Kubuntu 9.10 nvidia çözünürlük ayarı

Başlatan kozba, 09 Kasım 2009 - 12:42:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kozba

merhabalar
kubuntu 9.10'u bilgisayarıma indirdim ve kurdum,betasına göre bir çok sorun çözülmüş fakat benim bilgisayarımdaki klasik olan bir sorunu çözememiş bulunmaktayım:(Nvidia 5500 ekran kartım var ve kubuntu 9.10 u kurduktan sonra ekran kartı sürücüsünüde yükledim ve pc yi yeniden başlattım. görüntü çözünürlüğü en ufak seviyede ve ekran yenileme hızıda 60 hz,böyle olunca ekrana sabit bakamıyorum. görüntü çözünürlüğünü ve ekran yenileme hızını nasıl yükseltebilirim?
Önemli olan uzun yaşamak değil,yaşamın boyunca faydalı işler yapmaktır...Che Guavera

foma

xorg.conf dosyasına yeni çözünürlük değerleri ekleyebilirsin. Forumda aratırsan bir çok başlık karşına çıkacaktır.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

kozba

verdiğim komut şu şeklide
sudo nvidia-settings
nvidia paneli açılıo ve ayar sekmesine gelip isteğimim ayarı ve yenileme hızını seçiyorum uygula deyip ayarları kaydet butonuna bastığımda;
Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'!
diye bir hata mesajı alıyorum.hata mesajını forumda arattım x config dosyasına girip ayar yapmam gerektiği söylenio fakat konsola ne yazmalıyım....
Önemli olan uzun yaşamak değil,yaşamın boyunca faydalı işler yapmaktır...Che Guavera

ironic

kozba

selim@arcelik:~$ kdesu nvidia-settings
kdesu: command not found
selim@arcelik:~$

bu şekilde :(

heartsmagic

Failed to parse existing X config file '/etc/X11/xorg.conf'!  hatasını iki gündür konuşuyoruz sanırım. Bir iki başlıkta bahsi geçmişti.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

@kozba, çözüm için aşağıdaki iletideki anlatımı uygula.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13493.msg167745#msg167745

Kubunu kullandığın için komutu kate ile ver. Yani,

sudo kate /etc/X11/xorg.conf

agritux

KDE de işler biraz değişmiş
Sırasıyla aşağıdaki komutları dener misin

su -
nvidia-settings

kozba

@ironic verdiğin komutla (sudo kate /etc/X11/xorg.conf) dosyaya giriyor peki sonradan ne yapıcam...

ironic

Alıntı YapÖncelikle xorg.conf dosyanın yedeğini al. BURDA değinmiştim. Eğer açılışta sorun yaşarsan recovery bölümünden root oturumunu seçip eski kopyanı yerine koy ve

reboot

komutuyla sistemi yeniden başlat.

nvidia-settings programını root haklarıyla açtıysan ayarları belirledikten sonra kayıt etme sürecinde,  son olarak bir içerik önizlemesi sunuyor. O içeriği herhangi bir metin belgesine kopyala. Uygulamayı kapat.

Daha sonra

sudo kate /etc/X11/xorg.conf

komutu ile xorg.conf dosyanı aç. İçeriğini tamamen silip, az önce metin belgesine kopyaladığın nvidia-settings çıktısını yapıştır. Kaydedip oturumu kapatıp aç.

kozba

@ironic nvidia ayarlarında yine aynı hata mesajını veriyo.sistemi tekrardanda başlattım konsol mesajıda şu şekilde
selim@arcelik:~$ sudo nvidia-settigns
[sudo] password for selim:
sudo: nvidia-settigns: command not found
selim@arcelik:~$ sudo nvidia-settings

VALIDATION ERROR:  Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
Undefined Device "(null)" referenced by Screen "Configured Screen Device".

Segmentation fault

ironic

Tam olarak hangi aşamada bu hatayı aldın? Sanırım desteklenmeyen değerler seçmişsin.

kozba

@ironic 9,04 te 1150-768 75 hz kullanıodum onda sorun yoktu değişmiş olabilirmiki,en küçük ayarda kalsın sorun değilde ekran yenileme hızını 50 hz den arttırabilirsem iyi olcak bu şekilde gözü bozar... :(
sudo nvidia-settings
komutu ile ayar penceresini açtım yanlışmı yaptım ..... :(

ironic

xorg.conf dosyanın son hali nedir?

cat /etc/X11/xorg.conf

komutunun çıktısını buraya geçermisin.

kozba

bu şekilde
selim@arcelik:~$ cat /etc/X11/xorg.conf

Section "Screen"
       Identifier      "Configured Screen Device"
       DefaultDepth    24
EndSection

Section "Device"
       Identifier      "Configured Video Device"
       Driver  "nvidia"
EndSection

ironic

sudo nvidia-xconfig

komutunu verip oturumu kapatıp aç. Nvidia-settings i yine sudo komutuyla açıp ayarlamayı dene.

kozba

selim@arcelik:~$ sudo nvidia-settings

VALIDATION ERROR:  Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
Undefined Device "(null)" referenced by Screen "Configured Screen Device".
hatası verdi tekrar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Kasım 2009 - 02:22:00

ubuntudada aynı hatayı verirmi acaba ubuntu kursak ?  :(

erginemr

Size fikir vermesi açısından, Ubuntu 9.10 yüklü haliyle, NVidia ekran kartlı ve 17" CRT monitörlü masaüstü bilgisayarımın /etc/X11/xorg.conf dosyasının içeriğini vereyim. Eklemeniz gereken yerleri boyadım:
Alıntı Yap
Section "Screen"
       Identifier      "Configured Screen Device"
       DefaultDepth    24
       SubSection      "Display"
           Depth       24
           Modes       "1152x864_75" "1024x768_75" "800x600_75"
       EndSubSection

EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection

Section "Device"
       Identifier      "Configured Video Device"
       Driver  "nvidia"
EndSection

50Hz meselesine takılmayın, sistem NVİdia'nın yenileme hızını yanlış raporluyor. Daha fazla bilgi için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1545.msg14891#msg14891

kozba

sn erginemir dosyayı kate ile açıyorum ve içeriğini değiştirip kaydet dediğimde yazma yetkisinin olmadığını söylüyor.yazma yetkisini nasıl verebiliriz...