[Çözüldü] Win2003 sunucu üzerine sanal ubuntu vps kurulumu gateway ve ip sorunu

Başlatan koenig, 02 Nisan 2010 - 23:19:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

koenig

Arkadaşlar içinizde belki beni tanıyanlar vardır bilemiyorum :) Uzun zamandır forumdan uzaktayım ve işlerimin yoğunluğu nedeniyle forumlara malesef vakit ayıranıyorum neyse ....... gelelim esas konumuza
windows 2003 dedicated server üzerinde Ubuntu Vps kurma çabalarım yaklaşık 1 haftalı geceli gündüzlü uğraşlarım bir sonuç vermeyince buradaki dostlarımdan yardım istemeye karar verdim.
Şimdi yapmaya çalıştığım olay aslında çok basit ve başka Dedicated serverlerde daha önceleri sorunsuz gerçekleştirdiğim bir olay fakat bu sefer bir türlü olmuyor ya ben farkında olmadan bir yanlışlık yapıyorum yada datacenterin network yapılandırmasında bilmediğim bir kısıtlama var.
Dilerseniz kısaca konuyu açayım olay şu . vmware ve virtualbox her ikisiylede denedim olmuyor. vmware network yapılandırmasını NAT olarak yaptığım zaman sorun yok sunucunun internet bağlantısı oluyoır yani ping falan çalışıyor fakat internetten web veya uzak masaüstü bağlantı sağlanamıyor . Aynı zamanda kurulum esnasındada domain ve IP ataması istemiyor buda işime gelmeyen bir durum .
Network yapılandırmasını Briged yaptığım zamanda ise normalde bana hosting tarafından söylenen ana sunucunun yani win2003 DE nin subnet mask ve gateway lerini kullanmam bağlantı sağlamam için yeterli fakat bu yapılandırmada ne ping nede farklı bir şeklide internet erişimi olmuyor kurduğum sunucunun . Vmare eth adaptör ayarlarındaki gateway ve mask kullandığım zaman sunucu yapılandırmasında yine de internet erişimi olmuyor sunucuda (VPS) işingaribi vmware gatewayini kullandığım zaman http://localhost:10000 ile webmine dahi ulaşamıyorum
Bu konuda bilgi sahibi arkaDAŞlar var ise ve yardımcı olur iseler sevinirim .
Şimdiden teşekkürler
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

heartsmagic

Vmware tecrübem yok ancak Virtualbox ile "bridged" yoluyla istediğin şey gerçekleşiyor. Ufak bir betik kullanıyorum ben bunun için:

Alıntı Yap# VirtualBox Bridging

# load the tun module
modprobe tun

# Create a tap device with permission for the user running vbox
tunctl -t tap0 -u kullanıcı_adı
chmod 666 /dev/net/tun

# Bring up ethX and tapX in promiscuous mode
ifconfig eth0 0.0.0.0 promisc
#ifconfig wlan0 0.0.0.0 promisc
ifconfig tap0 0.0.0.0 promisc

# Create a new bridge and add the interfaces to the bridge.
brctl addbr br0
brctl addif br0 eth0
#brctl addif br0 wlan0
brctl addif br0 tap0

# Give the bridge a dhcp address.
dhclient br0

Değiştirmen gereken kısımları işaretledim. Eğer eth0 ise kullandığın ağ arayüzü hiç değiştirme. Ayrıca forumda bu betiğin içeriğine göre bir arama yaparsan başka bir konuda bu "bridged" vasıtasıyla dışarıdan erişim meselesini konuştuğumuzu göreceksin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

koenig

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Nisan 2010 - 02:56:16
Vmware tecrübem yok ancak Virtualbox ile "bridged" yoluyla istediğin şey gerçekleşiyor. Ufak bir betik kullanıyorum ben bunun için:

İlgine çok teşekkürler seni hala buralarda görebilmek yani eski ekipten birilerini görmek çok güzel
Sorun Hosting sağlayıcımın müdahalesi ile çözülmüştür . Konu Kitlenebilir. Benzer sorunlar yaşayabilecek arkadaşlara fikir vermesi açısından ben yinede kısaca sorunun nedenini açıklayayım belki faydası olur.
Sorun Datacenterin router ayarlarında imiş. VPs lerin verdiği random fake mac adreslerini bloke ediyormuş router yani kısaca mac filtreleme yapılmış sistemde oluşturduğumuz her vps in mac adresini ve İP sini hostinge bildirmem gerekiyormuş bloke edilmememesi için şimdi tıkır tıkır çalışıyor VPS :D
ilginize teşekkürler arkadaşlar sizleri görmek ve bu havayı tekrar solumak güzeldi fırsatım olursa uğrarım belki arasıra :D
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU