Masaüstünde kes-yapıştır işlemi

Başlatan laciwert, 03 Haziran 2008 - 18:49:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laciwert

Merhaba arkadaşlar ben kubuntu 9 kullanıyorum fakat bazı sorunlarla karşılaşıyorum. Mesela ben oluşturduğum klasörlerimi kesip başka yere yapıştırdığımda kestiğim klasör yine yerinde kalıyor neden acaba yarıdımcı olursanız sevinirim...

munirekinci

9 mu? Kubuntu'nun en son sürümü 8.04, sanırım klavye sürçtü. :)

Soruna gelirsek bir yerden bir yere kes yapıştır yaparken bir yapıştırmıyor mu (yetki kısıtlaması gibi sebeplerden kaynaklanabilir), yoksa kes yapıştır yaptığın halde kesilen dosya/dizin yerinde mi duruyor.

Yok eğer yapıştırdığı halde kesileni silmiyorsa çok garip.

ufuk_k

Kubuntu'nun öyle bir sorunu var. Başka dağıtım altında KDE kullanırken rastlamadım ama, Ubuntu'da oluyor nedense. Heralde KDE3 kullanıyorsun?

Felâsife

Alıntı yapılan: ufuk_k - 03 Haziran 2008 - 23:28:15
Kubuntu'nun öyle bir sorunu var. Başka dağıtım altında KDE kullanırken rastlamadım ama, Ubuntu'da oluyor nedense. Heralde KDE3 kullanıyorsun?
Pardus'ta eğer dosya yöneticisini Dolphin'le değiştirseniz aynı sorun olabiliyordu,en azından okuduğum yorumlar da ve başıma geldiği için oradan biliyorum.
Kongueror'da geçince sorun kalkıyordu.
@laciwert'in sorunu da böyle bir şey olabilir mi? orasını bilemiyorum tabi.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

laciwert

Öncelikle arkadaşlar sürçü lisan ettikse affola:( benim kullandığım kubuntu 8 sürümü sanırım....şimdi arkadşımızın dediği gibi dolphinde açınca bütün klasörleri kes kopyla işlemi yapınca yapıştırıyor ama kestiğimiz yerde kestiğimiz dosya yerinde duruyor.Bu işlemi birde konquerorda denedim kesitiğimiz dosya kesitiğimiz yerden kalkıyor.Ama masa üstündeki yada home klasörünün altındaki bütün klasörler tıkladığınızda hep dolphinle açılıyor. mauseyi tıkladığımızda bütün dosyaları varsayılan olarak konqueror da nasıl açabiliriz ?????? Yani  bütün dosyaları her tıkladığımızda konqueror da nasıl açabiliriz yardımıc olursanız seviniirm.....

ufuk_k

KDE kontrol merkezi (kcontrol) içinde KDE bileşenlerinin altında ya da 2. bir yer olarak konqueror ayarlarında Dosya ilişkileri (file associations) diye bir bölüm var. Şİmdi bu dosya ilişkileri kısmından inode (Türkçesini bilmiyorum, resim değerinin altındaki parametre) parametresini seç. Inode altında dizin (directory) değerinde sağda hangi programlarla açılacağı belirtiliyor. İstersen konqueror ekleyebilir, üste alabilir ya da dolphini kaldırabilirsin.

laciwert

ufuk kde dosya yöneticisi nerde yerini bulamıyorum ben linux da yeniyimde nerde olduğunu soylersen bende girer senin soylediğin ayarları yaparım yarıdımcı olursan sevinirim....

ufuk_k

Kde kontrol merkezi--KDE bileşenleri--Dosya ilişkileri--Inode (resim değerinin altında)--Dizinler (Klasörler)----konqueror en üstte olacak
ya da:

Konqueror--Ayarlar--konquerorı yapılandır--Dosya ilişkileri--Inode---Dizinler (klasörler)--konqueror en üste olacak (aynı menü zaten)

Daha ayrıntılı anlatamam.