[Çözüldü] Ağda sabitlenmeyen yazıcılar

Başlatan mahmutbal, 05 Kasım 2010 - 23:57:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mahmutbal

İlgileriniz için teşekkürler. Modemden internete çıkıyorlar. İleride düşünüyorum linux tabanlı bir PC ile internete bağlanmayı. Modemim pek duyulmamıştır. Dost Modem diye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Kasım 2010 - 21:17:33

Alıntı yapılan: stratovarius - 24 Kasım 2010 - 17:34:24
Alt kısıma bir dns belirleyiniz. (çok alakalı olacağını sanmıyorum ama deneyelim)

Örn; 8.8.8.8, 8.8.4.4

Birde o ipyi almış bir bilgisayar olabilir mi? Değişik ipler denediniz mi?
DNS ile alakalı değildir. Ama İP kendi İP si. Yani kendi aldığı İP tekrar veriyorum. Çakışması mümkün değil.

heartsmagic

İstemciler üzerinden bir:
route -n çıktısı görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plymouth

Merhaba...
Karışmak gibi olmasın ama bir makinanıza CUPS kurun yazıcıyı tanıtın,  sonra diğerleri yazıcıyı tanır. IP değişince de sıkıntı yaşamazsınız.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

mahmutbal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Kasım 2010 - 21:20:48
İstemciler üzerinden bir:
route -n çıktısı görebilir miyiz?
mybitkikoruma@mybitkikoruma:~$ route -n
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
192.168.1.0     0.0.0.0         255.255.255.0   U     1      0        0 eth0
169.254.0.0     0.0.0.0         255.255.0.0     U     1000   0        0 eth0
0.0.0.0         192.168.1.254   0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0
mybitkikoruma@mybitkikoruma:~$

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2010 - 09:28:24

Alıntı yapılan: plymouth - 25 Kasım 2010 - 01:16:40
Merhaba...
Karışmak gibi olmasın ama bir makinanıza CUPS kurun yazıcıyı tanıtın,  sonra diğerleri yazıcıyı tanır. IP değişince de sıkıntı yaşamazsınız.
CUPS'un nasıl kurulduğunu bilmiyorum. Ama localhost:631 yazıp CUPS arayüzüne girip, administration sekmesinde share sekmesini tıkladım. Zaten ondan sonraağda görüp kurdum. Ama her defasında İP değişince yazıcıda değişiyor.

plymouth

Sisitemdeki DHCP sunucuya erişim yetkiniz var mı?
It is not even in Beta.

mahmutbal

Alıntı yapılan: plymouth - 25 Kasım 2010 - 11:52:17
Sisitemdeki DHCP sunucuya erişim yetkiniz var mı?
Ne olduğunu bilmiyorum? Söylemek istediğin şeye yabancıyım anlamadım.

plymouth

Ağınızdaki Ipler değiştiği için yazıcı ile problem yaşadığınızı düşünce aklıma iplerin dhcp sunucu (IP Dağıtıcı) yüzünden değiştiği geldi haliyle.
Var olan DHCP sunucu konfigurasyonu üzerinde basit bir değişiklikle yazıcıya bağlı olan ve yazıcıyı networkde paylaşaıma açacak olan makinanın IP adresi sabitlenebilir.
Sanırım sıkıntınnız da çözülmüş olur...
It is not even in Beta.

mahmutbal

Alıntı yapılan: plymouth - 25 Kasım 2010 - 14:58:09
Ağınızdaki Ipler değiştiği için yazıcı ile problem yaşadığınızı düşünce aklıma iplerin dhcp sunucu (IP Dağıtıcı) yüzünden değiştiği geldi haliyle.
Var olan DHCP sunucu konfigurasyonu üzerinde basit bir değişiklikle yazıcıya bağlı olan ve yazıcıyı networkde paylaşaıma açacak olan makinanın IP adresi sabitlenebilir.
Sanırım sıkıntınnız da çözülmüş olur...
Nasıl olacak peki?

plymouth

• Öncelikle DHCP sunucusu bulmanız gerekli. Bu bir Router da olabilir.
  • Sunucu üzerinde çalışan işletim sistemi nedir?
  • Erişiminize açık mı? Konfigurasyonunu değiştirmek için gerekli izinlere sahip misiniz?
Tüm bu soruların yanıtlarını bulmalısınız!

Ağ yapınız sanırım bir ofis ağı baz alınacak olursa ortalama bir büyüklükte. DHCP sunucuyu bulmaktaki amacımız kalıcı bir çözüm üretmek için. Bu sıkıntının çözümünü sağlayacak başka önerilerimiz de var ancak mümkün olursa önceliği DHCP sunucuyu bulmaya çalışalım. Windows Server üzerinde DHCP yapılandırmadım ama zor olacağını da sanmıyorum.
Eğer kullanılan DHCP sunucuyu bulamazsanız bunun yerine farklı bir yol izleyeceğiz.

Basit bir yöntem ile Kimin IP dağıtımı yaptığı bulunabilir.

solaris64:/home/fatality# dhclient eth0
There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 5333
removed stale PID file
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.1.1
Copyright 2004-2008 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

Listening on LPF/eth0/00:1d:92:33:cc:f7
Sending on   LPF/eth0/00:1d:92:33:cc:f7
Sending on   Socket/fallback
DHCPREQUEST on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPACK from 192.168.2.1
bound to 192.168.2.2 -- renewal in 1727 seconds.

Yukarıda ki çıktıda DHCPACK satırında 192.168.2.1 IP numarasına sahip olan Makinanın DHCP görevini üstlendiği görülüyor...
It is not even in Beta.

mahmutbal

plymouth arkadaş. Sunucumuz falan yok. Bildiğimiz dost modem ile yerel ağ üzerinden bağlanıyoruz. Aralarda swichler var, ağda yaklaşık 30-40 PC var. Yani söylediğin gibi sunucu falan yok.

plymouth

Alıntı yapılan: mahmutbal - 25 Kasım 2010 - 22:04:43
plymouth arkadaş. Sunucumuz falan yok. Bildiğimiz dost modem ile yerel ağ üzerinden bağlanıyoruz. Aralarda swichler var, ağda yaklaşık 30-40 PC var. Yani söylediğin gibi sunucu falan yok.

Büyük ihtimalle ağ yapılandırmanızdaki dhcp işini o zaman ya switchlere ya da Router ile yapıyor olmalı. Herhangi bir akıllı ağ elemanı (Router, Switch, Dsl modem) dhcp işlevi görebilir. O sebeple çok uzakta olamaz aradığımız şey...

Her neyse. Diğer yolu deneyelim. Sanırım yazıcıya bağlı olan makinanın başına oturup ayarlamaları O makina üzerinde yapmak daha akıllıca olacak. IP sabitlemek için makinanın /etc/network/interfaces dosyasını açıp  içeriğini değiştirmeliyiz.

Tek bir interface varsa;

auto lo 
iface lo inet loopback

auto eth0
address "istediğiniz IP adresini buraya yazın"
netmask "Netmask bilgisini buraya ekleyin"
gateway "ağınızıdan (varsa) diğer ağlara erişmek için ya da internete çıkmak için Gateway adresini buraya yazın"

satırlarını dikkate alarak düzenleyin. Kırmızı ile belirtilen kısım Loopback adresini tanımlar. Bu satırlar zaten sizin dosyanızda da vardır. Bu satırları değiştirmeyin.

Daha sonra dosyayı kaydedip çıkın ve

sudo ifconfig eth0 down && sudo ifconfig eth0 up
komutunu işletin. Verdiğiniz IP ile etho interface çalışır hale gelecektir. Kontrol edebilmek için
terminalden ifconfig komutunuu verebilirsiniz.

