[Çözüldü]Son Sorun

Başlatan maxxblade, 30 Temmuz 2009 - 21:05:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxxblade

Arch Linux kullanmaya başladığımdan beri başıma gelmeyen sorun kalmadı :D ,
bir sürü sorunla uğraştım ve çoğunu çözdün ama 3 sorun var,
ve eğer bu sorunlarıda çözemez isek ben arch'ı bırakacağım...

1.Sistem DVD'leri görüyor ama CD'leri görmüyor bağlamaya çalıştığımda
mount: /dev/sr0: aygıt bilinmiyor
hatasını alıyorum.
2.oss ile urbanterror'de ve flash videolarda ses yok.
3.firefox sürekli donuyor takılıyor 3.0'a dönmeyi düşünüyorum.
(bu yazıyı yazarken 5 kere dondu...)

eğer bu sorunlar gitmesse ubuntu veya linuxmint'e dönmeyi düşünüyorum,
ve acaba arch'ı baştan kursam bunlar olurmuydu?
ama şimdi yüklediğim programları
tekrar yüklemek çok uzun zamanımı alır.

bytan

Tekrar kurmaya çalışmak yerine üzerine gidip çözmeye çalışmak bence daha mantıklı. Zaten arch hazır bir sistem değil. Uğraş istiyor. Ubuntu veya Mint'te gördüğün suya sabuna dokunmama olayı olmadığı için, işlemler ve ayarlar zaman alabiliyor.

ls -l /dev | grep sr
cat /etc/fstab

Bu ikisiyle cd'ler için bir şeyler elde etmeye çalışabiliriz.

Firefox donduğu anlarda hangi sitelerin açık olduğu, işlemci kullanımı gibi bilgilerde işe yarayabilir. İlave olarak uçbirimden başlatırsan firefox'u belki işe yarar bir çıktı verebilir donma anında.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maxxblade

[maxxblade@archlinux ~]$ ls -l /dev | grep sr
srw-rw-rw- 1 root root           0 Tem 30 22:48 log
lrwxrwxrwx 1 root root           3 Tem 30 22:48 scd0 -> sr0
brw-rw---- 1 root optical  11,   0 Tem 30 22:48 sr0

[maxxblade@archlinux ~]$ cat /etc/fstab
#
# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system>        <dir>         <type>    <options>          <dump> <pass>
none                   /dev/pts      devpts    defaults            0      0
none                   /dev/shm      tmpfs     defaults            0      0

/dev/cd/cdrom-0:0:0:0         /media/cd   auto    ro,user,noauto,unhide   0      0
/dev/cd/dvd-0:0:0:0           /media/dvd  auto    ro,user,noauto,unhide   0      0
#/dev/fd0               /media/fl   auto    user,noauto             0      0
/dev/sda1  /mnt/windows  ntfs-3g  defaults  0 0
/dev/sda5  /mnt/depo     ntfs-3g  defaults  0 0
/dev/sda6  /mnt/ex       ext3     defaults  0 0
UUID=9ae35db7-966a-4eb5-8e9d-ac84c653a3bc swap swap defaults 0 0
UUID=ab633b5e-9121-4979-b0c6-cce5854d30af / ext4 defaults 0 1

firefox bunu sadece youtube google Ubuntu TR v.b. sitelerin aynı anda açık olduğu zaman yapıyor,
konsoldan çalıştırdığımda ise hata almıyorum...
EDIT:birde hiçbir site açık olmadığı zaman speeddial'den biryere tıklayınca oluyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Temmuz 2009 - 23:01:44

Şimdi Pardus 2009 cd'si taktım tanıdı
k3b'ye girince ise
No CD/DVD writer found.
K3b did not find an optical writing device in your system. Thus, you will not be able to burn CDs or DVDs. However, you can still use other K3b features such as audio track extraction, audio transcoding or ISO9660 image creation.

duman cd'sini takınca ise
Ses Diski bağlanamadı
/dev/sr0 sürücüsü bulunamıyor

hatasını alıyorum.

