[Arşiv]10.04 sürüm yükseltme değerlendirmesi

Başlatan heartsmagic, 20 Mart 2010 - 03:28:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Aslında birkaç sürümdür güncelleme yapmadan temiz kurulum üzerinden sürüm atlama gibi bir adet edinmiştim. Fakat bu sefer bir deneme atışı yapayım istedim. Sürüm yükseltme yapmayı istememe nedenimse kullandığım sistemin zamanla çöplükten farkının kalmaması. Malum forum, yardım derken geçen zamanla beraber sisteme kurulmayan şey kalmıyor gibi :)

Güncelleme işlemini denemeden önce çöplük meselesinden kurtulmak için kolları sıvadım. Sistemden yüklüce bir uygulama kazıma işlemi gerçekleştirdim. Yaptığım bazı kritik değişiklikleri geri aldım. ubuntu-desktop paketini tekrar kurdum. Eklediğim tüm harici depoları kapattım. Ardından güncelleme işlemini yapmaya koyuldum. Yine daha önceleri sürüm sıçrama işlemlerini elle yapardım. Yani sources.list dosyasında sürüm değiştirip elle dist-upgrade şeklinde yükseltme yapardım. Bu sefer do-release-upgrade kullanmaya karar verdim ve başlattım yükseltme işlemini.

İlk karşıma çıkan görüntü şuydu :)
Alıntı Yap
24 paket kaldırılacak. 173 yeni paket kurulacak. 1681 paket
yükseltilecek.

Toplam 1512M indirmeniz gerekmektedir. Bu indirme işlemi sizin
bağlantınızla yaklaşık olarak 41 dakika kadar sürecektir.

Haliyle yüzümde bir gülümseme belirdi :) Hemen hemen iki buçuk ISO yapıyor bu. O kadar paket temizliğinden sonra bu kadar paketin güncellenmesi güldürdü beni. Neyse diyerek başlattım işlemi. Haliyle bu kadar paketin yükseltilmesi uzun sürdü. Arda bir iki kritik kurulamadı iletisi alsam da sistem geneli güzel bir şekilde yükseltildi.

Sorun çıktı mı? Evet :) Sistem ilk başlatılmaya çalışılınca disklerle ilgili bir mızıldanma oldu. Bir iki kurcalama, fsck yürütme sonrası sistem açıldı ancak her açılışta bana disklerle ilgili mızıldanmaya devam ediyor. Ancak artık orada çakılı kalmıyor ve sistemi açıyor. Mızıldanan satırlarda ureadahead görülüyor.

Şimdi, eğer 10.04 kulanıyorum hissi arayanlara tavsiyem, sistemi temiz bir şekilde kurun :) Şu an 10.04'te olduğum hissi taşımıyorum :) Kaldı ki paketlerin indirilmesini,kurulmasını,yapılandırılmasını bekleyene kadar -ki bir buçuk saat sürdü sanırım- yeni sistemi kurar ve istediğim kıvama getirirdim sanırım :) Dediğim gibi sadece bu sürümde böyle bir yükseltme yapayım istedim.

Gözüme batan ufak tefek sorunlar var elbette. Ancak bunlar sistem geneliyle alakalı değil. Sistem geneliyle alakalı tek sorun yukarıda bahsettiğimdir. Uygulama bazında sorunlarım oldu. Mesela Thunderbird kullandığım sistem tepsisi eklentisi yüzünden ilk anda açılmadı. Haliyle eklentiyi devre dışı bıraktım. Ardından da sarıldım Alltray uygulamasına. Firefox sürüm atladı, Ubiquity çalışmaz oldu. Onu da 3.6 için hazırlanan harici bir paketle çözdüm. Fakat en önemli problemim Zemberek üzerine. Zemberek çalışıyor görünmesine rağmen imlâ ve yazım denetlemesi yapmıyor. Düşündüm de, başka da problemim yok gibi :) Karmic üzmemişti beni, Lucid şu anda üzmüyor gibi.

Sormak istediğim tek şey Lucid'e yükselenlerde veya sıfır kurulum yapanlarda Zemberek problemi mevcut mu? Eğer öyleyse Rail'e bir ulaşmaya çalışırız. Belki de bir yerlerde hata kaydı veya bilgi mevcuttur ancak önce buraya sormak istedim :)

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı YapSorun çıktı mı? Evet :) Sistem ilk başlatılmaya çalışılınca disklerle ilgili bir mızıldanma oldu. Bir iki kurcalama, fsck yürütme sonrası sistem açıldı ancak her açılışta bana disklerle ilgili mızıldanmaya devam ediyor. Ancak artık orada çakılı kalmıyor ve sistemi açıyor. Mızıldanan satırlarda ureadahead görülüyor.
aynı sorunu bende yaşadım fsck'yı sadece kök dizine uyguladım. Bir satır atladı ama benim aklıma /home dizinine bağladığım diğer diske fsck uygulamak gelmeyince formatı yemişti haliyle(1 yıl aradan sonra ilk format yiyişi oldu bu).

Şu anda tek sorun zemberek. 3.6 sürümüyle uyumsuz(depodan kurdum). Ancak Serkan(Kaba) gerekli ayarlamayı yapmış fakat yapılan ayarlama patch şeklinde. Onu ubuntu depolarına ne zaman atarlar bilemiyorum.

heartsmagic

Zemberek problemi sadece Firefox'ta yok. Sistem genelinde de çalışmıyor. Örneğin Gedit, Openoffice Kelime İşlemci. zpspell aslında güzel güzel kontrol yapmakta, fakat sistem genelinde durum olumsuz.

zpspell kelime
Alıntı Yapkelime: doğru

zpspell kelimell
Alıntı Yapkelimell: yanlış (kelimeli, kelimele)

Bu arada Lucid oldukça hızlı geldi gözüme. Bilhassa Gnome daha hızlanmış gibi.

eribol

Bazı programlarda çalışıyor bazılarında çalışmıyor. Zemberek şu an bende sürüm sorunu yaşıyor firefox 3.6'da ancak chrome güzel güzel kontrol yapıyor. Empathy yapmıyor openoffice yapıyor. Diğerlerini denemedim ama biri çalışıyorken bir diğeri çalışmıyor.

Ayrıca kde4 te çok güzel olmuş. Kısa zaman sonra geçiş yapma durumu var gibi. Eski göz ağrısı nede olsa. Şimdi firefox ile farkettim nadir kelimeleri çeviriyor. Misal "şu, Ayrıca, kısa, yapıyor, ağrı" gibi kelimelerin altını çizmiyor. Üstelik zemberek deaktif. Başka dilde mi kullanımı var bunların acaba?

heartsmagic

ağrı kelimesinin başka bir dilde olabileceğini sanmıyorum :)
Bende OoO da yapmıyor kontrolü. Kısacası Zemberek hiçbir yerde çalışmıyor. Zaten diller arasında da görünmüyor Türkçe.

eribol

Nasıl oluyor o zaman? İkimizde son güncellemeleri yaptık diye biliyorum. Openoffice türkçeyi kendimi öğrenmiş bende yoksa :). Eee türkçeyi google ve openoffice'ye öğrettim demek ki ben. Ayrıca sende ubuntuone çalışıyor mu? Ben bir türlü halledemedim gitti. Eski home klasörünü de sildim ne olur ne olmaz ama tık yok. Menülerde de yok. Acaba benden kaynaklı mı diye düşünüyorum ama hiçbirşey yapamıyorum.

heartsmagic

Açıkçası bilemiyorum nasıl olduğunu :) Chromium Zemberek kullanmıyor zaten sanırım. Ancak OpenOffice'te sende diller arasında Türkçe varsa durum biraz garip demektir.

UbuntuOne çalışmıyor, bir ara foruma bir başlık geçmiştim onu bulmam lazım :)

sparusaurata

Mehmet

heartsmagic

Bir süre daha bekleyeceğiz Zemberek için.

acer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Mayıs 2010 - 05:08:49
Bir süre daha bekleyeceğiz Zemberek için.
10.04 yükledim zemberek eklentisini nasıl ve nezaman yüklemeliyim?

acer

Bugün zemberek depolara girmiş. lakin hangisini kuracağımı bimyiorum 'zembrek demo appilcationu' mu, 'cammond line interface for zemberek-serveri' mi, 'zemberek documentation' u mu, 'Turkish spellheck serveri' mi, 'turkish spell checker extension for openoffice.org'u mu, 'Turkish spellhecker'i mi, yoksa 'spell checker library for Turkic langues'i mi? Benim ubuntum desktop 10.04 (64 bit)

heartsmagic