ATI Radeon X1300 Pro Ekran Kartı Sorunu

Başlatan platonton, 22 Ekim 2009 - 15:09:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonton

Merhaba,

Onboard ATI HD3200 grafiğe sahip bir anakart kullanıyorum. Ubuntu 9.04 ile daha önce herhangi bir uyumsuzluk sorunu yaşamamıştım. Ancak X1300 Pro işlemcili grafik kartını sisteme ekleyip ubuntu işletim sistemini başlattığımda ekran karmakarışık renklerle doldu ve donup kaldı. Herhangi bir sürücü yüklemesi yapmadım.

Aynı makinede yüklü XP işletim sisteminde herhangi bir sorun olmadan kartı kullanabiliyorum.

Benzer sorunu yaşayan arkadaşların foruma yazdıklarını okudum. Benim onlardan farkım ise çalışan cd ile bile makinede ubuntu çalıştıramıyor oluşum. 8.10 ve 9.04 sürümlerinin cd'lerini ayrı ayrı denedim. Ancak sonuç aynı: belli bir aşamada monitor kapanıyor ve tekrar başlatmak zorunda kalıyorum. Dolayısıyla yeniden ubuntu kurulumu da yapamıyorum.

Recovery modda ati'nin sitesinden indirdiğim sürücüyü kurmaya çalıştım; ancak "uygun olmayan sürüm" uyarısı ile sürücü kurulumu gerçekleşmiyor.

recovery modunda eski sürücüyü silmek ve ardından uygun sürücüyü yüklersem sorun çözülür mü? Ve tabi bunları nasıl yaparım? :)

Ubuntu 9.10 64 Bit, Gigabyte GA-MA78GM Anakart, AMD Athlon 64 X2 5000+ işlemci, 1 GB Kingston DDR2 RAM, Seagate 250 GB Harddisk

localhost

ATI basliginda büyük harflerle olan yaziyi okumaliydiniz. Orada X ile baslayan modellerin ATI sürücüleri tarafindan desteklenmedigini yaziyor. Kisacasi sizin X1300 kartiniz ATI sürücüsü desteklemedigi icin Ubuntu da destek saglamiyor. MESA sürücüleri ile o karti kullanabilirsiniz. LiveCD acildiginda altta menülerin birinde Grafik SAFE MODE gibi bir ibare olmasi gerekiyor. Onu sectiginizde muhtemelen LiveCD acilir. Eski ekran kartiniz HD ile basladigi icin ATI sürücüleri o karta destek veriyor.
Linux LPIC1 - MCSA

platonton

@localhost

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Forumdaki konuyla ilgili ulaşabildiğim tüm yazıları okudum. Evet, ekran kartımın desteklenmediğini biliyorum; ancak desteklenmeyen kartlarıyla ubuntu kullanılabilen arkadaşların bulunduğunu görünce kartın tüm özellikleriyle olmasa da sınırlı biçimde olsun kullanabileceğimi düşünüyorum.

Zaten ubuntu ile birlikte ekran kartının desteğine ihtiyacım yok, kart windows uygulamaları için gerekiyor.

Benim sorunum bu kart takılı oldukça benim yeniden ubuntu kurmama bile imkan olmaması. LiveCD'de ilk denediğim şey de zaten minimum gereksinime göre oturum açma seçeneği idi. Ancak bir önceki mesajda belirttiğim gibi LiveCD'den ubuntunun yüklenmesinin son aşamasında monitor kapanıyor ve tekrar açılmıyor.

Recovery moddan girip

sudo apt-get remove xorg-driver-fglrx

koduyla sürücüyü kaldırıp tekrar

sudo apt-get install xorg-driver-fglrx

ile kurdum. Ancak değişen bir şey olmadı. ATI'nin sitesinden indirdiğim "ATI Catalyst™ 9.3 Proprietary Linux x86 Display Drive" çalıştırmaya kalktığımda sürüm uyumsuzluğundan bahseden bir uyarı alıyorum. 9.7 versiyonunun yüklenmesi ile ilgili bir yazı okudum ancak bu sürüme tüm aramalarıma rağmen ulaşamadım.

xorg.conf dosyasına müdahale edebilsem yapılmış ve başarı elde edilmiş birtakım tecrübelerden haberim var. recovery modda xorg.conf dosyasına nasıl müdahale edebilirim?

