[Çözüldü]Pardus 2009 Firefox Başlangıç Sorunu

Başlatan maxxblade, 05 Ağustos 2009 - 18:48:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxxblade

Arkadaşlar 4.KDE kullanımım :)
kde'yi çok az biliyorum,
pardus'u açtığımda başlangıçta firefox'ta açılıyor,
kapatınca ve tekrar açmaya çalışınca "Firefox çalışıyor ama cevap vermiyor"
hatasını alıyorum ve sistem ayarları>gelişmiş>otomatik başlata girince firefox gözükmüyor...
birde firefoxun dekorasyonu bozuk gözüküyor(ekte)

Bedreddin

"Sistem İzleyici"yi bularak çalıştırırsanız, oradan Firefox'u sonlandırabilirsiniz. Ya da aynı şeyi "kill" komutunu kurcalayarak komut satırından da yapabilirsiniz.

Firefox'un görünümüyle ilgili olarak da temaları kontrol etmenizi, mümkünse rastgele sadece denemiş olmak için bir tema kurmanızı önerebilirim.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ODİN

pardus 2009 bende yükledim ve görüyorum ki tam bir trajedi arkadaşalr evete yerel bir lınux belki paket bakımından en zengini ama olmamış kullanmaya başladıktan daha 15 dk sonra çökme uyarsı veri neyin nerede oldu belli değil her şey görüntü değildir
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 05 Ağustos 2009 - 19:03:44
"Sistem İzleyici"yi bularak çalıştırırsanız, oradan Firefox'u sonlandırabilirsiniz. Ya da aynı şeyi "kill" komutunu kurcalayarak komut satırından da yapabilirsiniz.

Firefox'un görünümüyle ilgili olarak da temaları kontrol etmenizi, mümkünse rastgele sadece denemiş olmak için bir tema kurmanızı önerebilirim.
farklı tema kullanınca sorun olmuyor,
ama neden firefox sistem başlangıcında çalışıyor ben eklemedim ayarlarınada dokunmadım...
pardusun çökmesini artık doğal karşılıyorum 8)
ama yinede hoş değil...

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ODİN - 05 Ağustos 2009 - 19:08:40
pardus 2009 bende yükledim ve görüyorum ki tam bir trajedi arkadaşalr evete yerel bir lınux belki paket bakımından en zengini ama olmamış kullanmaya başladıktan daha 15 dk sonra çökme uyarsı veri neyin nerede oldu belli değil her şey görüntü değildir
Bu hatalar pardustan değil kde'den kaynaklanıyor pardus şu ana kadar kullandığım en sağlam dağıtımlardan biri zaten kde canı sıkılınca dur ben bir çökeyim kullanıcı sıkılmasın dediği için ben de kde4'e çok fazla sabredemedim. Ama inanın kubuntu da pardus'tan farklı değil.

ns

eğer firefoxu açık bırakıp kapatırsan pardusu tekrar açılıyor öntanımlı olarak. (bu sadece firefox için değl tüm programlar için geçerli)

ama nerden ayarlarınıyordu unuttum
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

maxxblade

Alıntı yapılan: samurai - 05 Ağustos 2009 - 19:23:43
Alıntı yapılan: ODİN - 05 Ağustos 2009 - 19:08:40
Bu hatalar pardustan değil kde'den kaynaklanıyor pardus şu ana kadar kullandığım en sağlam dağıtımlardan biri zaten kde canı sıkılınca dur ben bir çökeyim kullanıcı sıkılmasın dediği için ben de kde4'e çok fazla sabredemedim. Ama inanın kubuntu da pardus'tan farklı değil.
kubuntu süper yavaş zaten :)
pardus hızlı ve YALI,PiSi bence hepsi çok güzel,
ama pardus mandrivanın yada suse'un çeyreği :D
kapatırken amarok açıktı yani yeniden başlatınca yine mi açık olacak?

utdmr

Aynı sorun bende de oluyordu("Firefox hala çalışıyor."), ben de "pkill firefox" komutunu çalıştıran bir kısayol oluşturup, onu çalıştırıyordum kullanmadan önce.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

Eğer oturumda açık bırakılan programlar varsa ve başlangıçta açılıyorsa muhtemelen bu özel bir ayarlamadır. Hepsini kapatarak bir deneme yapabilirsin. Olmazsa KDE'nin kendiliğinden başlatma dizinine bakarız.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ns

oturum yoneticisinden ayarlanabilyordu ama tam olarak nasıl hatırlamıyorum. tasma biraz kurcalansa çözüm bulunur gibi geliyor.

maxxblade

Alıntı yapılan: ns - 05 Ağustos 2009 - 21:12:10
oturum yoneticisinden ayarlanabilyordu ama tam olarak nasıl hatırlamıyorum. tasma biraz kurcalansa çözüm bulunur gibi geliyor.
birde TASMA'nın adı değiştimi çünkü tasmayı bulamadım ama sistem ayarları var...

ironic

Alıntı yapılan: maxxblade - 06 Ağustos 2009 - 00:11:47
Alıntı yapılan: ns - 05 Ağustos 2009 - 21:12:10
birde TASMA'nın adı değiştimi çünkü tasmayı bulamadım ama sistem ayarları var...

