Zope sunucu ve Plone site kurulumu

Başlatan Felâsife, 09 Eylül 2008 - 20:49:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

Öncelikle Ubuntu 8.04 depoda ki plone-site paketi hata verdiği içindir ki source.list'e debian depo adresini ekleyeceğiz..
   wget -O - http://backports.org/debian/archive.key | sudo apt-key add -

sudo gedit /etc/apt/sources.list
Source.list'e adresi ekliyoruz
  deb http://www.backports.org/debian etch-backports main
  sudo apt-get update
Not:
   [I]apt-get update de hata alırsanız yukarıda ki wget li ilk kodu tekrar girin.[/I] ve sıralamaya göre devam edin.

Plone'yi kurmaya başlıyoruz.

sudo apt-get install -t etch-backports plone3-site  Kurulum bimesine yakın bir pencere açılacak ve [I]Plone-Zope kullanıcı adı, şifre ve port numaramızı girmemiz gerekiyor.[/I]

Not:
   [I]Eğer Dansguardian gibi 8080 nolu portu kullanan, bir program kullanıyorsanız portu: 8081 veya başka yapın.[/I]

Kurulumun ilk aşamasını geçtik, gelelim ikinci aşamaya

sudo aptitude install build-essential python2.4-dev python2.4-imaging python2.4-elementtree python2.4-setuptools

sudo aptitude install python-profiler  # neccessary for Five, you might will have to enable non-free repos

Şimdi burada bulunan ez_setup.py betiğini boş bir dosyaya kaydediyoruz ve adını da [I]easy_install-2.4[/I] yapıyoruz ve [I]/Home/kul_adı[/I] bölümüne atıyoruz..
   Not:
   Bu betiğin adı kullandığınız OS'a göre değişebiliyormuş

easy_install-2.4 ün bulunduğu dizine girip komutumuzu veriyoruz.

cd /home/kul.adı
   sudo easy_install-2.4 ZopeSkel

Not:
   Eğer bu komut hata verirse, [I]komutu başın da sudo olmadan verin[/I] eksik olan paketi apt-get size tavsiye edecektir.

[I]easy_install-2.4[/I] paketi yüklendikten sonra bu komutu giriyoruz.
   sudo paster create -t plone3_buildout mybuildout  # for plone 3

Daha önce girdiğimiz ayarları kontrol ediyoruz, değiştirmek istemiyorsak "Enter" le geçiyoruz
Sadece daha önce prot'unuzu 8080 den başka bir numara girdiyseniz onu burada tekrar girin..

Alıntı Yapzope@pluton:~$ paster create -t plone3_buildout mybuildout
Selected and implied templates:
ZopeSkel#plone3_buildout A buildout for Plone 3 projects

Variables:
egg: mybuildout
package: mybuildout
project: mybuildout
Enter zope2_install (Path to Zope 2 installation; leave blank to fetch one) ['']:
Enter plone_products_install (Path to directory containing Plone products; leave blank to fetch one) ['']:
Enter zope_user (Zope root admin user) ['admin']:
Enter zope_password (Zope root admin password) ['']:

Enter http_port (HTTP port) [8080]:
Enter debug_mode (Should debug mode be "on" or "off"?) ['off']: on
Enter verbose_security (Should verbose security be "on" or "off"?) ['off']: on

Creating template plone3_buildout
Creating directory ./mybuildout
Copying README.txt to ./mybuildout/README.txt
Copying bootstrap.py to ./mybuildout/bootstrap.py
Copying buildout.cfg_tmpl to ./mybuildout/buildout.cfg
Recursing into products
Creating ./mybuildout/products/
Copying README.txt to ./mybuildout/products/README.txt
Recursing into src
Creating ./mybuildout/src/
Copying README.txt to ./mybuildout/src/README.txt
Recursing into var
Creating ./mybuildout/var/
Copying README.txt to ./mybuildout/var/README.txt
-----------------------------------------------------------
Generation finished
You probably want to run python bootstrap.py and then edit
buildout.cfg before running bin/buildout -v

See README.txt for details
-----------------------------------------------------------

Devam ediyoruz..
   cd mybuildout

sudo python2.4 bootstrap.py

sudo bin/buildout

sudo bin/instance fg

sudo bin/instance start

ve PC mize  Restart atıyoruz.

Artık bundan sonra tarayıcınıza http://localhost:8081/manage yazdığınızda Zope'nin arayüzüne ulaşacaksınız..

Daha sonra sitenizi de eklediğiniz de http://localhost:8081/xxxxx  yazan yere sitenizin ismini yazmanız yeterlidir.

Hatırlatma:

Şu aşama da hatırlatmak isterim ki bu işlemler sırasın da hesap etmedim ama 100 MB civarı belki de daha fazla dosya indiriliyor, aklınız da bulunsun.
Ayrıca bu kurulum rehberi tamamen amatörce bir anlayışla hazırlanmıştır.
Bu konuda aslın da çokta deneyimsiz sayılırım ama bu konuda net'te Türkçe kaynak olmaması bu rehberi hazırlama görevini bana kadar getirmiş oldu  :D
Umarım ilgilenenlerin işine yarar.
Olası sorunlar olabilir, ama kurulum benim sistemim de bu şekil de oldu.

Sistemim Ubuntu 8.04 64-bit'tir.