En sonunda kartı söküp eski şekilde ubuntuyu açmak ve değişiklikleri yaptıktan sonra kartı takıp deneyeceğim herhalde...
Ubuntu 9.10 64 Bit, Gigabyte GA-MA78GM Anakart, AMD Athlon 64 X2 5000+ işlemci, 1 GB Kingston DDR2 RAM, Seagate 250 GB Harddisk

heartsmagic

Alıntı yapılan: platonton - 23 Ekim 2009 - 10:16:43
xorg.conf dosyasına müdahale edebilsem yapılmış ve başarı elde edilmiş birtakım tecrübelerden haberim var. recovery modda xorg.conf dosyasına nasıl müdahale edebilirim?

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile dosyayı yazma destekli açabilirsin. Ancak dosya oldukça sade olacaktır. Senin oraya bir Section açıp sürücü işlemen gerekiyor olabilir. Örneğin:

Alıntı YapSection "Device"
        Identifier      "Default Device"
        Driver  "vesa"
EndSection

gibi. Tabii bunun ardından X'i başlatman gerekecektir.

sudo gdm
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platonton

@heartmagic, merhaba,

Dediklerini uyguladım. gedit ile yapamadım, ben de nano ile xorg.conf dosyasını değiştirdim. Ancak sonuç alamadım. Değişen sadece karşıma açık mavi boş bir ekran yerine karmakarışık renkler ve ekrandaki önceden kalan bazı yazıların gelmesi oldu.

X1650 ile yaşanan sorunla ilgili yazışmalarda önerilen değişiklikleri de uyguladım; ancak sonuç yine aynı oldu.

Kurulum cd'lerinden de hayır gelmiyor. Ubuntu kurulum ekranlarının geleceği noktada monitor kapanıyor ve açılmıyor.

Sabitlenen konudakileri de uyguladım (ati sürücüleri kurulumu) sonuç aynı.

Sanırım umut yok... :(

heartsmagic

Aslında vesa ile olması lazım. Bir ara bu şekilde açılmayan bir makineye -yine kart ATI idi- vesa ile girip (ya da ati sürücülerini kurmuştum) kurulum yapmıştım. Burada işe yaramadı demek ki.

Bilmem imkânın olur mu ama bir de Alternate ISO ile dene şansını. Hazır yeni sürüm çıkıyorken, onunla da bir deneyebilirsin kurulumu -normal ISO-.

platonton

@heartsmagic;

Gerçi çok geç yazılmış bir cevap olacak belki ama, yine de sonradan başkaları da faydalanabilir umuduyla son durumu aktarmama müteakip konuyu kapatabiliriz.

9.04 ile tüm çabalamalarıma rağmen herhangi bir sonuç alamadım. 9.10 versiyonu çıktığında temiz bir kurulumun ardından yukarıdaki tavsiyeni

Alıntı YapSection "Device"
        Identifier      "Default Device"
        Driver  "vesa"
EndSection

uyguladım ve ubuntu ekranına yeniden kavuşmuş oldum.

Ancak tabi ki 16:9 formatındaki lcd monitörüme uygun ekran çözünürlüğü vesa sürücüsünde mevcut olmadığından şekilleri ve resimleri sağa ve sola uzatılmış şekilde görebiliyordum..

Bir süre sonra ATI kartın yerine NVIDIA'ya geçerek sorunu kökten çözmüş olduk.  :)

heartsmagic

Konuyu kapatıp kapatmama arasında kaldım :)

localhost

Linux LPIC1 - MCSA