ÖZGÜR YAZILIM, ÖZGÜR TOPLUM:RİCHARD M. STALLMAN’IN SEÇME YAZILARI

Başlatan fortran, 10 Şubat 2010 - 16:52:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Richard M. STALLMAN'ın -ki kendisi özgür yazılım hareketinin başlatıcısı olur- "Özgür Yazılım, Özgür Toplum: Richard M. Stallman'ın Seçme Yazıları" adlı kitabı TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yayınlandı.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası'nın sitesinden bu kitabın ayrıntılarına ulaşabilir ve isterseniz kitabın tümünü PDF biçiminde indirebilirsiniz. Özgür yazılımı anlatan bir kitabın özgür olmamasını beklemiyordunuz değil mi? Bu arada, "Yok, ben kitabı koltuğuma oturup yayıla yayıla okumak isterim." diyenler de 10 TL karşılığında bu ayrıcalığa sahip olabilecek. "Kitapçıya da gidemem" diyorsanız, 5 TL kargo ücreti ödeyerek kitabı ayağınıza getirtebilirsiniz.

Ah, neredeyse unutuyordum: Kitabın içeriği! Bunu TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası 41. Dönem Yönetim Kurulu, güzel bir biçimde açıklamış:

"Birçok farklı ortamda sunulmuş makale ve konferans tartışmalarından oluşan bu derlemede, yazılımın nasıl oluşturulduğu, hangi fikri mülkiyet araçlarına sahip olduğu ve yazılım topluluğunun gerçekte neyi temsil ettiği üzerine tartışmaları, özgür yazılım felsefesi ve ortaya çıkışı, yazılım sahipliği, özgür yazılım ve açık kaynak yazılım karşılaştırması, telif hakları, copyleft ve patentler hakkında bilgi ve tartışmaları, Genel Kamu Lisansı'nın son sürümlerini ve özgür yazılımı anlayabilmek için gerekli birçok tanım, tartışma ve hikâyeyi bulacaksınız."

Belirtmemiz gerekir ki, kitap bağımsız konferanslardan ve makalelerden derlendiği için birçok açıklamanın kitap boyunca tekrarlandığını göreceksiniz. Lafı uzatmaya gerek yok, keyifle okuyun...

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

NuCLeuS

Dün bankamatik aracılığıyla kitabın parasını yatırdım ve aynı gün kitabı gönderdiklerini söylediler bugün. Sanırım 1-2 gün içerisinde elime ulaşacak. Kitabın pdf si de vardı elimde ama açıkçası bilgisayardan okumak istemedim.

cemale

ben bir hafta oldu indireli baya bir yol aldım .açık kaynak,özgür yazılım dünyasının tarihi ve gelişimi hakkında bilgi edindim.
aslında insanoğlunun gerçek yaşamda da kullanabileceği ve yorumlayabileceği fikirler var..
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !