Kendi kendine reset çekmeye başladı

Başlatan Karamalay, 05 Mayıs 2010 - 00:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Karamalay

Daha önce  ki başlıklarda  bildirdiğim "Düşük grafik" hatası yüzünden  kilitlenen ve yeniden başlayan ubuntu, Compiz  bile kapalı olmasına rağmen, hiç bir uyarı vermeden reset atmaya başladı. Bilgisayar da ki sorunu bulmak için  ne yapabilirim ?

Düşük grafik hatası ile ilgili başlık: Buradan

zeitgeist

Daha önce açmış olduğun ve bilgisayarın yeniden başlaması ile ilgili olabilecek konunun bağlantısını buraya da geçersen iyi olur.

Yeniden başlatma sorununu tetikleyen uygulamalar varmı? Örneğin bilgisayarını açtıktan sonra hiçbir şey yapmasan da kapanıyor mu? Yoksa ekran kartını kullanan belirli uygulama söz konusu olduğunda ya da internet tarayıcı çalışırken mi kapanıyor? Veya benzeri unsurlar.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Karamalay

Şu an  için boşta iken ya da yeni başlarken reset olayı olmadı. Firefox kullanırken ya da panelde düzenlemeler(ekle/kaldır)  yaparken  bir kaç kere "Düşük grafik hatası" verip 4 seçenekli menü geldi. Ordan da yapılan seçimi algılamayıp, konsola düştü 2-3 sefer.

Ama mesela  bu akşam Picasa ve Gimp ile  resim düzenlemesi yaptım, hiç bir problem olmadı. 1 Saat'e yakın Totem ile video izledim(avi), yine reset olayı yaşamadım. Daha sonra sadece Chrome ile Firefox açıktı, burada ki konularu okurken sebepsiz yere reset attı.

Diz üstümün özellikleri;
1.73 Centrino işlemci ve phoenix bios'lu intel anakart.
1.5 Gb DDR Ram
128 Mb Paylaşımlı İntel 910/915  GMA
60 Gb  4200 rpm HDD "Toshiba" diye geçiyor.

zeitgeist

Diğer açtığın başlığa da baktım. Söylediklerindne anladığım kadarıyla yeniden başlatma sorunu farklı şekillerde ve zamanlarda oluyor dolasyısıyla buna neyin neden olduğunu belirleyip çözmek biraz zahmetli olabilir. Biz en iyisi küçük adımlar ilkesini benimseyelim ve bu soruna neden olabilecek her bir meseleyi sırayla çözmeye çalışalım.

Soruna neden olabilecek nedenlerden en çok göze batanı ekran kartı gibi görünüyor. Diğer başlıkta belirttiğin ve çıktıda sana önerilmiş olan

sudo apt-get install mesa-utils

komutunu kullanmayı denemiş miydin? Ve sonrasında sistemi gözlemlemeyi. (Bu aşamada compiz kapalı olsa iyi olur: Masaüstü sağ fare tuşu görsel efektler; kapalı)

Karamalay

Evet, o öneriden sonra kurdum. Yüklü olan sürüm  "7.7.1-1ubuntu3(lucid proposed) ve aynı rakamlar ile ubuntu2 lucid"

Bunlarda  kurulu dosyaları;
/.
/usr
/usr/bin
/usr/bin/glxdemo
/usr/bin/glxgears
/usr/bin/glxheads
/usr/bin/glxinfo
/usr/share
/usr/share/doc
/usr/share/doc/mesa-utils
/usr/share/doc/mesa-utils/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/mesa-utils/copyright
/usr/share/man
/usr/share/man/man1
/usr/share/man/man1/glxdemo.1.gz
/usr/share/man/man1/glxgears.1.gz
/usr/share/man/man1/glxheads.1.gz
/usr/share/man/man1/glxinfo.1.gz

zeitgeist

Bu ekran kartı meselesi için diğer başlığı kullanalım en iyisi yoksa durum karışacak.

heartsmagic

Sistem Günlüğü bölümünden bu yeniden başlama olduğu anda ve biraz daha öncesinde ilginç hata kayıtları görünüyor mu diye bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

İşlemci fazla ısınıyor olmasın ? Bilgisayar kendini yeniden başlattığı an açılışta bios'dan sıcaklığa bakmakta yarar var ya da yeniden başlatılması için ayarlanan en yüksek sıcaklık değeri nedir ?
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Karamalay

Boot.log;
fsck from util-linux-ng 2.17.2
/dev/sda1: clean, 197352/1528912 files, 2486621/6103808 blocks
* Starting AppArmor profiles        Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox

[ OK ]
* Setting sensors limits       
[ OK ]
Applying Intel IA32 Microcode update... done.

** (process:866): WARNING **: Could not parse config file: Could not open config file /etc/nbd-server/config.
nbd-server.
* Starting internet superserver inetd       
[ OK ]
* Speech-dispatcher configured for user sessions
* Starting VirtualBox kernel module       
* modprobe vboxdrv failed. Please use 'dmesg' to find out why
* Starting the Winbind daemon winbind       
[ OK ]
* Starting DHCP server dhcpd3       

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2010 - 02:36:44

Alıntı yapılan: empax - 06 Mayıs 2010 - 02:31:01
İşlemci fazla ısınıyor olmasın ? Bilgisayar kendini yeniden başlattığı an açılışta bios'dan sıcaklığa bakmakta yarar var ya da yeniden başlatılması için ayarlanan en yüksek sıcaklık değeri nedir ?

Hocam Xp de iken  90 derecede falan reset atmıştı bir Oyun esnasında.  Sıcaklığa 3. parti bir yazılım ile bakıyorum genelde. Bios'ta  sıcaklık göstergesi yok. Sıcaklıktan olsa, ağır uygulamaları çalıştırdığımda reset atması gerekirdi, Ama daha öncede belirttiğim gibi bilgisayar boşta iken bile attı.  Yeni açılmıştı, 2-3 dk sitede gezindim chrome ile, bi anda gitti.  Ama mesela  bazen 1-2 saat yorarak kullanıyorum, reset atmıyor.  Zaten aşırı ısınsa, ubuntu kullanımında da ağırlaşma olur, oda olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Mayıs 2010 - 02:50:16

@heartsmagic  Hocam istersen  TeamViewer ile bağlanıp kontrol benim ubuntuyu :)  Biraz özel destek olacak ama sen bilirsin :)

heartsmagic

Uzaktan bağlantı zor ne yazık ki.
Benim bahsettiğim yer Sistem-Yönetim altında. Günlük Dosyası Görüntüleyicisi

Karamalay

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2010 - 03:02:48
Uzaktan bağlantı zor ne yazık ki.
Benim bahsettiğim yer Sistem-Yönetim altında. Günlük Dosyası Görüntüleyicisi

Hocam bahsettiğiniz yeri biliyorum, ama hangi log dosyasının içerğine bakacağımı ve de neyi aradığımı bilmiyorum :)   Boot.log diye içerik ekledim 1 mesaj yukarıda. Diğer kayıt dosyalarının isimlerinide belirtirseniz , onlarıda eklerim. Sizi yormamak adına  bağlantı yapalım demiştim :)

heartsmagic

Burası pek detay içermiyor gibi. Sistemin yeniden başlangıcını tutan bir kayıt hatırlıyorum orada ancak ben de göremedim gecenin şu saatinde.