[Çözüldü] Ati 5770 serisi ekran kartı kurulumu

Başlatan riderforce, 17 Aralık 2009 - 10:33:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

riderforce

Arkadaşlar win 7 de video ve oyunlarda sistem kitlenmesi sorununu bi türlü aşamadım o yüzden artık pes ettim kullanmama kararı aldım windows u dün akşam ubuntu nun 64 bit versiyonunu kurdum ve linux hakkında en ufak bi bilgim dahi yok ati nin sitesinde linux sürücüsünü buldum kartın ve indirdim ama nasıl kurucağımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim. sistemim i 860 işlemci 4 gb 2000 mhz ram  sapphire 5770 1 gb ati radeon ekran kartı gigabyte usl3 1156 anakart şimdiden yardımlarınıza teşekkür ederim.

Not : Konuyu yanlış bir yere açtıysam şimdiden özür dilerim ekranın sağ alt köşesinde devamlı olarak AMD Unsupported hardware amblemi var...

plymouth

Merhaba aramıza hoşgeldiniz...
Aşağıdaki adımları hiç linux kullanmadığınızı ve turkçe kurulum yaptığınızı ayrıca inen dosya adınında ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run düşünerek yazıyorum...
(indirdiğiniz dosyanın masaüstünde olduğunu farzediyorum)
-Ekranın sol üst köşesinde yer alan "uygulamalar" kısmını açın ve "donatılar" kısmından "terminal"(sizde görünen adı "uçbirim" de olabilir) komutuna tıklayın...
-Açılan pencereye "cd Masaüstü" yazıp enterla onaylayın.
-sonrada "sudo chmod +x ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run" yazın ve parolanızı girin. (siz parola yazarken ekranda hiçbir şey yazmayacak endişe etmeyin)
-bu komutun çıktısı olarak herhangi  bir şey göremeyeceksiniz.
-şimdi de şunu yazın: "sudo ./ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run" ekranda bu dosyanın işlem görmeye başladığına dair birbirini takip eden noktalar çıkıp ekranı doldurmaya başlarsa işlem tamamdır.

Not : Konuyu yanlış bir yere açtıysam şimdiden özür dilerim ekranın sağ alt köşesinde devamlı olarak AMD Unsupported hardware amblemi var...

Endişe etmeyin driver yuklemeseniz dahi pek de sorun çıkarmayacaktır. Özellikle de windows gibi ekranda ki nesneleri kare-kare göstermez.
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

riderforce

Hoş buldum ;
ozgur@ozgur-desktop:~$ sudo chmod +x ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run
[sudo] password for ozgur:
chmod: 'ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run''e erişilemedi: No such file or directory
ozgur@ozgur-desktop:~$ sudo ./ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run
sudo: ./ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run: command not found
ozgur@ozgur-desktop:~$

sanırım beceremedim :S birde oyunları linux ta oynama şansım varmı yoksa çokmu şey istemiş olurum eğer yoksa da bi ps3 alıyım yinede dönmem ms e o kadar da kararlıyım :) genel olarak dağıtımlar arasında çok belirgin bi fark varmı ben rastgele kurdum 64 bit olduğu için ubuntu yu.

matrax_41

İndirilenler klasöründedir sürücü yani cd İndirilenler komutu verip devam etmen gerekiyor

riderforce

Alıntı yapılan: matrax_41 - 17 Aralık 2009 - 12:27:45
İndirilenler klasöründedir sürücü yani cd İndirilenler komutu verip devam etmen gerekiyor
maalesef öylede olmadı kurulum dosyası hem indirilenlerde var hemde masa üstüne kopyalamıştım zaten öyle dosya yada klasör yok diyip duruyor bu kadar zor olmasa gerek ama acemilik işte bi yerde hata yapıyorum diycem ama oda zor aynen denildiği gibi yapıyorum :S

heartsmagic

@riderforce, @plymouth,un anlatımını bir kere daha oku. Özellikle "Açılan pencereye.." diye başlayan kısmı. Zira sen doğru dizinde değilsin, Masaüstü dizinine (ve İndirilenler) geçmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

riderforce

ozgur@ozgur-desktop:~$ cd /home/ozgur/Masaüstü
ozgur@ozgur-desktop:~/Masaüstü$ sudo chmod +x ati-driver-installer-9-11-x86.x86_
64.run
[sudo] password for ozgur:
ozgur@ozgur-desktop:~/Masaüstü$ sudo ./ati-driver-installer-9-11-x86.x86_64.run
Created directory fglrx-install.BB59nV
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.671............

:) en sonunda başardım sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır  ben desktop yazdığı için komut satırında masa üstünde olduğumu sanıyordum cd masaüstü diyincede geçmiyordu şans eseri /home/ozgur/Masaüstü komutunu verdim gezginde görünce öylelikle bulabildim :) çok çok teşekkürler ilginiz için.

zeitgeist

Ufak bir hatırlatma; açtığımız başlıklarda eğer sorun çözülmüşse başlığı değiştirerek [Çözüldü] ibaresi ekleyebiliyoruz.

Sorun çözüldüğüne göre başlığı etiketleyip kilitliyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

cana

Ben de yeni bir ubuntu acemisi olarak bu anlatımı anladım. Akşam evde tatbik edicem fakat kurulum bu kadar kolaysa bu başlıktaki (Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu) karmaşık kurulum niye?    
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

heartsmagic

@cana, bazı kartların desteği ne yazık ki şu an verilmiyor. O yüzden sabit başlığımızda açıklamalar mevcut. Sen kuruluma geçmeden önce o başlığa bir daha bak bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.