maxxblade

yardım edebilecek yokmu?

agritux

Bedreddin

maxxblade, OSS ile ben de çok sorun yaşadım, ALSA'ya geçmekte buldum çözümü. Daha kolay olacaksa mantıklı bir seçim olabilir bence. OSS kullanmak için özel bir nedeniniz yoksa tabii ki. ;)

K3B konusunda, Google'da arama yaptınız mı bilmiyorum ama, kullanıcıza gerekli yetkiyi vermemiş olabilirsiniz. Sisteme root hesabıyla giriş yapıp grafik ortamına geçtikten sonra K3B'yi açabilir misiniz acaba bir defa? "kdesu" da deneyebilirsiniz ama düzgün çalışmıyordu bende o şekilde.

Ses CD'siyle ilgili olarak da - ki aynı olay K3B ile de ilgili olabilir - şöyle bir bağlantı buldum. İngilizceniz varsa ArchLinux forumlarında ve Viki'sinde gerçekten yoğun ve güncel bir bilgi birikimi var. İngilizce'niz yoksa da Wiki'deki Türkçe bölümüne bakmanızı tavsiye ederim - ArchLinux Türkiye Topluluğu'nun ellerine sağlık, inanılmaz bir iş çıkartıyorlar bu konuda. Son çare olarak da sessizce'nin söylediği gibi #archlinux.tr (İngilizceniz varsa #archlinux) kanalındaki arkadaşlar da - ki kendileri ArchLinux Turkiye Topluluğu'ndan oluyor genelde - yardımcı olmaya çalışıyorlar sorunlarınıza.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 01 Ağustos 2009 - 13:51:29
maxxblade, OSS ile ben de çok sorun yaşadım, ALSA'ya geçmekte buldum çözümü. Daha kolay olacaksa mantıklı bir seçim olabilir bence. OSS kullanmak için özel bir nedeniniz yoksa tabii ki. ;)

K3B konusunda, Google'da arama yaptınız mı bilmiyorum ama, kullanıcıza gerekli yetkiyi vermemiş olabilirsiniz. Sisteme root hesabıyla giriş yapıp grafik ortamına geçtikten sonra K3B'yi açabilir misiniz acaba bir defa? "kdesu" da deneyebilirsiniz ama düzgün çalışmıyordu bende o şekilde.

Ses CD'siyle ilgili olarak da - ki aynı olay K3B ile de ilgili olabilir - şöyle bir bağlantı buldum. İngilizceniz varsa ArchLinux forumlarında ve Viki'sinde gerçekten yoğun ve güncel bir bilgi birikimi var. İngilizce'niz yoksa da Wiki'deki Türkçe bölümüne bakmanızı tavsiye ederim - ArchLinux Türkiye Topluluğu'nun ellerine sağlık, inanılmaz bir iş çıkartıyorlar bu konuda. Son çare olarak da sessizce'nin söylediği gibi #archlinux.tr (İngilizceniz varsa #archlinux) kanalındaki arkadaşlar da - ki kendileri ArchLinux Turkiye Topluluğu'ndan oluyor genelde - yardımcı olmaya çalışıyorlar sorunlarınıza.
OSS kullanmamın sebebi alsa ses kartımı görmüyor :)
2 tane ses kartım var;
1.AC97(ALC655)
2.Usb Audio
usb-audio'yu kullanyorum
ama alsada hiçbiri gözükmüyor,
o konuda pardus 2009'dan alsa dosyalarını aktaracağım
belki bi faydası olur,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2009 - 13:14:44

Alıntı yapılan: Fuzûli - 01 Ağustos 2009 - 13:51:29

@Fuzûli
teşekkürler K3B sorunum halloldu gruplardan olabileceğini hiç düşünmemiştim :)
ama ses cd'si sorunum devam ediyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2009 - 15:28:45

