Fotograf Yedeklemek

Başlatan btermeli, 21 Temmuz 2009 - 16:25:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

btermeli

Merhaba,

Harici diskimde kendi kisisel fotolarimi tutuyorum ve diske birsey olsa 3-4 yillik gecmisim bir anda yok olacak.
jpeg olduklari icin tar ile yedeklemek farkettirmiyor.Fotograflarin (50-60 gb) imaj olarak daha kücük boyutlarda yedeklenme sansi var mi? Arsiv gibi yani.

Tesekkürler.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Bedreddin

DVD'lere çekip saklamanızı öneririm, kronolojik sırayla kaliteli DVD'lere çeker ve uygun şartlarda saklarsanız en azından Blu-Ray yazıcı alana kadar garantilemiş olursunuz. :) Ben HD filmlerimi, DVD'ye yazar yazmaz CD zarfına koyup karton kutularla dolabımın derinliklerine yolluyorum. Şu an bu kartonların içinden alınacak herhangi bir DVD'de en ufak çizik olmadığına eminim. İçim rahat. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

erginemr

JPEG zaten zip, rar gibi sıkıştırma tekniğine sahip olan bir format olduğu için, dosya arşivleme işlemi bu dosyalar üzerinde işe yaramayacaktır.

İkinci bir öneri olarak, fotoğraf boyutları çok büyükse, toplu bir dönüştürmeyle (imagemagick, eklentilerle gimp, vb. programlar yardımıyla) boyutlarını orantılı olarak 1600x1200'e düşürebilirsiniz. Bu boyuttan daha fazla düşürmeyin, zira baskı aldığınızda fotoğraf kalitesi de düşecektir. Bu şekilde dönüştüreceğiniz fotoğraflar 50-60 GB'tan daha az yer kaplayabilir ve daha az DVD'ye sığabilir.

btermeli

@erginemr, ben de ayni seyi düsündüm ve digikam yükledim. Ama malesef öyle bir toplu kücültme özelligi yokmus. Dedigin gibi önemsizleri kücültüp ye kazanip sonra da dvd'ye cekmek en akillicasi olacak.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

1. Synaptic'ten "gimp-plugin-registry" isimli paketi yüklerseniz, menüye (Süzgeçler > Batch) "David's Batch Processor" isimli bir araç ekliyor. Bu araçla toplu yeniden boyutlama yapabilirsiniz.

2. Konsoldan "imagemagick" konsol aracını yüklerseniz, yeniden boyutlandırma işlemini şu yontemle yapabilirsiniz:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,10109.0.html
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=834439

Buna göre, boyut oranını (aspect ratio) komunak için;
mogrify -resize 1600x *.jpg
ya da
mogrify -resize x1200 *.jpg
şeklinde bir komut girmek gerekiyormuş.

3. Bildiğim kadarıyla "gthumb" da bu işi yapabiliyor. GThumb Browser ile dönüştürülecek resimleri seçtikten sonra, menüden bu işlem yapılabiliyor.

Tabii her üç yöntemi de öncelikle yedek bir klasör üzerinde denemekte fazda var.