Ubuntu 9.10 amd 64 wireless bağlantısı

Başlatan bilimcenter, 13 Mart 2010 - 16:08:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bilimcenter

Arakadaşlar ben ubuntu 9.10 amd64 sürümünü kullanıyorum.Kullandığım adaptör ise usrobotics 802.11g PCİ.Anladığım kadarıyla bu adaptörün driver ı yok.

Eminim aranızda "abiciğim biraz araştır" diyenler olucaktır.Amma velakin 2 haftadan beri ne bu forumda nede yabancı forumlarda çözümünü buldum.Wicd nin 64 bit lik sürüme uygun olanını yükledim yüklemenin başında hata verdi.Ndiswrapper yükledim yükledikten sonra system>administrator  dizininde olması gerekiyormuş anladığım kadarıyla ama o da olmuyo.Modemden bilgisayara kablo çekmek için baya bir uğraş gerektirir.

Ne yapıcağımı şaşırdım halbuki lan bağlantısı olan bir yerde girmiştim.Ve o kadar çok beğenmiştim ki.Ubuntuda böyle bir sorun olcağını düşünmezdim.Beni çok üzdü.

eribol

lspci ve lsusb komutlarının çıktısını alabilir miyiz.
Alıntı YapEminim aranızda "abiciğim biraz araştır" diyenler olucaktır.Amma velakin 2 haftadan beri ne bu forumda nede yabancı forumlarda çözümünü buldum.Wicd nin 64 bit lik sürüme uygun olanını yükledim yüklemenin başında hata verdi.Ndiswrapper yükledim yükledikten sonra system>administrator  dizininde olması gerekiyormuş anladığım kadarıyla ama o da olmuyo.Modemden bilgisayara kablo çekmek için baya bir uğraş gerektirir.
çok garip yöntemler denemişsiniz gibime geliyor:). Tamam uygun paketlerden bahsetmişsiniz ama yöntemler değişebiliyor. Adım adım gidersek daha iyi olur.

Ayrıca
Alıntı YapLütfen yardımlarınızı bekliyorum!!!!!!!!!!!!!!!!
türünden dikkat çekmek için kullanılan karakterleri kullanmayınız.

bilimcenter

lsusb

No Commond

lspci

[code]00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:09.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 4)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Link Control
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon HD 4770 [RV740]
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc R700 Audio Device [Radeon HD 4000 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)
03:05.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
03:07.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. VT6306 Fire II IEEE 1394 OHCI Link Layer Controller (rev c0)

eribol

Bende aynı modülü kullanıyorum ve sistemim 64bit. Bende bir türlü kullanamadım birkaç saat. Ancak önceleri bunun için ndiswrapper kullanıyordum. Son denememde farkettim 64bit için windows sürücüsü sorunlu, o yüzden b43 modülünü kullanmaya başladım mecburen. İlginçtir ubuntu ilk kurulumunda b43 modülünü yüklesede yinede gerekli firmware sürücüleri sorunluydu. En kestirme yol sistemin tümünü yükseltmek ve ndiswrapper paketini kaldırmaktır.

Alıntı YapWicd nin 64 bit lik sürüme uygun olanın
bu kelimenizden anladığım sizin paket yöneticisini kullanmadığınız. Hiç synaptic veya apt-get kullandınız mı?

bilimcenter

hocam ben yeniyim ama herhalde appget komutları interneti kullanıyor.Yanlış biliyorsam kusuruma bakmayın?

Eğer oluyorsa hangi komutları gircem?

eribol

@bilimcenter, anlaşılan ubuntu'da paket kurmayı elle deniyorsunuz. Gerek yok, wireless işi kolay emin olabilirsiniz. Öncelikle biraz forumu, wikiyi kolaçan edip ubuntu'da nasıl program kuruluyor öğrenin. Zira şu haliyle 1 dakikada yapacağınız işlemi 1-2 saatte ancak yapabilirsiniz.