It is not even in Beta.

mahmutbal

İnterface dosyası nasıl düzenleniyor. Açıyorum ama değişiklilkleri uygulamıyor. Üzerinde oynama yapamıyorum. Salt okunur gibi bir şey bu. Nasıl yapacam?

Sadece aşağıdaki yazı var.
auto lo
iface lo inet loopback

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2010 - 13:35:22

Bende İP scanner diye proğram var oradan tüm İP lere bakıyorum. 192.168.1.254 ip numarasını home.gateway olarak görüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2010 - 13:39:50

Arkadaşlar,
Şu ubuntudan anlayan yok mu? Benim anlayamadığım forumda bir allahın kulu çıkıpta şunu şöyle yap demiyor. Ya kimse anlamıyor, öylesine bir forum. Ya da bilip de söylemiyor. Bir allahın kulu yokmu Yerel Ağda Yazıcı Paylaşımını bilen?????????????????????????????????????????

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2010 - 13:41:29

Alıntı yapılan: plymouth - 26 Kasım 2010 - 10:21:14
Alıntı yapılan: mahmutbal - 25 Kasım 2010 - 22:04:43

Büyük ihtimalle ağ yapılandırmanızdaki dhcp işini o zaman ya switchlere ya da Router ile yapıyor olmalı. Herhangi bir akıllı ağ elemanı (Router, Switch, Dsl modem) dhcp işlevi görebilir. O sebeple çok uzakta olamaz aradığımız şey...

Her neyse. Diğer yolu deneyelim. Sanırım yazıcıya bağlı olan makinanın başına oturup ayarlamaları O makina üzerinde yapmak daha akıllıca olacak. IP sabitlemek için makinanın /etc/network/interfaces dosyasını açıp  içeriğini değiştirmeliyiz.

Tek bir interface varsa;

auto lo 
iface lo inet loopback

auto eth0
address "istediğiniz IP adresini buraya yazın"
netmask "Netmask bilgisini buraya ekleyin"
gateway "ağınızıdan (varsa) diğer ağlara erişmek için ya da internete çıkmak için Gateway adresini buraya yazın"

satırlarını dikkate alarak düzenleyin. Kırmızı ile belirtilen kısım Loopback adresini tanımlar. Bu satırlar zaten sizin dosyanızda da vardır. Bu satırları değiştirmeyin.

Daha sonra dosyayı kaydedip çıkın ve

sudo ifconfig eth0 down && sudo ifconfig eth0 up
komutunu işletin. Verdiğiniz IP ile etho interface çalışır hale gelecektir. Kontrol edebilmek için
terminalden ifconfig komutunuu verebilirsiniz.
İnterface dosyasını nasıl düzenlerim? Düzenlenmiyor.

andirinli

Alıntı yapılan: mahmutbal - 26 Kasım 2010 - 11:04:45
İnterface dosyasını nasıl düzenlerim? Düzenlenmiyor.

/etc/network/interface
dosyası sistem yöneticisi yetkileri ile düzenlenebilir. konsoldan düzenleme yapacak isen

sudo nano /etc/network/interfaces

komutu ile
yok grafik ekranla yapacam diyorsan

alt + F2 tuş kombinasyonuna bas ve açılan pencereye

gksu gedit /etc/network/interfaces

yaz. ve çalıştır tuşuna bas.

ağ mevzusundaki sıkıntına gelince;
modeminin yönetim arayüzüne girip DHCP  yazan yeri bulup oranın ekran görüntüsünü buraya koyar isen makinelere DHCP ile sabit ip ataması yapmana yardımcı olabiliriz. (tabii statik dhcp özelliği var ise)

interfaces dosyasını düzenlemeden önce ağ hakkında temel bilgilerin olması gerekiyor. modeminizin yönlendirme tabloları da önem teşkil ediyor. siz değişiklik yapmadan önce şu DHCP yazan menüyü bulup ekran görüntüsünü buraya koyarsanız öncelikle ona bakalım.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

