PHP de dosya yolunu (path) gösterme sorunu

Başlatan euphoria, 08 Ocak 2010 - 18:03:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

euphoria

Herkese selamlar....
Bilgisayarıma xampp'ı kurdum. Çalışıp çalışmadığını tarayıcının adres satırına http://localhost yazarak test ettim, xampp çalışıyor.Fakat yazdığım php dosyasını çalıştıramadım. Örnek olarak ilk.php isminde bir dosya oluşturdum ve "Belgeler" dizininin içine kaydettim diyelim.Bu dosyayı çalıştırmak için tarayıcının adres satırına ne yazmam gerekiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler....
Linux değil GNU/Linux!

mce

Yanlış hatırlamıyorsam /var/www dizinine atmanız gerekiyor. Daha sonrayı direk tarayıcı ile açabilirsiniz.

raspacı

Belgelerim dizinine değil de /opt/lampp/htdocs dizini içine kaydetmelisiniz. Bu dizine kayıt izni almak için:
sudo nautilus ile dosya yöneticisini yönetici yetkileriyle açıp o dizin içinde işlem yapmalısınız.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

euphoria

Tesekkürler dediğiniz yol ( /opt/lampp/htdocs ) çalıştı. Peki biz istediğimiz yere kaydedemiyormuyuz dosyayı. Yani ben windows ta iken php dosyalarımı istediğim yerden çalıştırabiliyordum. Birde türkçe karakterler gösterilmiyor neyi değiştirmem lazım hazır konu açmışken sorayım:)
Linux değil GNU/Linux!

raspacı

Apache configrasyon dosyalarıyla oynayarak yapılabilir sanırım.Xampp bende kurulu değil ama  bir yolu daha olabilir. Mesela ev dizininizde www isimli bir dizin oluşturun: mkdir ~/www
/opt/lampp/htdocs dizinine bağ oluşturalım:
sudo ln -s ~/www /opt/lampp/htdocs/$USER

Böylece tarayıcıda http://localhost/kullanıcı_adınız  yazınca ev dizininizdeki www dizinine ulaşmış olursunuz. Türkçe sorunu için oluşturduğunuz dosyaları utf-8 formatında kaydetmeye gayret edin ve gerekirse html header etiketlerinde Türkçe karakterleri kullanmak için gerekli düzenlemeleri yapın.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

euphoria

Teşekkürler dediklerinizi deneyeceğim.
Linux değil GNU/Linux!

btermeli

Apache, /var/www/ klasörünün altındaki dosyaları okur. Bunu değiştirmenin iki yolu vardır:

1) /var/www/ silin ve masaüstünde bir klasöre veya "home" klasörüne bağlantı oluşturun,

sudo rm -r /var/www && mkdir $HOME/Desktop/localhost && sudo ln -s $HOME/Desktop/localhost/ /var/www

2)  2. için "/etc/apache2/sites-available/default "dosyasını düzenleyin. "/var/www" yerine istediğiniz dosya yolunu girin ve Apache'yi yeniden açın:

sudo /etc/init.d/apache2 reload

Kaynak: FCM Dergisi Türkçe Çevirisi 22. Sayı

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

euphoria

Linux değil GNU/Linux!