Neyse yine basitçe söyleyelim. Alt+f2 ile açılan kutuya gnome-panel yazıp enter'a basın. Komut satırı açılınca sudo apt-get update şifre istenecek. Şifrenizi girip enter'a basın. Ardından işlem bittiğinde sudo apt-get upgrade ile sistemi tamamen güncelleyin. Ama burda uzunca süre paket indirip yükleyecek.

bilimcenter

Biliyorum çok şey istiyorum ama  nerde araştırcam onuda söyleseniz?Donanımlarda mı uygulamalarda mı yoksa arama kutusuna wireless yazarak mı?

Hepsini denedimde yine de gözden kaçırmış olabilirim insanlık hali?

eribol

Forumda bir sürü döküman var. Ancak şu aralar aramalar biraz ağır aksak olabilir. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,952.0.html bu adreste yazılanlar bilgi içeriyor. Dikkat edersiniz.
Alıntı YapBiliyorum çok şey istiyorum ama
hiç sorun değil ve ayrıca çok şey değil az şey. Lakin acemi olduğunuzu zannettiğimden size söyleyeceğimiz işlemler çok zormuş gibi gelebilir. Şöyle eliniz ubuntu'ya alışırsa söylediklerimizin ne kadar basit olduğunu zamanla anlarsınız.

heartsmagic

Ancak şu var ki, eğer internet yoksa apt-get ile paket kurulamaz :)
Bu işin en kestirme yolu kablo ile geçici bir bağlantı kurmaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2010 - 18:06:10
Ancak şu var ki, eğer internet yoksa apt-get ile paket kurulamaz :)
Bu işin en kestirme yolu kablo ile geçici bir bağlantı kurmaktır.
Şu an nasıl bağlanıyor, ben birşeyi gözden mi kaçırıyorum :).

heartsmagic

Başka bir dağıtım veya işletim sistemidir muhtemelen :) İlk iletiden bu anlaşılıyor.

bilimcenter

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2010 - 18:22:57
Başka bir dağıtım veya işletim sistemidir muhtemelen :) İlk iletiden bu anlaşılıyor.

Ne yazık ki Bill Gates in lanet windowsuna mahkumum internete girmek için.Bende  yardımlarınızla özgür ubuntu dan girmek için çalışıyorum inşallah bağlanırım.

Şimdi başka nasıl wireless la  bağlanırım?

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8857.msg109032.html#msg109032 ve sonrası. Yapman gereken muhtemelen geçici olarak kablo ile internete bağlanıp sistemi güncelleyip, ardından Donanım Sürücülerine göz atmak.

bilimcenter

ndiswrapper ı kullanarak yapamaz mıyım? Yani deb paketini kurup sonra windowstaki driverları tanıtıp yapamaz mıyım?

eribol

Alıntı yapılan: bilimcenter - 13 Mart 2010 - 21:56:58
ndiswrapper ı kullanarak yapamaz mıyım? Yani deb paketini kurup sonra windowstaki driverları tanıtıp yapamaz mıyım?
yapabiliriz ancak windows için wireless 64bit sürücüleri var mı? ndiswrapper sorunlu kuruldu demiştiniz, ondan ndiswrapper tavsiye etmedim.

bilimcenter

ben Windows 7 64 bit kullanıyorum yani olur.Siz nasıl yapıcağımı anlatın ve ndiswrapper ın 64 bit lik düzgün çalışan deb paketini bulursanız herhalde olur herhalde inşallah.

