KDE Masaüstünde MS Office Programlarına Dair Pencere Yönetimi Sorunu

Başlatan emrah_13, 07 Mayıs 2014 - 23:10:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrah_13

Merhabalar,
PlayonLinux yardımı ile Office 2010 kurdum. Hem Kubuntu 14.04 sürümünde hem de Linux Mint 16 KDE sürümünde aynı sorun ile karşılaştım. Office programlarında pencereyi taşıma, sürükleme ya da yeniden boyutlandırma vb. eylemler gerçekleştirilemiyor. Bunun bir çözümü var mı acaba? Bunun dışında deneme amaçlı Office 2003 de kurmuştum. Aynı sorunla yine karşılaştım. Unity'de böyle bir sorunla karşılaşmadım. GNOME masaüstünde kısmen bu sorunla karşılaşılabiliyor. Ancak KDE'de çözemedim.  Yabancı sitelere de baktım. Sanırım şurada da aynı sorun yaşanmış ama orada da bir çaresini bulamamışlar: http://forum.winehq.org/viewtopic.php?f=8&t=20006

İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Gönül neyi severse güzel odur.

if

emrah_13

İlginiz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz çözümü okumuştum ama ben tez yazıyorum. Birçok pencere açık oluyor çalışırken. O yüzden kimi zaman office penceresini belirli boyutlara getirmem, sürüklemem vs. gerekiyor. KDE, görselliği üst düzeyde olan ve bazı sorunları olsa da kullanışlı bir masaüstü. Esasında KDE'nin daha önceki versiyonlarında bu problemi hatırlamıyorum. Daha sonra sanıyorum bu problem ortaya çıktı. Bugün Office programları için Windows kurdum. 2 saat sonra nasıl olduysa bilgisayara virüs bulaştı. Ben de unity masaütü kullanıyorum şu an. Ubuntu'ya geri döndüm. Tekrar merhaba. :)

Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

plazma

playonlinux üzerinden wine hangi sürümünü kullanıyorsunuz ?

emrah_13

PlayonLinux, Office programını kurarken wine'ın 1.5.16 sürümünü kullanıyor. Ben değişik sürümlerini yükleyerek de denemiştim. Ama yine de pencere yönetimi problemlerini çözememiştim.

plazma

.net ler yüzünden o sürümü indirilip kuruluyor o yzüden olablir kurulumda hata vermemisi için wineconfig te nasıl peki ayarlarınız

emrah_13

Alıntı yapılan: plazma - 11 Mayıs 2014 - 18:36:30
.net ler yüzünden o sürümü indirilip kuruluyor o yzüden olablir kurulumda hata vermemisi için wineconfig te nasıl peki ayarlarınız

Az sonra 64 bit Kubuntu kuracağım. Hem Linux Mint KDE'de hem de KUBUNTU'da denemiştim birkaç kez ama yeniden bir kez daha denemek istiyorum. Önerebileceğiniz bir yükleme şekli var mı peki? Çünkü PlayonLinux üzerinden yüklediğimde muhtemelen yine aynı sorunlar görünecektir.

plazma

Pol kullan gene wine 32 sürümü kullan herzaman. .netler içinde en sorunsuz veriuyonu wine 1.5.18 yükle onla bu şekilde kurulum yap ondan sonra gene son sürüme geçiş yaparsın sanak makinede wine ı

POL_Install_corefonts
    POL_Install_dxfullsetup
    POL_Install_tahoma
    POL_Install_vcrun2005
    POL_Install_vcrun2008
    POL_Install_wininet

yükle wine makinesini oluştururken.

dotnet11
    dotnet11sp1
    dotnet30 (dotnet20 oto yüklicektir)
    dotnet35
    dotnet4
    Internet Explorer 8 (sp yüklicektir.)

emrah_13

@plazma,

Yanıtınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Çok uğraştım ama olmadı. Ekranda alt tarafra görev çubuğu olan bir işletim sistemi kurmak istiyorum. Sanırım başka bir masaüstü deneyeceğim. Cinnamon belki... Bu sorunla daha fazla uğraşarak vakit kaybetmek istemiyorum.

İlginiz için tekrar tekrar teşekkür ederim.

plazma

emrah_13

PlayonLinux kullanarak diğer masaüstlerinde yüklediğimde herhangi bir sorun çıkmıyor. Ama KDE'de sorun oluyor. Ben de nedenini bulamadım maalesef. Ubuntu kuruyorum yeniden. Çünkü bu zamana kadarki tecrübelerim bana en sorunsuz masaüstünün Unity olduğunu söylüyor. Tekrar alâkanız için teşekkür ederim.