[Çözüldü] Dns resolv.conf

Başlatan Nasmi, 09 Mart 2010 - 18:28:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nasmi

Merhaba arkadaslar, aranizda yeniyim öncelikle dün dns ayarlarini degistirmek istedim fakat network manager dan degistirebilsemde kullanımda herhangi bir degisiklik olmadi ve herkezin forumlarda belirttigi gibi resolv.conf tan el ile ayarlamak istedim fakat dosyayı acıp görmeme ragmen herhangi bir oynama yapamıyorum gedit ile veya vi den yardimlarnzdan dolayı smdiden tesekkurler....

eribol

sudo gedit /etc/resolv.conf komutu ile açmanız gerekiyor. öyle her dosyayı değiştirmek kolay olmuyor, yönetici hakları gerekiyor sistem dosyaları üzerinde oynama yapabilmek için.

Not: Lütfen ama lütfen şu kalın harf kullanımına dikkat edin. Daha doğrusu kullanmayın.

Nasmi

k.bakmayin okumada kolaylık olması acisindan dusunmustum haklisiniz. sudo komutundan snra sifremi girerek devam ediyorum acilan gedit ile degisimimi yapiyorum kaydet butonuna bastigimda /etc/resolv.conf kaydedilemedi
Dosyayı kaydetmek için gerekli izniniz yok...
Konumu doğru yaptığınızdan emin olup tekrar deneyin.

ile karsı karsıya kaliyorum

ironic

@Nasmi, forumda dns değiştirme diye aratırsan birçok çözüm bulabilirsin.

Örneğin; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4595.msg87461.html#msg87461

Nasmi

gerçekten cok tesekkurler gerek wikide gerek forumda arama yaptim ama degistirme olarak yazmamistim gözden atlamisim daha dikkatli olmaliyim cok tesekkurler tekrar sorun çözülmüstür

ironic

Rica ederim. Smf arama motoru şu sıralar biraz sorunlu. Sağ üst köşedeki Google araması daha sağlıklı sonuçlar verir.

Konuyu etiketleyip kilitliyorum.