[Çözüldü] Gimpshop kurulumu

Başlatan eessau!, 29 Eylül 2009 - 22:07:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eessau!

Selamlar

acil hazırlamam gereken tasarımlarım var ve gimpe alışacak kadar vaktim hiç yok. wine ile photoshop çok zorlandı ve gimpshop deneyim dedim. ancak bir türlü kuramadım.

linux.suramya  =>  burdaki komutlardan glib i yüklemek için verilen komut dosyayı bulamıyor:
wget ftp://ftp.gtk.org/pub/gtk/v2.6/glib-2.6.3.tar.gz

ayrıca bildiğim yöntemlerden
./configure --prefix=/usr
make
make install

bunlarda işe yaramadı. kullanan ya da kurulumunu bilen birisi var mı acaba?

ayrıca gimpshop kullananlar varsa yorumlarını da beklerim. çok bir farkı yoksa gimp kabuğundan hiç uğraşmayayım... teşekkürler
eessau!

kuleyni

heartsmagic

@kuleyni Gimpshop'un .deb paketini bulabileceğin adresi vermiş. Gerekli bağımlılıkları da orada anlatıldığı şekilde elle derleme. Önce depolara bakmaya çalış kurmak için. Senin bahsettiğin dosya bulunamama sorunuysa sürümlerin geride kalması. Adreslerin üst dizinlerine bakarsan dosyaların daha güncel sürümlerini göreceksin. Fakat dediğim gibi elle derlemek yerine önce depolara bak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eessau!

.deb paketiyle yüklemeye çalışmıştım ilk onu söylemeyi unutmuşum. glib ve diğerlerini yeni sürümlerini de yüklemeye çalıştım. sadece glib olmadı ama sanırım bununla ilgili bir sorun değil. neyse artık xp kurup devam ederim ya da eşşekler gibi gimp'in orjinal arayüzüyle barışmaya çalışırım. tabi bu bir saatte mümkün müdür bilemiyorum :)
eessau!

heartsmagic

Sorun tam olarak nedir, yani olmayan şey? Belki elimizden bir şeyler gelir.

eessau!

"gimpshop-2.11 tar.bz2"  indirdim. paketi konsolda normal bir şekilde açtım. gimpte bir değişiklik göremedim. hatta ilk başka bunun bağımsız bir program olduğunu sanıyordum ancak forumlara baktığımda paket açıldıktan sonra konfigür yapılması gerektiğini gördüm. klasörün içine gelip ./configure komutunu verdim ancak olmadı. daha sonra plasticbugs.com da linux.suramya nın kurulumu çok iyi anlattığını yazdığını gördüm ve ordakileri yapmaya başladım. bu arada başka forumlarda da aynı şikayetler var. glib sanırım dediğiniz gibi eski sürüm olduğunda mıdır ftp kaynağında bulunamıyor. güncelleme .deb derken hiçbir yol işe yaramadı... hatta "ulan bu ps'a göre çok az boyutlu bir prg, w,ne da gimpshop kursam olur mu" diye züğürt hesabı bile yaptım :D sonuç iğrençti :D (bütün menüler vs kapkara )"

temel sorun şu aslında :) yahu bunu ganimetin kurulumunu anlatan ve "güncel bir şekilde anlatan" bir kaynak yok mu :D ben bulamadım arkadaş. eğer kurulumunu biliyorsanız deneyeyim, ama daha fazla ne uğraşayım ne de uğraştırayım, zamanım çok kısıtlı :( teşekkürler ilginiz için...
eessau!

heartsmagic

Bağımlılık istemiyormuş ki. Az önce denedim ben. @xwes'in adresini verdiği paketi indir ve:

sudo dpkg -i gimpshop_2.2.11-1_i386.deb şeklinde kur. Sorunsuzca kurulacaktır.

Gimp'i normal menüden başlatma. Konsolu açıp:

gimp diyerek başlat. Açılışta Gimpshop düzenlemesini göreceksin. Bu neden böyle peki? Gimpshop paketinden sonra /usr/local/bin altında kısayollar oluşturuluyor ve Gimp Gimpshop düzenlemesine göre açılıyor. Menüden açtığın normal kurulu Gimp'i açar.

Değişiklik sadece menülerde. PS menülerine göre düzenlenmiş halinde buluyorsun programı. Başka bir değişiklik yok kısacası. Gimp kullanacaksan öğrenmek zorundasın bir şekilde sanırım.

eessau!

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Eylül 2009 - 23:44:31
Bağımlılık istemiyormuş ki. Az önce denedim ben. @xwes'in adresini verdiği paketi indir ve:

sudo dpkg -i gimpshop_2.2.11-1_i386.deb şeklinde kur. Sorunsuzca kurulacaktır.

Gimp'i normal menüden başlatma. Konsolu açıp:

gimp diyerek başlat. Açılışta Gimpshop düzenlemesini göreceksin. Bu neden böyle peki? Gimpshop paketinden sonra /usr/local/bin altında kısayollar oluşturuluyor ve Gimp Gimpshop düzenlemesine göre açılıyor. Menüden açtığın normal kurulu Gimp'i açar.

Değişiklik sadece menülerde. PS menülerine göre düzenlenmiş halinde buluyorsun programı. Başka bir değişiklik yok kısacası. Gimp kullanacaksan öğrenmek zorundasın bir şekilde sanırım.

arkadaş budur. yahu alnından öpmek gerekir. sağol herşey için, olay çözülmüştür sorunsuzca. ;)
eessau!

heartsmagic

Gerisi senin azmine kalıyor. Konu gipmshop kurulumu olduğu için etiketleyip kapatıyorum. Ayrıca ilgili bölüme taşıyorum.