Yeniden başlatınca Ses CD'si sorunum da çözüldü ;D

Bedreddin

Bu arada biraz önce Flash'ın OSS sürümünün farklı olduğu aklıma geldi, onu indirip deneyebilir misiniz bir de? Oyunlar için başka bir çare bulacağız artık, ama Flash'ın bu sürüm olayı aklıma gelince arama yapmak kolaylaşacak gibi. :)

Düzetme: UF'deki şu başlık işinizi görebilir belki, kullanıcının sorunu çözülmüş. Google'a "flash oss" yazınca çıkıyor sonuç. Aynı sonuç bir şekilde Arch'a da uyarlanabilir, belki ArchLinux forumlarında da vardır ilgili başlıklar, bu başlığı görünce devam etmedim sonuçlara bakmaya.

Bu arada, arama yapmanızı ve yukarıda yazdığım kaynaklardan faydalanmanızı, ısrarla öneriyorum.

http://wiki.archlinux.org/index.php/OSS_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29
      bu hasret bizim!

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 01 Ağustos 2009 - 15:31:38
Bu arada biraz önce Flash'ın OSS sürümünün farklı olduğu aklıma geldi, onu indirip deneyebilir misiniz bir de? Oyunlar için başka bir çare bulacağız artık, ama Flash'ın bu sürüm olayı aklıma gelince arama yapmak kolaylaşacak gibi. :)

Düzetme: UF'deki şu başlık işinizi görebilir belki, kullanıcının sorunu çözülmüş. Google'a "flash oss" yazınca çıkıyor sonuç. Aynı sonuç bir şekilde Arch'a da uyarlanabilir, belki ArchLinux forumlarında da vardır ilgili başlıklar, bu başlığı görünce devam etmedim sonuçlara bakmaya.

Bu arada, arama yapmanızı ve yukarıda yazdığım kaynaklardan faydalanmanızı, ısrarla öneriyorum.

http://wiki.archlinux.org/index.php/OSS_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29
ubuntuforums'ta söylenenleri uyguladım,
inşallah çalışır,
arama yapmaya gelmişken,
2 haftadır bu sorunla uğraşıyorum, herşeyi denedim
ama hiçbir çözüm bulamadım
hatta bu forumda cd'leri tanıma ile ilgili bir konu vardı ona da baktım,
sonunda çözülmemiş bende çözemeyeceğim diye düşünüp bu konuyu açtım...

Bedreddin

Ben uğraşmadığınızı söylemek istemedim, sadece ne kadar kolay anahtar kelimlerle çıktığını belirtmek istedim. ;) Haddimi aştıysam özür dilerim.
      bu hasret bizim!

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 01 Ağustos 2009 - 16:11:29
Ben uğraşmadığınızı söylemek istemedim, sadece ne kadar kolay anahtar kelimlerle çıktığını belirtmek istedim. ;) Haddimi aştıysam özür dilerim.
Yok canım nedemek,
sadece ben sizin
"Bu arada, arama yapmanızı ve yukarıda yazdığım kaynaklardan faydalanmanızı, ısrarla öneriyorum."
cümlesine cevap olarak yazmıştım.
---------------
Verdiğiniz linkteki çözüm işe yaramadı,
büyük ihtimalle Usb Audio'yu Ses çıkışı,
AC97'yi ise karıştırıcı olarak kullandığımdandır,
Usb Audionun karıştırıcı özelliği yok...

Bedreddin

Flash için OSS destekli paketi kurmak işe yaradı mı peki? O pakete rağmen ses vermiyorsa farklı bir sorun olabilir diyeceğim.
      bu hasret bizim!

maxxblade

Alıntı yapılan: Fuzûli - 01 Ağustos 2009 - 17:53:09
Flash için OSS destekli paketi kurmak işe yaradı mı peki? O pakete rağmen ses vermiyorsa farklı bir sorun olabilir diyeceğim.
archlinux depo'sunda "libflashsupport-oss" diye ir paket yok,
"libflashsupport" diye bir paket var ama oda OSS için değil...
AUR'da ise "lib32-libflashsupport-oss" diye bir paket var ama sistemim 32-bit.