Virüslü Usb format

Başlatan bilgehand, 07 Mayıs 2010 - 13:51:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilgehand

Ubuntuda acemiyim. Elimde virüs bulaşmış bir USB bellek var. Bunu bilgisayarıma virüs bulaşmasın diye Ubuntu'nun çalışan cd sinden açıp silmek istiyorum. İnternette araştırdım Gparted programıyla formatlanışını uyguluyorum ancak Read only olduğundan formatlayamıyor. Normalde windowsda da açtığımızda içine birşey yazmak veya içinden silmek mümkün olmuyor. Linux de virüs exe lerini görebiliyorum bunlara sağ tıkladığımda read only  durumdalar. Read Write yapmak istediğimde yine hata veriyor. Daha önceleri birçok usb yi bu şekilde içinden virüs exe lerini silerek temizlemiştim ama bu çok garip bir şekilde silinmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

zeitgeist

Sadece tek bir dosyayı silmek yerine usb belleğe tümüyle format atmak sorun olmazsa, yapman gereken gparted uygulamasında belleği seçili duruma getirdikten sonra sistemden ayırmak ve biçimlendirmek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

xwes

Ya da bir terminal açın içine sudo rm -r yazın bir boşluk bırakın ve silmek istediğiniz dosyaları bu terminalin üzerine sürükleyip bıakın sonra enter'a baın ve şifrenizi yazıp tekrar enter'a basın. Silinmeleri lazım. Olmadı @zeitgeist'in bahsettiği gibi formatla.

bilgehand

rm: cannot remove `/media/KINGSTON/explorer.exe': Read-only file system

Hatası veriyor.

Bir de gparted programıyla denedim. Başka bir siteden okuduğumu da uyguladım.

Alıntı Yap
öncelikle gparted denen partition editor kuralım

sudo apt-get install gparted

isteyenler gparted ile beraber ntfsprogs da kurabilir, böylece ntfs de kullanabilirsiniz.

sudo apt-get install ntfsprogs

şimdi USB nizi takın. USB niz NTFS ise ve linux e mount edemiyor ve linux da açamıyor iseniz; o zaman daha evvel yazmış olduğum konuya burdan bakabilirsiniz.

System -> Administratin -> Partition Editor yolunu izleyerek programı açın.
USB niz takılı olduğu için sağ üst köşeden /dev/sda yazan yerde bunun yerine /dev/sdb yi seçiniz.
Bu durumda bilgisayarınıza takılı olan harici diskler listelenecektir.
USB niz de listede yer alacaktır. yapılması gerekenler :

* USB ye ait bilgileri listeden seçin
    * USB ye ait satıra sağ tıklayın
    * "unmount" seçeneğini tıklayın
    * Liste yeniden görüntülenene dek işlemin bitmesini bekleyin
    * Liste geldikten sonra tekrar sağ tıklayın "format to" diyerek dilediğiniz file system i seçin
    * Yukarıdaki "Apply" a tıklayarak işleminizi onaylayın
    * İşlem bittikten sonra USB nizi çıkarıp yeniden takın
    * Kolay gelsin

İyi çalışmalar..

xwes

gparted ile sonuç ne oldu peki?

heartsmagic

Gparted ile açtığında belleği umount (ayırma) edemiyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bilgehand

Evet sağ tıklıyorum ve unmount ediyorum. Zaten format seçeneği başka türlü aktif olmuyor.

Hatti

USB belleklerde bazen dosya silinmesini önlemek için bir çentik bulunuyor. Öyle bişey mi var acaba?

bilgehand

Malesef o da yok :).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2010 - 15:40:25

Başka fikri olan var mı? Dosyaların read only özelliklerini nasıl kaldırabiliriz?

heartsmagic

Bu durumda önce bir fsck deneyelim diyeceğim ancak sanırım fat32'dir dosya sistemi.
sudo aptitude install dosfstools
ile ilgili paketi kur. Ardından belleği ayır ve şu şekilde fsck uygula:
sudo fsck.vfat /dev/sdb1

sdb1 örnek sadece, bellek ne oluyor geçiyorsa öyle ver komutu.

GNUbuntu

Sistem -> Yönetim -> Disk Aracı  ile olmaz mı acep?
Önce Saygı...

zeitgeist

Ben anlamadım durumu; Gparted uygulamasıyla yaptığın ayırmadan sonra format atmaya çalışınca "read-only" diye hata mı veriyor yani? Ya da başka bir hata veriyorsa ne gibi bir hata bu. Uygulamayaı konsoldan çalıştırdıktan sonra işlemleri yap ve eğer bir hata iletisi olursa buraya iletiyi aynen buraya geç.

sudo gparted

agritux

Konsoldan sudo ile çalıştırınca sorun olmuyor. Aksi takdirde bende de bazen saçmaladığı oluyor.

bilgehand

Malesef her seferinde read-only açılıyor.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo gparted
======================
libparted : 1.8.8.1.159-1e0e
======================
Unable to open /dev/sdb read-write (Read-only file system).  /dev/sdb has been opened read-only.
Unable to open /dev/sdb read-write (Read-only file system).  /dev/sdb has been opened read-only.
Can't write to /dev/sdb, because it is opened read-only.

