Arşiv düzenleyici -arayüzüyle

Başlatan bsod1, 23 Kasım 2010 - 23:55:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

Daha önceden sizle paylaştığım bir arşiv düzenleme scriptim vardı, ona arayüz geliştirdim, birkaç hata giderdim ve tekrar yayınladım. Eski hali şöyle birşeydi(nautilus scripti için hala kullanılabilir): http://osa1.net/osa1-arsiv-duzenleme-scriptcigi-nautilus-scripti/

Son hali şu şekilde:

Yek yapmanız gereken, arşivi açıp gui.py dosyasına çift tıklamak.

Bu arada birkaç şey için sizden yardım isteyeceğim :) . Tercüme konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorum, tüm programı ingilizceye tercüme edip, birkaç farklı yerde yayınlamak istiyorum(aklımda bir özellik daha var, onu da ekleyeceğim). Bu yüzden tercüme konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. Ayrıca programı kullanırsanız, tespit ettiğiniz hataları da göndermeniz işimi çok kolaylaştıracaktır.

Onun dışında bir de, bir python scriptini ubuntuya kurmak için yardıma ihtiyacım var. Bu konu hakkında hiçbir bilgim yok. Örneğin kendime PPA açıp kurulum yaptırmam mı daha kolay olur, yoksa distutils ile setup.py dosyasıyla kurulum yaptırmam mı gibi..

DÜZENLEME: Programın adresini vermeyi unutmuşum: www.osa1.net/media/adgui3.tar

DÜZENLEME2: Programın amacını yazmayı unutmuşum:

Program kopyalama veya yürütme işlemini arşivi düzenleyerek yapıyor, örneğin içinde mp3, flac ve ogg formatlı dosyaların olduğu bir müzik arşiviniz var(diğer formatlar da olabilir, ama sadece onlar bir düzene göre dizilecekler, diğerleri oluşturulan ayrı bir klasöre atılacaklar), onun yerini gösteriyorsunuz, daha sonra düzenli halinin nerede bulunmasını istediğinizi ve oraya nasıl taşınmasını istediğinizi seçiyorsunuz, program müziklerinizi grup/sanatçı adı > albüm adı > şarkı şeklinde sıralıyor. Yani sanatçı adlarıyla klasörler oluşturuyor. Daha sonra altına albüm adlarıyla klasörler oluşturuyor, daha sonra gerekli müzikleri gerekli yerlere kopyalıyor.

Mp3, flac ve ogg formatı dışındaki dosyalarıda _OTHERS diye bir klasörü oluşturup oraya atıyor.

krwlng

Gördüğüm kadarı ile bir nevi seçilen dizin içeriğini istediğimiz yere kopyalama veya taşıma yapabileceğimiz bir uygulama, güzel olmuş elinize sağlık. PPA ile geliştirmesine devam ederseniz bence daha iyi olur, en azından gerekirse çeviri bölümü oluşturup değişik dillere çevirisine imkan tanımış olursunuz. Hem aynı ppa üzerinden yeni yazacağınız uygulamalara da ulaşabilir insanlar. Bir de merakımı mazur görürseniz, mutagen dizinindeki medya formatları ile ilgili python dosyaları uygulamada ne gibi bir işlev gösteriyorlar? Sanırım kütüphane dosyaları fakat ses medyaları ile ilgili olduklarını gördüm, böyle bir uygulamada ne işe yarıyorlar?
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bsod1

Hmm sanırım programın işlevini yazmayı unutmuşum :) . Program kopyalama veya yürütme işlemini arşivi düzenleyerek yapıyor, örneğin içinde mp3, flac ve ogg formatlı dosyaların olduğu bir müzik arşiviniz var(diğer formatlar da olabilir, ama sadece onlar bir düzene göre dizilecekler, diğerleri oluşturulan ayrı bir klasöre atılacaklar), onun yerini gösteriyorsunuz, daha sonra düzenli halinin nerede bulunmasını istediğinizi ve oraya nasıl taşınmasını istediğinizi seçiyorsunuz, program müziklerinizi grup/sanatçı adı > albüm adı > şarkı şeklinde sıralıyor. Yani sanatçı adlarıyla klasörler oluşturuyor. Daha sonra altına albüm adlarıyla klasörler oluşturuyor, daha sonra gerekli müzikleri gerekli yerlere kopyalıyor.

Mp3, flac ve ogg formatı dışındaki dosyalarıda _OTHERS diye bir klasörü oluşturup oraya atıyor.

Mutagen'in işlevi de o, müzik dosyalarının içinden ID3 ve bazı diğer etiketleri çekiyorum, şarkının hangi sanatçıya ve albüme ait olduğunu anlamak için.

krwlng

Şimdi tam oldu işte, işlevi benim düşündüğümden daha  fonksiyonelmiş, tekrar ellerinize sağlık, bunun diğer biçimler için ayrıştırıcı nitelikte olanını da görmek isteriz, güzel bir tanıtım ile kullanıcı sayısı artar.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

zeitgeist

Henüz denememiş olsam da bu tür bir üretimi takdir etmemek olmaz  ;) Ellerine sağlık @bsod1.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

bsod1

deneyin yahu, tek yapmanız gereken arşivi çıkartıp gui.py dosyasına çift tıklamak. :)

ben neredeyse her gün bunun nautilus scripti halini kullanıyorum(sürekli albüm indirdiğimden), arayüzlü hali biraz deneysel oldu, öğrenme amaçlı yaptım. nautilus scripti haline şurdan bakabilirsiniz: http://osa1.net/osa1-arsiv-duzenleme-scriptcigi-nautilus-scripti/