Linux Mint ve Ubuntu

Başlatan extremebrutal, 26 Ekim 2008 - 22:20:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

@iKo, lisans, telif hakki gibi nedenlerle eklenmiyor kodek gibi şeyler ubuntuya. compiz ise zaten yuklu geliyor. Bir tek ayar yoneticisi yuklu gelmiyor bunu sebebi ise zaten ekran karti kurulmamişken bu ayar yoneticisinin sadece kafa kariştirmaya yarayacak olmasidir. Ekran kartini kurdugun zaman zaten bu 150 kb  gibi bir şey. Ubuntu geliştiricilerinin mint ubuntuyu geçerse (kullanici sayisi bakimindan) hiç de uzuleceklerini sanmiyorum çunku bu yine ubuntunun başarisi olur. Sonuçta mint ubuntunun geliştirilmiş degil modifiye edilmiş hali :)

canosayan

minti denemedim. açıkçası kubuntu cd si evde olmasına rağmen onu bile denemedim.
sırf merak edip xfce kurdum iki gün kullanmadım.

söyleyeceğim şu dur ki bazıları bilgisayarı güzel olsun diye sistem güzel olsun diye uğraşır bazıları da ne olursa kullanır. mesela benim arka planım ubuntu jaunty nin kendi arka planı. ben bilgisayarı işime yaradığı için kullanıyorum. bu yüzden kubuntu mint gibi özelleşmelere hiç gerek duymuyorum.

eğer benim gibi çok insan varsa bu ubuntunun neden ön planda olduğunu açıklar.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@iKo bu konu zaten bu başlıkta farklı kişiler tarafından cevaplandı. Ben en çok beğendiğimi vereyim sana:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4320.msg47501.html#msg47501
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iKo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2009 - 11:40:24
@iKo bu konu zaten bu başlıkta farklı kişiler tarafından cevaplandı. Ben en çok beğendiğimi vereyim sana:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4320.msg47501.html#msg47501
Görmüştüm ben de, anladım zaten okuyunca. Mint'in kullanıcılarının olması için Mint'in Mint olması lazım Ubuntu'dan tamamen ayrılması, bağımsız gelişmesi lazım.Bunun için de bir kaç yıl daha var sanırım. Ama mint'in amacı önemli burada. Onlar bağımsız bir mint istiyor mu ? Yoksa hep ubuntu'nun gelişmelerinin takipçisi ve geliştiricileri olmak mı istiyor ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: iKo - 19 Haziran 2009 - 12:12:37
Onlar bağımsız bir mint istiyor mu ? Yoksa hep ubuntu'nun gelişmelerinin takipçisi ve geliştiricileri olmak mı istiyor ?

Kilit cümle bu zaten. Ubuntu da Debian'dan beslendi sürekli ve hâlâ beslenmeye devam ediyor. Ancak yan yana koyduğumuzda aynı dağıtım deme imkânı var mı?

XRumer

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Haziran 2009 - 12:19:05
Alıntı yapılan: iKo - 19 Haziran 2009 - 12:12:37
Onlar bağımsız bir mint istiyor mu ? Yoksa hep ubuntu'nun gelişmelerinin takipçisi ve geliştiricileri olmak mı istiyor ?

Kilit cümle bu zaten. Ubuntu da Debian'dan beslendi sürekli ve hâlâ beslenmeye devam ediyor. Ancak yan yana koyduğumuzda aynı dağıtım deme imkânı var mı?
elbette yok
ama mint ile ubuntu için aynı dağıtım deme imkanımız var sorun da burada zaten.

heartsmagic

İşte bundan dolayıdır ki neden Ubuntu Mint gibi olmuyor soruları anlamsız kaçıyor. Mint zaten doğrudan Ubuntu'dan besleniyor. Kimse beslediği dağıtımın aynısı olamaz. Eğer olursa kendisinden beslenen dağıtım bu sefer kimden beslenecek? Kaos :D

Mint camia olarak çok güçlü hale gelip Ubuntu'dan göbek bağını kesebilir de ayrı bir dağıtım olabilirse çok güzel olur. Ancak amacın bu olup olmadığını da bilmiyoruz.

XRumer

gelinen noktaya, en son yapılanlara ve mint'in oluşturuluş yöntemine bakılırsa böyle bir niyetleri yok herhalde.
baksanıza mint türkiye forumları bile bundan dolayı dükkanı kapatıp buraya taşınmış.

heartsmagic

Bir nebze de öyle denilebilir. Büyük bir grup değil sanırım Mint'ciler. Ancak iyi iş çıkartıyorlar. Ubuntu'daki çok istenen meseleleri Mint'e geçirerek ortaya güzel bir alternatif sunmuş oluyorlar.

XRumer

yvz

Kardeşimin bilgisayarına kullanımı daha kolay dendiği için Mint kurmuştum dört beş ay kadar önce. Doğrusu sadelik yanlısı biri olduğumdan daha uygulamalar menüsü açar açmaz Mint'ten soğumuştum. Ubuntu'daki o rahatlık yok kesinlikle. Bit pazarı gibi. Ortalama bir bilgisyar kullanıcısının kolayca altından kalkabileceği bir sistem olduğunu düşünmüyorum Mint'in. Açıkça Ubuntu kullanımı çok daha rahat bir sistem.

İkincisi çok hantallaşıyor. Son baktığımda doğru dürüst Firefox bile açamıyordu. Düşünün ki bu bilgisayarı yalnızca tarayıcıyla internete giren ve amsn programıyla arkadaşlarıyla sohbet eden birisi kullanıyor. Ben arada güncellemelerini yapıyordum yalnızca. Yani sistemde herhangi bir oynama ayarlama vs. de yok. İnanamadım doğrusu bu kadar hantallaşmasına.

Ayrıca yükleme ve güncelleme yöneticilerinin de kesinlikle pratik ya da kullanışlı olduğunu düşünmüyorum. Yine Ubuntu kendisine fark atmaktadır.

En sonunda dayanamayıp kaldırdım yerine kullanımı kolay olduğu için Pardus'09 kurdum. Tüm bu sebeplerden Ubuntu'yu tercih ediyorum. Bana kalırsa Mint Ubuntu'nun düzeltilmiş hali değil, ağırlaşmış ve hantallaşmış halidir. Ya da benim kardeş kullanmayı bilemedi bunu :)