mahmutbal

DHCP Server

DHCP Server Status
Status DHCP Server Running
Subnet Definitions
Subnet Value 192.168.1.0
SubnetNetmask 255.255.255.0
Domain Name home.gateway
DNS Server 192.168.1.254 
Maximum/Default Lease Time 86400 / 43200 seconds
IP Range 192.168.1.1 - 192.168.1.253

andirinli

fotoğrafını çekerek yollarsanız daha iyi olacaktır.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

plymouth

Sen nasıl sorunlarınla boğuşuyorsan bizde öyle sıkıntılarla boğuşuyoruz. Hiç birimiz boşta gezenin kalfası değil!!!

Alıntı YapArkadaşlar,
Şu ubuntudan anlayan yok mu? Benim anlayamadığım forumda bir allahın kulu çıkıpta şunu şöyle yap demiyor. Ya kimse anlamıyor, öylesine bir forum. Ya da bilip de söylemiyor. Bir allahın kulu yokmu Yerel Ağda

-Sen en başta bu forumu takip ettiğini yazınca bizlere de basit kullanım konusunda az da olsa bilgisi var diye düşünmek kaldı.

-Forumda ip sabitlemek üzerine yazılmış onca yazı var ve sen araştırmadan burada tekrar aynı sorunu dile getirdin. Yine de yardım etmek için sana cevap yazdılar. Ama sen yukarıda ki cümleyi kurmakta bir beis görmedin öyle mi?
-Forumda bulunan arkadaşlar burada para karşılığı çalışmıyorlar. Yardım etmeleri için ya da ettikleri için para veren de yok. Bunun dışında hepimizin öncelikli yapacak işleri var ve hepimiz hayatımızı idame etmek için az da olsa para kazanmak zorundayız...  Bizi burada tutan önceden senin gibi acemi olmamız Paylaşmayı seven ve yardımsever insanlar  oluşumuzdur herhalde? Aklıma başka birşey gelmiyor.
-Bilip söylememenin ne faydası olacak ki bilene?
-Yardım istemenin de adabı var. Tıpkı tuvalete girmenin, yürümenin ve konuşmanın olduğu gibi. Biz forumda tartışmaktan pek haz etmiyoruz.
-Cevapların istediğin zamanda gelmemesinin tek sebebi senin de şimdiye kadar gereken cevabı vermemiş olmandır.  Sorularına hemen cevap verilmesinin en kolay yolu şu adresi ziyaret etmek...
http://www.prosoft.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=43 tabi önce senden istedikleri bakım sözleşmesini imzala biraz para ver olsun bitsin...
Sen en başta bu forumu takip ettiğini yazınca bizlere de basit kullanım konusunda az da olsa bilgisi var diye düşünmek kaldı.
- Bunların yerine hemen senin istediğin cevapları verebilirdim sen de vakit kaybetmezdin. Ama yukarıdaki satırları okuyunca nedense senin yardım istemediğin hissine kapıldım.
-Bunları yazmam gerekli miydi? ÖNCE SEN BAŞLATTIN!!!

Not: Sevgili forum yönetimi... Yazdıklarımı okuyunca sanırım fazla tepki göstermişim dedim. Ama yine de silmedim. Zira belki de köyü köpeksiz sandıkları için değneksiz gezenlerin sayısı azalır...
It is not even in Beta.

mahmutbal

Alıntı yapılan: plymouth - 26 Kasım 2010 - 14:15:16
Sen nasıl sorunlarınla boğuşuyorsan bizde öyle sıkıntılarla boğuşuyoruz. Hiç birimiz boşta gezenin kalfası değil!!!

Alıntı YapArkadaşlar,
Şu ubuntudan anlayan yok mu? Benim anlayamadığım forumda bir allahın kulu çıkıpta şunu şöyle yap demiyor. Ya kimse anlamıyor, öylesine bir forum. Ya da bilip de söylemiyor. Bir allahın kulu yokmu Yerel Ağda

-Sen en başta bu forumu takip ettiğini yazınca bizlere de basit kullanım konusunda az da olsa bilgisi var diye düşünmek kaldı.

