[Çözüldü] Microsoft Outlooktan Thunderbird yedekleme

Başlatan erhangulsum, 12 Ocak 2010 - 16:51:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erhangulsum

Arkadaslar benim durum biraz karisik...

Su anda Windows 7 kurulu makinemde. Microsoft outlook kullaniyorum...

Makineye Ubuntu kurulum yapacagim formatlayip... Sorun da burda zaten, Ubuntuda Thunderbird kullanabiliyorum sadece, outlooktan aldigim yedekleri nasil olur da ubuntu kurduktan sonra kayipsiz geri yukleyebilirim?

Daha once deneyen yapabilen var mi?

Thunderbird kurunca otomatik mailleri cekiyor Outlooktan, diyelim ki thunderbird yedeklerimi aldim win7 kuruluyken, bu da programlarla oluyor. ve hepsi exe bulduklarimin... Bunu ubuntu kurduktan sonra nasil eksiksiz yukleyebilirim?

Umarim derdimi anlatabilmisimdir...

ironic

Outlook yedekleri .pst uzantılı oluyor galiba. Evolution tanıyor diye biliyorum fakat Thunderbird Linux sürümü hakkında bilgim yok.

Eğer Windows üzerinde Thunderbird' e e-postalarını istediğin gibi aktardıysan

Windows üzerinden Başlat >> çalıştır bölümünden

%AppData%\Thunderbird\Profiles\

komutunu ver. Açılacak profil dosyasından Mail ya da ImapMail adlı dosyası güvenli bir yere kopyala. Ubuntu üzerinde Thunderbird kurduktan sonra ~/.mozilla-thunderbird dizini >> xxx.default içerisindeki aynı dosyayla yer değiştir. (Sanırım böyle oluyor. Kaynakta bu kısmı tam anlayamadım. )

Ayrıntılar için : https://help.ubuntu.com/community/SwitchingToUbuntu/FromWindows/TransferringFilesAndSettings

erhangulsum

eger ubuntu kurulumundaki mail programi otomatik taniyorsa isim kolay... ama diger turluyse yapamayabilirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 18:05:38

bu adreste

http://www.dipconsultants.com/evolution/download.htm

windows versiyonunu indiriyorum, kurulum yapinca otomatik taniyip outlook maillerini cekerse sanirim isim kolaylasacak...

Sonra da evolution mail yedekleme bilgisine ulasmam yetecek sanirim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ocak 2010 - 18:19:15

EVOLUTION YUKLEDIM WIN 7YE AMA MAALESEF OTOMATIK DE ALMADI, MANUEL DE ALMADI...

illa ki vardir bir cozum ama nee???

ironic

Outlook yedeğini dışarı aktar (.pst dosyası olarak.)  Evolution' a göstermeyi dene.

erhangulsum

Alıntı yapılan: ironic - 12 Ocak 2010 - 21:28:54
Outlook yedeğini dışarı aktar (.pst dosyası olarak.)  Evolution' a göstermeyi dene.

hocam 2200 den fazla mail var, .pst olarak hepsini ayni anda nasil yedekleyebilirim?

ironic

Türkçe kaynak olarak : google

Ayrıca verdiğim kaynakta da anlatılıyordu. Outlook ben hiç kullanmadım.

erhangulsum

tamamdir hallettim, su sekilde oldu:

diger arkadaslar da yararlanabilirler...

Windowsta outlook kurulu iken thunderbird kurdum. Thunderbird kurulduktan sonra actim ve seceneklerden iceri aktari sectim, mailleri scrtim ve outlook sectim. iceri aktarma bittikten sonra outlook sistem klasorunu oldugu gibi aldim ve diger hard diskime kopyaladim. daha sonra ubuntu actim ve thunderbirdi calistirdim. bu almis oldugum klasoru ( su sekilde bir dosya: ouf3te03.default ) ubuntudaki mozilla klasorunun icine kopyaladim. ubuntuda da ayni sekilde fakat farkli bir isimde dosya vardi. yaptigim tek sey bu oldu.

umarim digerlerinin de isine yarar, zira mailler herkes icin onemli. ozellikle windowstan ubuntuya gececekler icin ise yarar. resimli anlatim yapabilirsem eklerim ama ubuntuda zor buldum dosyayi :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2010 - 20:24:02

yanliz soyle bir sorunum var, ubuntu depodan thunderbird yuklemistim, ingilizce yuklendi... Turkceye nasil cevirebilirim ya da Turkcesini nasil yukleyebilirim?

ironic

dpkg -l | grep thunderbird-locale

çıktısı nedir?

erhangulsum

Alıntı yapılan: ironic - 13 Ocak 2010 - 20:48:29
dpkg -l | grep thunderbird-locale

çıktısı nedir?

ucbirimde calismiyor bu kod, herhangibir sey cikmiyor

ironic

Eğer çıktı alamıyorsak ; herhangi bir yerel dil paketi henüz kurulmamış o zaman.

Türkçe için

sudo aptitude install thunderbird-locale-tr

komutunu ver.

Thunderbird  açıksa yeniden başlat.

erhangulsum

erhangulsum@ubuntu:~$ sudo aptitude install thunderbird-locale-tr
[sudo] password for erhangulsum:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Bitti
Geniş durum bilgisi yazılıyor... Bitti
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak
  thunderbird-locale-tr
0 paket yükseltildi, 1 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 0 yükseltilmedi.
Arşivlerden 170kB veri alınacak. Paketler açıldıktan sonra 713kB yer kullanılacak.
Alınıyor:1 http://tr.archive.ubuntu.com karmic/main thunderbird-locale-tr 1:2.0.0.14+1-0ubuntu2 [170kB]
0sn'de 170kB alındı (225kB/s)                 
Selecting previously deselected package thunderbird-locale-tr.
(Reading database ... 138828 files and directories currently installed.)
Unpacking thunderbird-locale-tr (from .../thunderbird-locale-tr_1%3a2.0.0.14+1-0ubuntu2_all.deb) ...
thunderbird-locale-tr (1:2.0.0.14+1-0ubuntu2) kuruluyor...
Paket listeleri okunuyor... Bitti       
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Bitti

bu arada konu acmadan sorayim cunku aramalarda bulamadim, belki de yanlis kelimelerle aradim... broswerda radyo ya da tv bakamiyorum, player cikiyor ama hicbirsey calmiyor, nasil bir arama yapmam lazim? ya da bu konu hakkinda anlatim var midir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Ocak 2010 - 21:31:52

edit: verdiginiz kodu girdikten sonra yeniden actim ve turkce oldu, tesekkurler

ironic

Diğer sorun için yeni başlık açmak daha güzel olur.

Konuyu etiketleyip kilitliyorum.