Ubuntu 10.04 nvidia kurulum sorunu

Başlatan platonix, 28 Aralık 2009 - 00:12:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Ubuntu 10.04 lucid kurdum nvidia ekran kartimi envy ve donanimsal surucu araciyla kurdum ama bu kurulumdan sonra bilgisayar gdm paneline gelmeden oyle kaliyor. Bende kara ekrandan surucuyu kaldiriyorum o sekilde aciyor. Ne yapmam lazim?

platonix

Ben simdi ne yapacam alfa 2 ne zaman cikacak? Bunun bir cozumu yokmuki?

ironic

Alfa 2, 7 Ocak' ta çıkacak. Eğer çok fazla birşey kurmadıysan yeni bir kurulum daha iyi olur. Kurtarma ile uğraşmak istiyorsan Recovery Mode' dan root oturumunu başlat.

aptitude update
aptitude safe-upgrade
aptitude install ubuntu-desktop
reboot

komutları ile geri kurmayı deneyebilirsin. Herhangi bir şekilde, hiçbir nvidia sürücüsünü kurma.

platonix

Ben sistemi kurtardim o kadar acemi degilim su an ubuntu aciyor ama nvidia suruculerini kullanamiyorum. Nvidia suruculerini calistirmak istiyorum varsa bunun bir yolu.

heartsmagic

@platonix, hata kapatılana kadar ne yazık ki çözümü olmaz. Alfa bir sistemdeki açık hata kaydını bizden çözmemizi sanırım beklemiyorsundur. Alfa kullanmak bunu gerektirir. Hata tespit edilir, aktarılır. Ardından geliştiricilerden çözüm beklenir.

Bu arada @ironic çözümü vermiş. Ben de alternatif vereyim, en azından kendim böyle yapmıştım.

sudo aptitude install xserver-xorg

Sistemi yeniden başlatınca GDM karşılıyor bizi. Sistemi yeniden başlatmadan GDM'yi ayağa kaldıramamıştım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Aralık 2009 - 00:41:35
@platonix, hata kapatılana kadar ne yazık ki çözümü olmaz. Alfa bir sistemdeki açık hata kaydını bizden çözmemizi sanırım beklemiyorsundur. Alfa kullanmak bunu gerektirir. Hata tespit edilir, aktarılır. Ardından geliştiricilerden çözüm beklenir.

Bu arada @ironic çözümü vermiş. Ben de alternatif vereyim, en azından kendim böyle yapmıştım.

sudo aptitude install xserver-xorg

Sistemi yeniden başlatınca GDM karşılıyor bizi. Sistemi yeniden başlatmadan GDM'yi ayağa kaldıramamıştım.

Bende ayni sekilde sistemi ayaga kaldirdim. 7 ocak oncesinde bu nvidia sorunu cozulurmu? Nvidia surucusu olmadan olmuyorda. Sizden alfa sorununu cozmenizi beklemiyorum ama resmi insanlar olarak hataya cevap yazabilirsiniz benim ugrasmamla sizin ugrasmaniz bir olmaz.

ironic

Burda bir çözüm var ama iç açıcı değil. Nvidia sürücüsü bu kadar önemliyse, Lucid baştan yanlış tercih olmuş .

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/xserver-xorg-video-nv/+bug/494627/comments/13

platonix

Boyle olacagini beklemiyordum lucid sayesinde donanim sorunlarim cozuldu ekran kartida tanisa grafik islerime devam edecegim olmazsa baska sistemde calisicagim.

heartsmagic

@platonix, konuya şahsen yaklaşırsam benim resmilikle bir ilgim yok :) Senden farklı bir üye değilim.
Konuya Ubuntu-tr olarak yaklaşırsak buranın resmiliği yerel ekibin tanınmasının ötesinde başka bir şey değil. Kısacası aslında senden farklı kimse yok burada.

Bir miktar vesa ile idare et, bir süre sonra çözüm gelecektir. Ancak sen temel sistemini Lucid'e bağladıysan bence hata ediyorsun.

platonix

Vesa ile idare ederim sorun yok ama cozunurluk 1024x768 olarak kaldi. Bu gozumu cok yoruyor bunu yukseltme sansi varmi?

heartsmagic

xorg.conf dosyana elle çözünürlük girmeyi deneyebilirsin.

heartsmagic

Evet bomboş dosyada da iş görecektir bu işlem. Zira forumda bir çok arkadaşa aynı işlemi yaptırdık. xorg.conf dosyası artık yok görünüyor fakat elle bazı şeyleri işleyebiliyoruz.