Alıntı yapılan: zeitgeist - 08 Mayıs 2010 - 00:47:50
Ben anlamadım durumu; Gparted uygulamasıyla yaptığın ayırmadan sonra format atmaya çalışınca "read-only" diye hata mı veriyor yani? Ya da başka bir hata veriyorsa ne gibi bir hata bu. Uygulamayaı konsoldan çalıştırdıktan sonra işlemleri yap ve eğer bir hata iletisi olursa buraya iletiyi aynen buraya geç.

sudo gparted

zeitgeist

@heartsmagic'in son mesajında önerdiği yöntemin neticesi ne oldu?

Bir de başka bir uygulamayla deneyelim formatı. Örneğin; belleği taktıktan sonra Sistem>Yönetim>Disk aracı uygulamasını açıp flash belleği seçtikten ve birimi ayırdıktan sonra dosya sistemini kontrol etmeyi ve biçimlendirmeyi deneyebilirsin. Bakalım aynı hatayı verecek mi?

bilgehand

heartsmagic'in mesajındakini de denedim ama sadece bunu yapıyor. Herhangibirşey olmuyor.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fsck.vfat /dev/sdb1
dosfsck 3.0.3, 18 May 2009, FAT32, LFN
/dev/sdb1: 124 files, 13054/60983 clusters
ubuntu@ubuntu:~$

chip in forumunda da aynı konuyu açtım  orada da bu linki verdi bir başka arkadaş.
http://www.celik.ws/9-linux-usb-bellek-formatlama

sudo cfdisk dev/sdb1

Komutuyla açılan programdan da denedim. İşlemleri sırasıyla yaptım. En sonunda W komutunu verince yine read-only hatası verdi.

Disk aracıyla da bu şekilde gözüküyor.  İlk resimden de görüldüğü üzere read only.

http://img64.imageshack.us/img64/8756/screenshotyin.png

http://img25.imageshack.us/img25/9789/screenshot1hl.png

zeitgeist

Bende de Kingston bellek var, hiç bu tür sorunlar yaşamıyorum. Açıkçası bir virüsün de böyle bir soruna yol açabileceğini düşünmüyorum. Sorunun nedeni ve nasıl çözüleceği hakkında bir fikir gelmiyor aklıma. Ubuntu 8.10 kullandığım sıralarda kullandığım bellek için @bytan'ın tavsiyelerini takip etmiştim zamanında ve işe yaramıştı. Başlık şu, belki faydası olur: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7234.15.html

[IMG]http://img38.imagefra.me/img/img38/6/5/12/meczupx/t_aeir8vl2pb5m_bcac38e.png[/img]

bilgehand

Orada yazılanları da aynen yerine getirdim yine işe yaramadı malesef. Usb den çok niye olmadığını dert ettim artık. :)
Usb nin sağına soluna bakmaya başladım acaba görmediğim bir düğme mi var diye. :)

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /media/sdb1
mkdir: cannot create directory `/media/sdb1': File exists
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -t vfat /dev/sdb1 /media/sdb1 -o uid=1000,gid=100,utf8,dmask=027,fmask=137
mount: block device /dev/sdb1 is write-protected, mounting read-only
mount: /dev/sdb1 already mounted or /media/sdb1 busy
mount: according to mtab, /dev/sdb1 is already mounted on /media/sdb1
ubuntu@ubuntu:~$ sudo dosfsck -a -v /dev/sdb1
dosfsck 3.0.3 (18 May 2009)
dosfsck 3.0.3, 18 May 2009, FAT32, LFN
Checking we can access the last sector of the filesystem
Boot sector contents:
System ID "*5>+kIHC"
Media byte 0xf8 (hard disk)
       512 bytes per logical sector
     32768 bytes per cluster
         8 reserved sectors
First FAT starts at byte 4096 (sector 8)
         2 FATs, 16 bit entries
    122880 bytes per FAT (= 240 sectors)
Root directory starts at byte 249856 (sector 488)
       512 root directory entries
Data area starts at byte 266240 (sector 520)
     60983 data clusters (1998290944 bytes)
32 sectors/track, 16 heads
        32 hidden sectors
   3903456 sectors total
Reclaiming unconnected clusters.
/dev/sdb1: 124 files, 13054/60983 clusters
ubuntu@ubuntu:~$

Hatti

Şu çıktıda nasıl görünüyor, bir de ona bakalım:
dmesg | grep sd

heartsmagic

Gparted tam olarak ne diyor peki biçimlendirmek istediğinde? Yani:
1. Belleği taktın.
2. Ayırdın
3. Gparted ile Fat32 yapmaya çalıştın?

Eğer sorun devam ederse şunu bir deneyelim:

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb

Çok dikkatli ol ama, belleğin sdb olarak göründüğünden emin ol. Tabii üzerindeki bölüm sdb1 gibi bir şey olacaktır bu ayrı, sen sdb olarak uygulayacaksın. Bu komutla belleğe ait her şeyin silinmesi gerekiyor, bölüm tablosunun bile. Eğer silme başarılı olursa, bölüm tablosu oluşturmayı bir deneriz.

kozanibo

diğer ihtimal usb bozulmuş olabilir. belli bir ömürleri var çünkü