-Forumda ip sabitlemek üzerine yazılmış onca yazı var ve sen araştırmadan burada tekrar aynı sorunu dile getirdin. Yine de yardım etmek için sana cevap yazdılar. Ama sen yukarıda ki cümleyi kurmakta bir beis görmedin öyle mi?
-Forumda bulunan arkadaşlar burada para karşılığı çalışmıyorlar. Yardım etmeleri için ya da ettikleri için para veren de yok. Bunun dışında hepimizin öncelikli yapacak işleri var ve hepimiz hayatımızı idame etmek için az da olsa para kazanmak zorundayız...  Bizi burada tutan önceden senin gibi acemi olmamız Paylaşmayı seven ve yardımsever insanlar  oluşumuzdur herhalde? Aklıma başka * bir şey gelmiyor.
-Bilip söylememenin ne faydası olacak ki bilene?
-Yardım istemenin de adabı var. Tıpkı tuvalete girmenin, yürümenin ve konuşmanın olduğu gibi. Biz forumda tartışmaktan pek haz etmiyoruz.
-Cevapların istediğin zamanda gelmemesinin tek sebebi senin de şimdiye kadar gereken cevabı vermemiş olmandır.  Sorularına hemen cevap verilmesinin en kolay yolu şu adresi ziyaret etmek...
http://www.prosoft.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=43 tabi önce senden istedikleri bakım sözleşmesini imzala biraz para ver olsun bitsin...
Sen en başta bu forumu takip ettiğini yazınca bizlere de basit kullanım konusunda az da olsa bilgisi var diye düşünmek kaldı.
- Bunların yerine hemen senin istediğin cevapları verebilirdim sen de vakit kaybetmezdin. Ama yukarıdaki satırları okuyunca nedense senin yardım istemediğin hissine kapıldım.
-Bunları yazmam gerekli miydi? ÖNCE SEN BAŞLATTIN!!!

Not: Sevgili forum yönetimi... Yazdıklarımı okuyunca sanırım fazla tepki göstermişim dedim. Ama yine de silmedim. Zira belki de köyü köpeksiz sandıkları için değneksiz gezenlerin sayısı azalır...
Ben forumda gezen biri değilim. Zaten forumada yzaı yazmamın tek sebebi ilk defa ubuntu kullanmam. Yaklaşık 30 PC ye kurdum. bunları daha evvel yazdım. Ama zerre kadar anlamadığımıda yazdım. Bakım içinde teşekkürler param olursa sözleşme yaparım. Oturup da bu kadar yazı yazacağına bana biraz yardım etsen ya?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2010 - 14:52:07

plymouth arkadaşım biraz sapıttın ama her neyse sorunum çözüldüğü için mutluyum.
Arkadaşlar Pardus forumunda da konu açmıştım. Orda DNS sorunu olabilir demişlerdi. DNS 8.8.8.8 gir sorun çözülür dediler. Öyle yaptım ve hem sabit İP'im oldu hemde internet bağlantım var. plymouth arkadaşım bilgi paylaşıldıkça önemli olur sorunumun çözülmesini yazmamda paylaşım amaçlıdır. Paylaştıkça sorunları çözersin. Kimse Bilgisayarı birden bire bir gecede öğrenmez. Ben ilk defa Ubuntu kullanıyorum bu kadar sorunumun olması gayet doğal ve 30 PC ye yükledim. Sen belki 1 pc kullanıyorsun ama bende 60 PC var.
Her şey için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2010 - 14:55:26

Alıntı yapılan: mahmutbal - 24 Kasım 2010 - 21:15:13
İlgileriniz için teşekkürler. Modemden internete çıkıyorlar. İleride düşünüyorum linux tabanlı bir PC ile internete bağlanmayı. Modemim pek duyulmamıştır. Dost Modem diye.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Kasım 2010 - 21:17:33

