzüle yarım yamalak  çevirilerle anladıktan sonra Gentoo kurdum. Sorunsuz olarak Oturum açtıktan sonra;
Xorg kısmında sorun çıktı.

/etc/make.conf'u düzenledim

emerge -pv xorg-server
emerge -av xorg-server
emerge --deep --newuse world

ardından

Xorg -configure

komurunu vermeme rağmen X'i açamıyorum.

/var/log/Xorg.0.log dosyasını kopyalardım buraya;fakat ntfs bölümüne veri ekliyemiyorum. Elim kolum bağlı :)
Log dosyasından tek aklımda kalan nvidia modülünü ekliyememesi ki nvidia sitesinden resmi linux sürücüsünü de indirip kurdum.

Paket derlemeleri için o kadar bekledim.  Bu hata yüzünden bekleyişlerim boşa çıkmasını istemiyorum.

cemoli

dostum kusura bakma konu ile alakalı değil ama merak ettimde
acaba gentoo yu nasıl ve ne kadar sürede kurdun
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

hasansahin

Merhaba,

1. Xorg -configure komutuyla /root dizini altına xorg.conf.new dosyası yazılır. O dosyayı
mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
komutuyla olması gereken yere taşıyın.

2. Nvidia sürücüsü kullanacaksanız /etc/rc.conf dosyanıza VIDEO_CARDS="nvidia" girişini ekleyin. Ama * tabi ki bunu xorg-server kurmadan önce yapacaktınız.
Ayrıca nvidia kart kullanıyorsanız /etc/rc.conf dosyanıza USE="nvidia xvmc opengl" şeklinde giriş yapıp, xorg-server derlerseniz sizin için daha iyi olacaktır.

3. Ayrıca /etc/rc.conf dosyasında INPUT_DEVICES="evdev keyboard mouse" girişlerini yaptıktan sonra xorg-server derlerseniz, diğer gereksiz aygıtlar için derleme yapmayacaktır.

Yukarıdaki adımları uygulayıp xorg-server'ı yeniden derleyin ve konsoldan startx yazarak X başlatmayı deneyin. Log dosyasını ntfs bölümüne kopyalamak istiyorsanız.
emerge ntfs3g
komutu ile ntfs sürücüsünü kurup /etc/fstab dosyanıza aşağıdaki gibi bir giriş ekleyin. (NTFS bölümüne göre /dev/sdax girişi değişir. Bende /dev/sda2 olarak yapıldı
Ayrıca bağlama noktasını elle istediğiniz bir yerde oluşturun. Mesela : /mnt/data)
Alıntı Yap/dev/sdax         /mnt/data           ntfs-3g           defaults    0 0
Sonra da aşağıdaki komutla bölümü bağlayıp log dosyanızı istediğiniz şekilde kopyalayın.
mount -t ntfs-3g /dev/sdax /mnt/data

NOT 1 : /etc/make.conf dosyasınıza VIDEO_CARDS="nvidia" girişini yaparsanız, nvidia sitesinden sürücü indirmenize veya "emerge nvidia" gibi bir komutla kurulum yapmanıza gerek kalmaz.
NOT 2 : Sorunsuz bir xorg-kurulumdan sonra Xorg -configure yerinde "nvidia-xconfig" komutu ile xorg.conf dosyasınızı yapılandırabilirsiniz. Ayrıca taşımanıza gerek kalmaz.
NOT 4 : Sorunsuz nvidia kurulumdan sonra "eselect opengl list" komutu ile listeyi görün. Muhtemelen nvidia 2nci sıradadır. Tekrardan "eselect opengl set 2" komutu ile nvidia ayarını yapın.
NOT 3 : Diğer arkadaşın sorusuna cevap olarak, xorg+XFCE+mozilla+player+kodekler vs vs vs hepsini derlemesi bende 4,5 saat kadar sürüyor.

SORU 1 : Hal,dbus,consolekit ve XDM yapılandırmanızı yaptınızmı?
SORU 2 : Çekirdeği nasıl derlediniz? Doğru seçenekleri seçtiğinizden eminmisiniz?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.