eribol

http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/main/n/ndiswrapper/ndiswrapper-utils-1.9_1.54-2ubuntu1_amd64.deb
http://mirrors.kernel.org/ubuntu/pool/main/n/ndiswrapper/ndiswrapper-common_1.54-2ubuntu1_all.deb
Bu iki paketi indirin. Sonrasında ubuntu'da terminali açın. Windows sürücülerinin içinde bir .inf uzantılı dosyamız olacak(dikkat, sürücülerin tümü aynı klasörde olmalı). Dikkat edin sürücüler ev dizininizde olsun. wireless adında bir dizin oluşturun ve sürücü dosyalarını wireless klasörüne kopyalayın(kendi klasörü içinden çıkarın). Terminalde cd wireless sonrasında sudo ndiswrapepr -i dosyaninadi.inf komutunu verin. sudo ndiswrapper -l ile sürücü kurulmuş mu kontrol edin. sudo ndiswrapper -m gerekli ayarlamaları yapın. sudo modprobe -r b43 ssb zararlı modülleri kaldırıyoruz. sudo depmod -a ve en son sudo modprobe ndiswrapper ile işlemi bitiriyoruz. Baktınız daha bağlanmadı yeniden başlatıp son iki komutu tekrar işletin. Takıldığınız yerlerde komutla birlikte çıktıları buraya aktarın lütfen, bu önemli.

bilimcenter

Hocam önce driver magician programını kurup driverları aldım ubuntuda kurdum.Ve kuruldu.Şimdi nasıl giricem en başta wireless ı iptal ettirdim verdiğiniz kodla şimdi nasıl giricem.

eribol

Alıntı yapılan: bilimcenter - 14 Mart 2010 - 00:04:05
Hocam önce driver magician programını kurup driverları aldım ubuntuda kurdum.Ve kuruldu.Şimdi nasıl giricem en başta wireless ı iptal ettirdim verdiğiniz kodla şimdi nasıl giricem.
Ben hiçbirşey anlamadım, kusura bakmayın :D. Eğer kurulumu yaptıysanız(ki bir miktar şüpheliyim :)) zaten sağ üst köşede ağ simgesi var ona tıkladığınızda kablosuzu görmesi gerekir.

bilimcenter

driver ı yüklediğime eminim çünkü bir daha denediğimde was installed dedi.Ve restartlarken driver yükleme işlmei yaptı benim dediğim orda sinyal gücü ile alakalı bir yer var oranın üzerine gelince hidden to wireless diyordu yada create new wireless diyordu.Ama başta paketleri güncellemek için yaptığımız devre dışı bırakma olayında o dediğim create......
gitti şimdi yok.Ben sadece network tools tan wireless tab ına girip modemin ssid sini şifre sistemini ve şifresini girdim.Şimdi napçağız?

eribol

Tamam tamam kızma yaw  :). Birkaç komut çıktısı ile yola devam edelim o zaman. sudo modprobe -r b43 ssb komutunu işletin. Sonrasında ndiswrapper modülü yüklü mü bakın lsmod | grep ndiswrapper çıktısını buraya aktarın. Eğer ndiswrapper yüklüyse sudo iwconfig komutunu işletin ve çıktıları buraya aktarın.

bilimcenter

hocam birincisini denediğimde warning dedi

ikincisinde hiçbir cevap vermeden altsatıra geçti

üçüncüsündeyse

lo no wireless extensions

eth0 no wireless extensions

eribol

Warning önemli değil, birtek o olsun sorun. 2. satırda birşey çıkmadıysa modülü yüklemedik demektir. sudo modprobe ndiswrapper. Bu komuttan sonra sudo iwconfig komutunu tekrar işletip çıktıları buraya ekleyin. Bu arada sanırım win-ubuntu arası geçiş yapıyorsunuz. Her ubuntu açılışında sudo modprobe -r b43 ssb ve sudo modprobe ndiswrapper komutlarını işletin.

Not: Size söylenen bütün komutları çıktılarıyla buraya aktarın aynı üçüncü kodu yazdığınız gibi. Ama komutlarıyla beraber. Mesela belki sorun warningdedir, biz nerden bilelim niçin warning demiş. Burada ki arkadaşlar size yardım etmeye çalışıyorlar, sizde onlara(bizlere) bu çıktıları vererek yardım edebilirsiniz.