Onboard ekran kartı yerine AGP ekran kartı kullanamama

Başlatan Sorogren, 07 Nisan 2010 - 16:45:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sorogren

Herkese selam
P4 2.8 bir pcde ubuntu 9.10 (2.6.31-20)ve Xp sp3 kullanıyorum ekran kartı Intel ve onboard.
AGP slotuna 256 mb agp bir ekran kartı taktım sisteme windows xp sorunsuz kartı görüp driverları yükledikten sonra çalıştırırken.
Ubuntuda masa üstü gelmeden ekrana yukardan aşağı doğru şeritler atmaktadır.
Ekran kartından mı diye düşünerek başka marka ve model erkran kartı denedim onlardada aynı sonuc aldım
Şu anda 256 Mb ATI R9250 üzerinde takılı ama dediğim gibi  grup ekranından Ubuntuyu seçiyorum ekran beyaz zemin üzerine yukarıdan aşağı kırmızı şeritler kaplıyor hiç bi işlem yapamıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Nisan 2010 - 17:25:21

Anakart Asrock P4I45GV Rev :5.01
Onboard harici bir AGP ekran kartıda taksan bios da onboard kartı disable et gibi bir seçenek yok
Windows XP de de Aygıt Yöneticisinde 2 ekran kartı da görünüyor.
Bios Update yaptım belki bios ekranına yeni bir takım menüler eklenir diye ama değişenb birşey olmadı.
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------

heartsmagic

lspci | grep VGA
lsmod
ne diyor? Belki grafik kartının modüllerini "blacklist" edersek harici kartına iş gördürebiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lounge

Ubuntu ve debian sistemler(diğer dağıtımlarda da olabilir) ,tahminimce önceliği onboard ekran kartına  veriyor. Eğer ki bios ayarlarında onboard  disable edilemiyorsa en azından  bazı kartların çalışmama durumu oluyor.
Sanırım forumda ben de dahil 3-4 kişinin daha başına geldi. Bunun benzerini ses kartları için de söyleyebilirim. harici kart takılı iken ,kurulumdan sonra onboard  ses kartının driverini yüklediğini farketmiştim. Biosdan o.b yi iptal edip tekrar başlattığımda harici ses kartıma sorunsuz geçti.
Ekran kartı için ,Biosdan o.b  iptal edilemiyorsa , o harici ekran kart ı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

GNUbuntu

Resimde görüldüğü gibi, biosta Primary Graphics Adapter den birincil ekran kartı hangisi olacağı seçiliyormuş. Resim Asrock  P4I45GL-P4I45GV kullanma kılavuzundan.
[IMG]http://img40.imagefra.me/img/img40/2/4/9/hakansait/t_hf5j7cd0e35m_1987ad0.png[/img]
Önce Saygı...

Sorogren

lounge  haklısın onboard disable edilemiyorsa ve sisteme sonradan kart takılıyor ise bu sorun oluyormuş ama
sisteme başka bir disk taktım ve ekran Onboarda değilde AGP ATI ye bağlıyken kuruluma başladığımda ubuntu 9.10 kurulumu başlıyor ve sorunsuz kuruluyor ve ATI driverlar yüklendikten sonrada bir sorun çıkarmadan çalışıyor

Bu arada GNUbuntu Biostan birinci olarak Onboard,PCI veya AGP slot seçmem bir şeyi değiştirmiyor.
Değiştirmiyor yanlış olur aslında evet orada onboard seçili ise ve ekranda bağlı ise AGP ye bakmıyor bile ama orada AGP seçmiş olsan bile Onboard disable edilemediği için ısrarla onuda görmeye devam ediyor. Aslında AGP seçtiğimde
Onboard olan ekran kartı için ayrılmış 8 MB ram'e geri eklememesi onboardın disable olamadığının bir göstergesi.

ilk yazımda belirttiğim gibi Windows Xp de de hem Intel hemde ATI ekran kartını görüyor.Intel hiç bir şekilde kapatılamıyor Windows tarafından 2 kartada bir ekran takar isem 2 ekranda görüntü alına biliniyor ama malesef Ubuntuda bu sorunu yaşarken ekranı onboarda taksamda görüntü alamıyorum.
Sistemi bu şekilde yeni disk ile kullanacam.

Herkese İlgisinden dolayı teşekkürler.
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------