Özgürlük için dergisinin son sayısında Onur Küçük ile yapılan söyleşiyi okursan yanıtı orda var.  :)

ns

hehe onca kullandım hiç farketmemişim. :D  dün ploya bakarken görmüştüm pardus 2008.2 ile ilgili bir konuda .

yvz

Sistem Ayarları -> Gelişmiş -> Oturum Yöneticisi'nden Girişte boş oturum ile başlatı seçerseniz açılışta önceki oturumdan kalan programlarla uğraşmazsınız.

Ayrıca Pardus 2009 bende de kurulu ama problem yaşamadım. Hatta hayret ettim Kde4ü böyle hızlandırmayı nasıl başarmışlar diye :) Eğer bir problem varsa büyük ihtimal Kde4ten kaynaklanıyordur. Firefox'un görsel olarak bozuk olmasının sebebi temalarla vs. ilgili olabilir diye düşünüyorum. Çünkü zaten Kde'ye uygun bir program değil Firefox. Ben Kde4 kullanıyorum Arch sistemde. Firefox'u adam gibi kullanmak için ayar yapmak gerektiğini görünce vazgeçip Opera, Konqueror kullanır oldum. Pardus09da ayarlayıp uygun hale getirmişler görsel olarak. Sonradan başka ayarlarla oynadıysanız bu sebep olmuş olabilir bozulmaya.

ironic

Firefox-qt nokia desteğinde hazırlanmıştı . Sanırım halen testleri devam ediyor.

Bedreddin

yvz, Archlinux'ta gerekli olan ayarlar neler örnek yazabilir misiniz? Ben mi şanslıyım Firefox'la sorun yaşamadım, yoksa nasıl kullanılacağını mı bilmiyorum? :D
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

yvz

Gtk kütüphanelerini indirdikten sonra, görünüm ayarlarından gtk görünüm ayarlarını kullan gibi bir seçenek var biliyorum. Ama bende işler o kadar kolay olmadı ne yazık ki. Normal firefox görünümü, hiçbir ayar yapmadan oldukça kötü zaten. Bu özelliği kullandıktan sonra istediğim düzelme olmadı. Bazı ayarları (font ayarları, yazı tipleri, boyutlar vs.) düzelttim değiştirdim vs. ama bu sefer Open Office sorun çıkardı. Onun menüler kayboldu etti. Ben de bu kadar uğraştığıma değmeyeceğine karar verdim :) Açıkçası Konqueror(özellikle) ve Opera da en az Firefox kadar iyi tarayıcılar. Bir de görsel olarak benim beğenime oldukça uyuyorlar diyelim. Sorun derken kastettiğim de zaten bu görsel beğeni meselesi. Sizin hoşunuza gitmiş olabilir, sorun yaşamamış olabilirsiniz elbette :)

maxxblade

Alıntı yapılan: yvz - 06 Ağustos 2009 - 23:48:27
Gtk kütüphanelerini indirdikten sonra, görünüm ayarlarından gtk görünüm ayarlarını kullan gibi bir seçenek var biliyorum. Ama bende işler o kadar kolay olmadı ne yazık ki. Normal firefox görünümü, hiçbir ayar yapmadan oldukça kötü zaten. Bu özelliği kullandıktan sonra istediğim düzelme olmadı. Bazı ayarları (font ayarları, yazı tipleri, boyutlar vs.) düzelttim değiştirdim vs. ama bu sefer Open Office sorun çıkardı. Onun menüler kayboldu etti. Ben de bu kadar uğraştığıma değmeyeceğine karar verdim :) Açıkçası Konqueror(özellikle) ve Opera da en az Firefox kadar iyi tarayıcılar. Bir de görsel olarak benim beğenime oldukça uyuyorlar diyelim. Sorun derken kastettiğim de zaten bu görsel beğeni meselesi. Sizin hoşunuza gitmiş olabilir, sorun yaşamamış olabilirsiniz elbette :)
Daha önce opera 8 çok uzun bir süre kullanmıştım ama 9 ve 10'u sevmedim...
sorunada eve gidince bakacağım...

maxxblade

Arkadaşlar Söylediğinizi yaptıp soru
num çözüldü herkese çok teşekkürler ;)