Alıntı yapılan: stratovarius - 24 Kasım 2010 - 17:34:24
Alt kısıma bir dns belirleyiniz. (çok alakalı olacağını sanmıyorum ama deneyelim)

Örn; 8.8.8.8, 8.8.4.4

Birde o ipyi almış bir bilgisayar olabilir mi? Değişik ipler denediniz mi?
DNS ile alakalı değildir. Ama İP kendi İP si. Yani kendi aldığı İP tekrar veriyorum. Çakışması mümkün değil.

Kusura bakma stratovarius arkadaş senin dediğin doğruymuş. Unutup arada uygulamadığım için özür dilerim.

plymouth

Alıntı YapBen forumda gezen biri değilim.
Sahi mi? İlk iletini oku.!
Alıntı YapOturup da bu kadar yazı yazacağına bana biraz yardım etsen ya?
Önce sen başlattın. 
Bknz >   Arkadaşlar,
Şu ubuntudan anlayan yok mu? Benim anlayamadığım forumda bir allahın kulu çıkıpta şunu şöyle yap demiyor. Ya kimse anlamıyor, öylesine bir forum. Ya da bilip de söylemiyor.

dizelirini yazmak yerine senden isteneni söylesen yeterdi. Neymiş Önce Sen Başlatmışsın...
Alıntı Yapplymouth arkadaşım biraz sapıttın ama her neyse sorunum çözüldüğü için mutluyum.
Sapıtmış olan ve mutlu olan aynı kefede değillerse bir sorun yok. Bunu kabul edebilirim.  Ama aynı kefede olmak dayanılmaz olur.
Alıntı YapSen belki 1 pc kullanıyorsun ama bende 60 PC var.
Cidden önemli bir ayrıntı. Keşke kullanıcı adını 60 pcsi olan adam filan yapsaydın.

Forumlara pek uğramamanızın nedeni aslında gayet açık???
Selametle....
It is not even in Beta.

stratovarius

Neyse çok  bir şey yazmayayım. Yanlız cidden şu durumda baya bir yanlış tarafa düştünüz.

En azından söylediğimi deneseydiniz, bu tartışmada başlamamış olacaktı, sorunumuzda çözülecekti.

Güle güle kullanın umarım bundan sonraki sorunlarında saygı çerçevesinin dışına çıkılmaz.

Sonuçta burada çoğumuz hobi olarak takılıp , bilgimiz dahilinde yardımcı oluyoruz.

Biraz sabretmeyi öğrenmek lazım özellikle yeni bir kullanıcıysanız.

İlk iletimizede değiştir diyerek başlığın başına [ÇÖZÜLDÜ] ifadesini eklerseniz, yönetici arkadaşlar konuyu görünce kitleyebilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mahmutbal - 26 Kasım 2010 - 11:04:45
Arkadaşlar,
Şu ubuntudan anlayan yok mu? Benim anlayamadığım forumda bir allahın kulu çıkıpta şunu şöyle yap demiyor. Ya kimse anlamıyor, öylesine bir forum. Ya da bilip de söylemiyor. Bir allahın kulu yokmu Yerel Ağda Yazıcı Paylaşımını bilen?????????????????????????????????????????

@mahmutbal isimli üyemiz için ileti gönderememe uyarısını uygulamakta bir beis görmüyorum. Bu kadar yardım gayretine rağmen, bu yardımı görmeyenler hoş gözle bakmıyorum ne yazık ki. Kaldı ki başka yerde buldum dediği çözüm daha önce kendisine söylenmiş, fakat ne uygulanmış ne de uygulanıp uygulanmadığı buraya aktarılmış.

Yardım almasını bilmeyene, yardım etmek cidden çok zor iş. Başlığı da çözüldüğü için etiketleyip kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.