Zopeyi durdurmak için,  sudo /etc/init.d/zope2.10 stop
Zopeyi başlatmak için,   sudo /etc/init.d/zope2.10 start

Plone'yle ilgili bir kaç Türkçe kaynak.
http://e-bergi.com/2008/Eylul/Plone
http://www.trinoks.com/dokumanlar/pl...archterm=plone

Not:
Plone'ye site eklemek ve Site dilinin Türkçe yapılması gibi resimli anlatım için burada ki bağlantıyı kullanabilirsiniz.:)

Kolay gelsin..
mono
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

atomkarinca

Ellerine sağlık; sanıyorum Wiki'ye de geçersiniz bunu.Teşekkürler.

Felâsife

Alıntı yapılan: tanzer - 09 Eylül 2008 - 23:22:26
Ellerine sağlık; sanıyorum Wiki'ye de geçersiniz bunu.Teşekkürler.
Rica ederim

Wiki'ye de geçilebilir tabii neden olmasın.
Ama bir kaç gün daha böyle bi'dursun bakalım.:)

heartsmagic

Eline sağlık @mono, son derece güzel bir anlatım olmuş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

eren

@mono eline sağlık.

Plone güzel ve geleceği parlak bir CMS ama ülkemizde fazla tanıyan bilen yok. Bu kaynağı oluşturduğun iyi oldu. Hep Apache, hep SMF, hep Joomla, hep Wordpress, hep PHP olmuyordu. :D
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Felâsife

Alıntı yapılan: Eren - 20 Eylül 2008 - 06:58:20
@mono eline sağlık.

Plone güzel ve geleceği parlak bir CMS ama ülkemizde fazla tanıyan bilen yok. Bu kaynağı oluşturduğun iyi oldu. Hep Apache, hep SMF, hep Joomla, hep Wordpress, hep PHP olmuyordu. :D

Sağ olasınız, Ploneyi kurdum Local de sorunsuz da kullandım ama bu konuda deneme amaçlı Türkçe ücretsiz bir sunucu maalsef bulamadım.

Burada ki http://www.objectis.org/ denilen site ücretsiz bu işi yapıyormuş, reklamı filan da yokmuş ama bunun için de validation code istiyor o da buradan alınıyormuş fakat onuda pek anlamadım açıkcası..
Nasıl kayıt olunuyorsa.

Yoksa ben de bayağı sevmiştim bu Ploneyi ama dediğiniz gibi fazla tanınmıyormuş bizim Memlekette.

eren

@mono

Bende bilmiyorum işin doğrusu. Python / Django ile güzel işler çıkıyor ama çoğu sunucu Python desteklemediği için bu projeler fazla ön plana çıkamıyor. Nedense Python destekleyen sunucular hep pahalı oluyor.

Sitede isteğinizi İngilizce, Almanca, Fransızca ya da İspanyolca olarak bize iletin yazıyor. Üyelik kısmına baktım ama bende göremedim. İngilizce bilgisi iyi olan bir arkadaş bakarsa daha iyi olur.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eldirr

Alıntı YapPlease elaborate on your requests: what do you want to do once you have a Plone site, why a Plone site and not something else. If possible, write your requests in English. If not, you can try to write in French, German or Spanish.

Bir Plone sitesine sahip olunca ne yapmak istediğinizi, neden başka bir şey değil de Plone sitesi istediğinizi, mümkünse İngilizce olarak yazın. Eğer değilse, Fransızca, Almanca veya İspanyolca'yı da deneyebilirsiniz.

Demişler kısaca. :)

Felâsife

Bunlar bizi uğraştıracak anlaşılan, bilemiyorum nasıl bir şeyler yazabilir ama buraya kadar da gelipte vaz geçmek hiç iyi olmayacak..
Artık bakacağız çaresine, nasıl bakacaksak  :D

eldirr

Alıntı yapılan: mono - 20 Eylül 2008 - 19:34:32
Bunlar bizi uğraştıracak anlaşılan, bilemiyorum nasıl bir şeyler yazabilir ama buraya kadar da gelipte vaz geçmek hiç iyi olmayacak..
Artık bakacağız çaresine, nasıl bakacaksak  :D

Eğer ingilizceniz yeterli değilse, çeviride yardım edebiliriz. Siz buraya yazın :)

Felâsife

Alıntı yapılan: eldirr - 20 Eylül 2008 - 20:32:46
Eğer ingilizceniz yeterli değilse, çeviride yardım edebiliriz. Siz buraya yazın :)

Valla çok sağ olun, az önce özelden bir forum yöneticimiz de aynı teklifi yaptı, ben de bir dilekçe sundum :D

York

Plone görsel açıdan fazla bir beklentisi olmayanlar için ancak Drupal gibi ya da Joomla gibi 2 dev varken Plone'nin bu iki dev yanında esamesi bile okunmaz.

heartsmagic

Plone'un kendi sitesinden bu uygulamayı kullanan sitelere bir göz atın derim. O zaman değeri biraz daha iyi anlaşılır. Fakat kişisel kullanım için Plone kurmak biraz zor zira o şartları sağlayan host şirketi (en azından makul fiyata) pek mümkün değil.

Felâsife

Herkese iyi bayramlar,

Sonun da Plone sitem açılmıştır, destek veren herkese çok teşekkür ederim.
İşin güzel tarafı da ben hiç FTP filanla uğraşmadan siteyi hazırlayıvermişler, bu çok iyi oldu.
Yani hazıra konduk biraz :D

Blog'um; http://felasife.objectis.net/

heartsmagic

Felâsife

eren