Recovery bölümüne zarar vermeden Ubuntu'yu nasıl kurarım

Başlatan qRaaL, 22 Ocak 2010 - 16:20:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

qRaaL

Herkese Merhaba

Arkadaşlar öncelikle yeni üyeyim ve daha önce Pardus kullandım pek haz almadım ve Ubuntu kurmaya karar verdim.

Fakat dizüstü olduğundan "System Recovery" ile ancak Vista'yı yeniden biçimlendirebiliyorum ve biliyorsunuz ki bunu silersiniz bir daha Vista'yı yeniden biçimlendiremem.

Neyse konuya geleyim biçimlendirirken diski bölemiyorum ya Windows'la birlikte oluyor yada sadece kendi başına oluyor. Sadece Ubuntu ve System Recovery olmasını istiyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

NOT: Türkçe alfabesinde W, Q, X, gibi harfler bulunmamaktadır. Lütfen Türkçe'mizi düzgün kullanalım ve klavyemiz Türkçe ise Türkçe karakter kullanımına dikkat edelim.    

umutubuntu

Yazı bir imla denetiminden geçebilir mi öncelikle ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cum 22 Oca 2010 16:42:26 GMT-2

@BayboraKaan teşekküler.
Recovery olarak hiç Windows kurulumu yapmadım ancak CD üzerinden yapar gibi olduğunu farzederek Windows kurulumu yaparken Windows kurulumu için ayıracağınız bölümlerin dışında Ubuntu için biçimlendirilmemiş en az 10 gb alan ayırdıktan sonra önce Windows sonra Ubuntu kurulumu yapılabilir.

canosayan

daha önce bu kurulumu yaptım. öncelikle disk bölümlendirme sürecinde bu bölümü göreksiniz. bu bölüme dokunmayın. ne adını değiştirin ne birşey yapın. Ayrıca ubuntu içerisinde bu diski sisteme bağlayıp değişiklikte yapmayaın.

aslında yapabiliyorsanız ilgili araçlarla bu bölümün bir yedeğini alın.

Bu işlemden sonra muhtemelen bu bölümü çalıştırmak için kullanacağınız tuş kombinasyonu çalışmayacak. Bunun yerine bu kısım büyük bir ihtimalle grub ekranına eklenecek.

fakat sorun yaşamanızda mümkün. ben kendi netbookuma yüklediğimden beri bu alan ntldr eksik hatası dönderiyor.(hatanın çözümü olduğunu biliyorum ama işe yaramadı).
Kişisel olarak bu hatanın 9.10 sürümüyle gelen grub2 den kaynaklandığını düşünüyorum. çünkü daha öncesinde eski grub ile böyle bir sorunum yoktu.

size önerim şöyle.

ubuntu 9.10'u bu bahsettiğim bölüme dokunmadan kurun. bu kurma işleminin son adımında(size sistemde yapılacak değişiklikleri gösterdiği kısım olsa gerek) gelişmiş düğmesine tıklayarak grub yüklemesini kaldırın. Bu işlemden sonra forumdan yada wikiden ilgili konuları izleyerek ellle grub1 kurun.

Chmod bizim işimiz.

qRaaL

Öncelikle bazı kuralları ihlal ettiğim için özür dilerim ve yardımlarınız için teşekkür ederim